كریدور صادرات مركبات به حوزه خلیج فارس و عراق باز می شود

ساری- ایرنا- مدیر عامل سازمان تعاون روستایی كشور گفت كه باز كردن كریدورهای صادرات مركبات به كشورهای حوزه خلیج فارس و عراق از برنامه هایی است كه برای جلوگیری از تنش قیمتی در بازار این محصولات در دست اجراست.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حسین شیرزاد روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در قائمشهر خرید توافقی را هم از دیگر اقدامات حمایتی برای مقابله با تنش قیمتی در بازار مركبات برشمرد.
خرید توافقی مركبات مازندران بویژه پرتقال از اواسط هفته جاری از سوی سازمان تعاون روستایی آغاز شد تا از كاهش قیمت این محصول توسط دلالان همزمان با عرضه فراوان جلوگیری شود.
برداشت پرتقال از 115 هزار هكتار باغ در مازندران همه ساله از نیمه دوم آبان ماه آغاز می شود و تا اواسط بهمن ادامه می یابد.
بر پایه آمار جهاد كشاورزی مازندران سالانه حدود 2 و نیم میلیون تن در استان مركبات برداشت می شود كه یك میلیون و 750 هزار تن آن انواع پرتقال است.
مدیرعامل سازمان تعاون روستایی كشور كه از شركت تعاونی مرغداران قائمشهر بازدید كرد، گفت: برای پرتقال قیمت تضمینی نخواهیم داشت چرا كه گرایش سازمان تعاون روستائی و وزارت جهاد كشاورزی حركت به سمت خرید توافقی و حمایتی است .
وی افزود: اتحادیه های ملی و استانی درگیر خریدهای توافقی و حمایتی هستند چرا كه انتظار ما برآن است تا تنش های قیمتی برداشته شود .
رئیس هیات مدیره سازمان تعاون روستائی كشور با بیان اینكه در حال حاضر حركت در بازار با اندكی رو به جلو است، گفت: اگر چه در حال حفظ كردن ثبات هستیم، اما سعی داریم تا با بازگشایی كریدورهای جدید به سمت حوزه خلیج فارس و كشور عراق صادرات مركبات را فعال كنیم.
وی افزود: اگز چه با فعال شدن كریدورهای صادراتی این انتظار وجود دارد تا قیمت ها بالا برود، اما سازمان مركز تعاون روستائی این اجاره را نخواهد داد تا قیمت پرتقال از 2 هزار تومان پایین تر بیاید.
وی این قول را به باغداران داد تا در زمینه تعادل قیمت ها و بازگشایی كریدورها به آنان كمك كند .
7334/1654