دشمنان می خواهند چابهار را ناامن جلوه دهند

تهران - ایرنا - نماینده زاهدان در مجلس هدف از عملیات تروریستی در چابهار را ناامن سازی این منطقه برای سرمایه گذاری دانست و خواستار توجه ویژه به سیستان و بلوچستان به منظور رفع محرومیت های خطرآفرین شد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، علیم یارمحمدی درباره دلایل حادثه تروریستی در چابهار به خبرنگار سیاسی گفت: دولت پاكستان منطقه مرزی خود با ایران را رها كرده و توجهی به آن ندارد، این منطقه هم به مامنی برای معاندین تبدیل شده است كه از برخی محرومیت ها سواستفاده می كنند. این میان رسانه های بیگانه هم به صورت مرتب در تلاش هستند رای مردم را با مطرح كردن موضوعاتی مانند كاهش مشاركت مردم منطقه در دولت، زیر سوال برند. برای درك دلایل حادثه باید این موارد را مورد توجه قرار دهیم.
نماینده زاهدان درباره تاثیر حادثه تروریستی بر سرمایه گذاری در چابهار گفت: این حادثه دقیقا می خواهد فضا را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی در چابهار به عنوان منطقه آزاد اقتصادی كه بسیاری از كشورها نیازهای خود را از طریق این منطقه تامین می كنند، ناامن جلوه دهند. با هوشیاری و دلالت می توان این موضوعات را به صفر رساند. مردمان صبور منطقه هم در مرز آبی و هم خشكی، با وجود گرما و خشكی منطقه همچنان آن جا زندگی می كنند و مهاجرت نكرده اند، از این صبوری نباید سواستفاده شود بلكه باید به صورت ویژه باید به این مردم رسیدگی شود.
نماینده زاهدان موضوع بیكاری و افراد بازمانده از تحصیل را از بسترهای سواستفاده دشمنان دانست و گفت: در مركز و جنوب استان سیستان و بلوچستان بالغ بر 120 هزار بازمانده از تحصیل وجود دارد. از دیگر سو طبیعت هم عرصه را بر مردم سخت كرده است. خشكسالی های 15 سال گذشته موجب پایان كشاورزی و كم آبی در استان شده و مشكلات بسیاری برای مردم ایجاد كرده كه بنده بارها تذكر داده ام كه باید به این موضوع به صورت ویژه رسیدگی شده نسخه جدایی برای این منطقه پیچیده شود.
یارمحمدی با اشاره به توجه ویژه رهبر انقلاب به منطقه چابهار گفت: با توجه به اهمیت توسعه سواحل، بالاترین مقام كشور یعنی رهبر انقلاب دو سند توسعه سواحل مكران و سواحل شرقی را ابلاغ كردند. سندهایی كه مطالعه شده هستند و بر اساس پیشینه تاریخی این منطقه تنظیم شده اند. ما با چهارمیلیارد نفر از مردم جهان از طریق همین منطقه به ویژه بندر چابهار در ارتباط هستیم.
یارمحمدی درباره اقدامات دولت در منطقه سیستان و بلوچستان هم تصریح كرد: دولت خوشبختانه در بندر چابهار اقدامات ستودنی انجام داده است. میزان مبادلات را از دو و نیم میلیون تن كالا را به هشت و نیم رسانده كه ظرفیت افزایش هم دارد. مردم این منطقه باید از نظر آموزشی هم مورد توجه ویژه قرار بگیرند بیشترین آمار بازمانده از تحصیل همانگونه كه گفته شد در این منطقه حضور دارند. این آمار هم در كشور و هم در استان نامتوازن است و بودجه های توازن و مناطق محروم چندان جدی گرفته نشده است
نماینده زاهدان در پایان تاكید كرد: با وجود تمام محرومیت ها من به شرف مردمان منطقه سیستان و بلوچستان و چابهار درود می فرستم كه همواره پای كشور و نظام ایستاده اند. باید به بهترین شكل ممكن پاسخ ایستادگی آن ها را داد تا معاندان نتوانند كوچكترین سواستفاده ای انجام دهند.
‌سیام**9402**1553