۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۱
کد خبر 83125336
۰ نفر
1307 واحد صنعتی راكد در كشور احیا شده است

اراك - ایرنا - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یكهزار و 307 بنگاه اقتصادی تعطیل شده و راكد كشور در سال جاری با 18 هزار و 927 اشتغال احیا شده است.

به گزارش ایرنا، «رضا رحمانی» عصر پنجشنبه در نشست ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی استان مركزی در اراك افزود: پیش بینی می شود كه تا پایان سال جاری شمار واحدهای احیا شده صنعتی به یكهزار و 693 واحد برسد.
وی بیان كرد: 55 بنگاه اقتصادی احیا شده مربوط به استان مركزی است و این خطه در زمینه حیات دوباره صنایع راكد رتبه اول را در كشور داراست و در حال تبدیل شدن به یك الگوی كشوری است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در نشستی فرمودند در شرایط امروز مسئله تولید و حفظ حیات كارخانه ها و اشتغال جهاد است و همه باید این فرموده را تكلیف بدانند.
رحمانی اظهار داشت: 13 آبان امسال برخی افراد امیدوار بودند اتفاقاتی در كشور رخ دهد اما با هوشیاری ملت، تدابیر دولت، تلاش همگانی و همت صنعتگران و اصناف كشور به خوبی سنگرداری و دشمن مایوس شد.
وی تصریح كرد: حمایت از تولید و اشتغال در اولویت برنامه ها قرار دارد و نیاز است كه تولیدات حفظ و افزایش یابد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: كارگروه و ساختاری در وزارتخانه در خصوص روند تامین مواد اولیه واحدها شكل گرفته و باید همه تلاش ها به كار گرفته شود تا خطوط تولید در ماه های آتی با نشاط فعالیت داشته باشند و واحدهای تعطیل نیز احیا شود.
رحمانی بیان كرد: صنعت استان مركزی مهم است و هر اتفاق در این حوزه بخشی از صنایع استان های دیگر را نیز متاثر می كند.
وی عنوان كرد: حوزه كالایی كشور توسط تولت به سه بخش اساسی، غیر اساسی و ممنوعه تقسیم بندی كرده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: كالاهای اساسی را دولت از طریق درآمد نفتی تامین می كند و این مهم را در سال 97 عملیاتی كرد و در سال 98 نیز تضمین و تامین می كند و ذخایر استراتژیك آن نیز تامین شده و كالاهای اساسی تا ماه ها در انبارها ذخیره سازی شده است.
رحمانی بیان كرد: كالاهای ممنوعه كه دایره حمایتی نداشته و غیرقانونی هستند و سایر كالاهای غیر اساسی نیز توسط دولت اولویت بندی شده است.
وی خاطرنشان كرد: پیگیری مواد اولیه اولویت اول است و دولت این مهم را نیز از طریق سامانه نیما تضمین كرده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان كرد: بخش عمده ای از مواد اولیه تولید داخل است كه صنایع وابسته آن باید مسایل و مشكلات كمی داشته باشند اما وضعیت فعلی قابل قبول نیست و اصلاح روند در دست پیگیری است.
وی اضافه كرد: تولید فولاد كشور 2 و نیم برابر مصرف است، تولید مس یك و نیم برابر و تولید مواد پتروشیمی 2 برابر مصرف است و تنها در خصوص تامین برخی مواد مشكلاتی وجود دارد.
رحمانی بیان كرد: واحدهای هپكو، آذرآب، واگن سازی و ماشین سازی در گذشته با مشكلات مختلفی همراه بودند اما در بازدید امروز مشخص شد كه حیات دوباره و نشاط تولید در این واحدها بازگشته و موج می زد.
وی عنوان كرد: نوسان ارز ممكن است مشكلاتی را در بخش هایی ایجاد كرده باشد اما باید آن را تبدیل به فرصت كرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اگر واحد تولیدی به خاطر سرمایه در گردش نتواند ظرفیت خود را افزایش دهد قابل قبول نیست، مسئولان باید در این راستا بكوشند تا به اشتغال لطمه وارد نشود.
رحمانی عنوان كرد: طرح رونق تولید 300 هزار میلیارد ریال ابلاغی در كشور دارد كه استان مركزی در بهره مندی از این تسهیلات در رتبه نخست ایستاده است.
وی گفت: بانك های عامل همكاری خوبی در این زمینه داشته اند اما كافی نیست و باید جایی كه امكان تولید وجود دارد و نیاز به سرمایه در گردش است حمایت حداكثری انجام شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: دولت بخشنامه كرده كه واحدهای كوچك و متوسط كه دارای چك برگشتی هستند، بدهی مالیاتی و غیر جاری دارند شرایط ویژه را برای دریافت تسهیلات رونق تولید داشته باشند اما، برای واحدهای بزرگ ساز و كارهای دیگری در كارگروه ملی اندیشیده شده است.
رحمانی تصریح كرد: نمایندگان استان مركزی در مجلس شورای اسلامی حمایت های خوبی را در خانه ملت از تولید داشته اند كه جای تقدیر دارد.
وی عنوان كرد: احكام خوبی برای اتمام واحدهای نیمه تمام صادر شده است، در استان مركزی 320 طرح با پیشرفت بالای 60 درصد وجود دارد كه باید با جدیت دنبال شوند زیرا این واحدها به راحتی در 2 سال آینده قابل اتمام است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: بحث حمایت از كالای ایرانی در راستای فرمایش رهبر معظم انقلاب به یك طرح ویژه تبدیل شده است وطبق الگوی جهانی یك میلیارد دلار ساخت داخل می تواند 50 هزار اشتغال ایجاد كند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در بدو ورود خود به شهرستان اراك مورد استقبال مسئولان استان مركزی قرار گرفت و در گلزار شهدای اراك به مقام شامخ شهیدان مدفون در این مكان ادای احترام كرد.
«رضا رحمانی» در این سفر از شركت های هپكو، واگن پارس و آذرآب اراك نیز بازدید كرد و آخرین برنامه كاری این سفر نیز بازدید از دوازدهمین نمایشگاه صنعت، معدن و ابزار آلات در محل نمایشگاه دایمی بین المللی اراك است.
بیش از 2 هزار و 800 واحد صنعتی در استان مركزی فعالیت می كنند.
3005/6013/