ایران به هیچ توافقی برای كاهش تولید نفت ملحق نمی‎شود

تهران- ایرنا- وزیر نفت پیش از آغاز به‎كار رسمی یكصد و هفتاد و پنجمین نشست اوپك در وین بار دیگر تاكید كرد كه ایران به هیچ توافقی مبنی بر كاهش تولید نفت ملحق نمی‎شود.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از وزارت نفت «بیژن زنگنه » پیش از آغاز نشست اوپك، در جمع خبرنگاران گفت: اوپك این بلوغ را دارد كه در جهت منافع اكثریت اعضای خود تصمیم ‎گیری كند.
وزیر نفت افزود: گزارش‎هایی كه ما از دبیرخانه اوپك دریافت كرده‎ایم، حاكی از مازاد عرضه بین 1.3 تا 1.4 میلیون بشكه است.
به گفته وی، كاهش 1.3 تا 2.4 میلیون بشكه‎ای سطح تولید، رقم‎هایی است كه مطرح شده و قرار است درباره این ارقام بحث شود. سرانجام اوپك باید درباره ارقامی كه برای اكثریت اعضا قابل‎قبول است، تصمیم بگیرد.

*مستثنی شدن ایران از توافق كاهش تولید غیرطبیعی نیست
زنگنه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینكه آیا ایران به دنبال معافیت است، عنوان كرد: طبیعی است اگر غیر از این باشد و معافیت نداشته باشیم، غیرطبیعی است.
وی با بیان اینكه همه مبادلات مالی ما با ارزهایی غیر دلار است، گفت: با توجه به اینكه ایران در شرایط تحریم قرار داد و از كاهش تولید معاف خواهد بود، بنابراین در زمینه میزان كاهش تولید اظهار نظری نمی‎كنم.
وزیر نفت با بیان اینكه ایران با كاهش تولید اوپك مشكلی ندارد و این مسئله به تصمیم اكثریت اعضا وابسته است، یادآور شد: ایران تا زمان رفع كامل تحریم‎ها به هیچ توافقی برای كاهش تولید ملحق نمی‎شود.
زنگنه اظهار كرد: درباره تحریم‎ها یا ارقام تولید و صادرات نفت ایران در دوران تحریم چیزی نمی‎گویم.
وی قیمت مناسب برای هر بشكه نفت را 60 تا 70 دلار عنوان كرد و گفت: به نظرم این قیمت برای بیشتر اعضای اوپك قابل‎قبول است، اما این‌كه روی چه میزان تولیدی توافق شود، در نشست پشت درهای بسته مشخص می‎شود.
وزیر نفت توضیح داد: بسیار روشن است در این وضعیت كه ما با تحریم‌های وضع شده ضد نفت ایران مواجهیم، نمی‎توانیم نفت بیشتری از بازار كم كنیم و تولید خود را بیش از فشاری كه دریافت كرده‎ایم، كاهش دهیم. فكر می‎كنم ونزوئلا هم درخواست دارد كه مستثنا شود.
خبرنگاری از زنگنه پرسید آیا دیگر اعضای اوپك با مستثنا شدن شما موافق هستند، كه وزیر پاسخ داد: آنها باید شرایط ما را درك كنند و انتظار داریم با ما همكاری كنند. این حداقل همكاری است. اما اگر آنها نخواهند این كار را انجام دهند، ما تصمیم دیگری را نمی‎پذیریم.

*ابراز تاسف از همراهی برخی اعضای اوپك با سیاست‎های آمریكا
وزیر نفت عنوان كرد: ما در گذشته هم از سوی برخی مسئولان آمریكایی تهدید شده‎ایم، اما این نخستین بار است كه رئیس‎جمهوری آمریكا دستور می‎دهد كه اوپك چطور كار كند؛ این روال جدیدی است و فكر می‎كنم اوپك با این رفتار موافق نیست.
زنگنه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‎كه آیا كشورهای دیگر نیز همانند ایران از دستور دادن كشورهای خارج از اوپك به این سازمان ناخشنود هستند، گفت: بله. همانطور كه به خوبی اشاره كردید، آنها سیاست‎های خود را تحمیل می‎كنند و به اوپك دستور می‎دهند كه چطور عمل كند. اما باید بدانند كه اوپك بخشی از وزارت انرژی كشورشان نیست. اوپك یك سازمان مستقل است و برای حداكثر كردن منافع اعضای خود تلاش می‎كند. فكر می‎كنم بیشتر اعضا چنین احساسی دارند، اما متاسفانه برخی از اعضای اوپك با سیاست‎های آمریكا همراهی می‎كنند.

*عبور از تحریم‎ها؛ اولویت شركت ملی نفت ایران
وزیر نفت در پاسخ به سوالی درباره مهم‎ترین ماموریت و مسئولیت مدیرعامل جدید شركت ملی نفت ایران، به عبور از تحریم‌ها اشاره كرد و به این سوال كه آیا دولت ایران می‌تواند با توجه به تحریم‌ها بودجه سال آینده را متعادل كند، پاسخ مثبت داد و گفت: قیمت نفت در لایحه بودجه سال 1398، حدود 50 دلار برای هر بشكه است.
زنگنه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینكه آیا از پیشرفت اروپا در زمینه ایجاد كانال تبادل مالی راضی هستید، ادامه داد: من زمانی راضی خواهم بود كه این كانال اجرایی شود. افراد ما و كارشناسان اروپایی در حال مذاكره (درباره زمان اجرا) هستند. از نظر من وقتی توافق نهایی به دست آمده است كه این هدف عملیاتی شود.
وی ادامه داد: ما با كشورهای اروپایی برای یافتن راهی برای دریافت درآمدهای حاصل از صادرات نفت و خرید دارو و دیگر كالاهای مورد نیاز مذاكره می‌كنیم. این موضوع، نیازمند نهایی شدن مقررات در اتحادیه اروپاست كه تا كنون نهایی نشده است. همه چیز در دست طرف اروپایی است و ما در حال دریافت نشانه‎های مثبت از آنها هستیم.

*قطر اوپك را ترك می‎كند، منطقه را نه
زنگنه درباره خروج قطر از اوپك هم اظهار كرد: از خروج قطر از اوپك ناراحت هستم، زیرا از نظر تاریخی قطر یكی از نزدیك‌ترین اعضا و یكی از نزدیك‌ترین دوستان ایران است. من به وزیر انرژی قطر گفتم شما اوپك را ترك می‎كنید، اما منطقه را ترك نمی‎كنید.
وی این را هم گفت كه ایران مذاكره‎ای درباره توسعه مشترك میدان‌ها با قطر ندارد، اما باید برای انتقال داده‎ها و مدیریت میدان‎ها با اطلاعات منسجم‎تر با هدف منتفع شدن دو كشور به هم نزدیك‎تر شویم.
زنگنه در پاسخ به این سوال كه آیا ایران در اوپك باقی می‎ماند، گفت: ما یكی از اعضای بنیان‎گذار اوپك هستیم و می‎خواهیم اوپك را حفظ كنیم. این تنها سازمان جهان سوم است كه كمی در اقتصاد جهان تاثیر دارد.

*تحریم اعضای اوپك در درازمدت بازار را با مشكل مواجه می‎كند
زنگنه در پاسخ به اینكه آیا از معافیت‌های ارائه شده به كشورها برای خرید نفت ایران راضی هستید، گفت: نه. ما اعتقادمان این است كه بازار جهانی باید غیرسیاسی باشد تا این كه به نفع مصرف‎كننده و تولیدكننده عمل كند. ما نباید فقط 6 ماه و یك سال را ببینیم، بلكه باید نگاه دراز‎مدت داشته باشیم. این‎كه چند كشور مؤسس اوپك تحت فشار تحریم‎ها قرار گیرند، قطعا در سال‎های آتی بازارهای جهانی را با كمبودهای جدی از نظر عرضه روبه‎رو خواهد كرد.
زنگنه به سوال مجددی مبنی بر این‎كه آیا از میزان نفتی كه با معافیت‎ها می‌فروشید راضی هستید؟ پاسخ منفی داد و گفت: ما وقتی راضی هستیم كه بتوانیم بدون اعمال فشار نفت صادر كنیم.
وی پیش‎بینی كرد كه سرانجام اوپك با روسیه به توافق برسد و گفت: فكر می‎كنم در نهایت روسیه با اوپك همكاری خواهد كرد.
زنگنه با بیان این‎كه فكر می‎كنم اوپك به حصول توافق نزدیك است، ادامه داد: پیش از رسیدن به تصمیم نهایی، نمی‎توانم بگویم، اما فكر می‌كنم كه به توافق نزدیك هستیم. البته زمان‌بندی ممكن است مورد بحث قرار گیرد.

*ضرورت فعالیت JMMC در چارچوب حیطه اختیارات
زنگنه درباره پیوستن ایران به كمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپك و غیراوپك (JMMC) تصریح كرد: این تصمیم نیاز به بررسی دارد.
وی با بیان این كه كمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپك و غیراوپك سال گذشته فراتر از اختیاراتش عمل كرده است،‌ در پاسخ به این‌كه آیا ایران سال آینده به این كمیته می‌پیوندد پاسخ منفی داد.
وزیر نفت در پاسخ به این كه آیا این كمیته باید فعالیت خود را متوقف كند، تاكید كرد: بهتر است این كمیته در حیطه اختیاراتی كه اوپك به آن محول كرده است،‌ عمل كند.
زنگنه درباره آینده همكاری كشورهای عضو و غیرعضو اوپك در برنامه كاهش تولید موسوم به بیانیه همكاری (Declaration of Cooperation) گفت: ‌بیانیه همكاری تنها برای همكاری است نه موضوعی فراتر از آن. این بیانیه نباید یك سازمان جدید یا موضوعی شبیه آن تلقی شود.

***صد‌وهفتادوپنجمین نشست اوپك ساعاتی پیش آغازبه ‌كار كرد
صدوهفتادوپنجمین نشست سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) ساعاتی پیش در مقر دائمی این سازمان در وین آغاز به ‎كار كرد.
یكی از حساس‎ترین نشست‎های اوپك، امروز (پنجشنبه، 15 آذرماه) و از ساعاتی پیش با حضور وزیران نفت 15 كشور عضو اوپك و هیات‎های همراه آغاز شد.
قطر یكی از اعضای سازمان كشورهای صادركننده نفت با تولید روزانه حدود 600 هزار بشكه نفت، در روز سوم دسامبر (دوشنبه) اعلام كرد كه از ابتدای ژانویه 2019 از این سازمان خارج می‌شود. سعد الكعبی، وزیر انرژی این كشور تمركز بر تولید گاز و رساندن آن از 77 میلیون مترمكعب به 110 میلیون مترمكعب را دلیل اصلی خروج از این سازمان عنوان كرد.
بیژن زنگنه،‌ وزیر نفت ایران پیش از آغاز این نشست درباره موضع ایران به خبرنگاران حاضر در هتل محل اقامتش (كمپینسكی) گفت: ایران همیشه از اوپك و مواضع آن برای ثبات بازار حمایت كرده است، اما در این مقطع همانطور كه پیش‎تر نیز گفتم، تا زمانی كه ایران با تحریم روبه‌روست در هیچ توافقی برای كاهش تولید شركت نمی‌كند.
قیمت نفت در بازارهای جهانی در فاصله نشست 174 تا 175 اوپك بیش از 25 دلار برای هر بشكه كاهش یافت و عربستان، امارات و عراق در كنار روسیه تولید خود را بیش از یك میلیون بشكه در روز افزایش دادند.
با پایان نشست 175 اوپك،‌ ریاست كنفرانس سازمان كشورهای صادركننده نفت به مانوئل سالاوادور كودو فرناندز وزیر نفت ونزوئلا و نایب رئیسی به مصطفی قیطونی وزیر انرژی و معادن الجزایر سپرده خواهد شد.
اقتصام**2078**1440