میزگرد مشكلات فراروی صنایع دستی در ایرنا برگزار شد

اصفهان - ایرنا - میزگرد ' مشكلات فراروی صنایع دستی ایران و اصفهان ' روز پنجشنبه با حضور چند تن از فعالان این بخش در خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا ) استان اصفهان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این میزگرد ' جعفر جعفر صالحی ' معاون صنایع دستی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ، ' عباس شیردل ' رئیس اتحادیه صنایع دستی و ' غلامعلی فیض الهی ' استاد دانشگاه هنر اصفهان حضور داشتند.
شركت كنندگان در این میزگرد، بالابودن قیمت مواد اولیه، تولید صنایع بی كیفیت، آشنا نبودن به بازارهای هدف و تبلیغات ضعیف برای صنایع دستی در خارج از كشور، وجود قوانین دست و پاگیر بانكی و گمركی، وجود رقابت های نابرابر و مافیایی ، قرارگرفتن برخی از رشته های صنایع دستی در سایر صنوف و اعمال نشدن مدیریت واحد بر صنایع دستی را از جمله مشكلات این حوزه بیان كردند.
آنها همچنین جزیره ای عمل كردن دستگاه ها برای فعالیت در بخش صنایع دستی و آشنا نبودن قانونگذاران نسبت به مشكلات صنایع دستی كشور و اهمیت این صنایع در شكوفایی اقتصاد و معرفی توانایی هنرمندان كشور به جهانیان را از دیگر مشكلات این بخش عنوان كردند و از مسئولان ذیربط و قانونگذاران خواستار رسیدگی به این مشكلات، ارائه تسهیلات و اصلاح قوانین مرتبط با صنایع دستی شدند.
به گزارش ایرنا، از ۶۰۲ رشته صنایع دستی شناسایی شده در دنیا ۲۹۹ مورد مربوط به ایران و از این تعداد ۱۹۶ رشته مربوط به استان تاریخی و هنرپرور اصفهان است.
استان اصفهان یكی از بزرگترین مراكز تولید انواع مختلف صنایع دستی ایران محسوب می شود و تزئینات آجری، كاشی كاری، گچ بری و انواع خط در آثار تاریخی اصفهان، از حدود قرنها پیش تا دوره معاصر به مناره ها، مساجد، قصرها و بناهای تاریخی جلوه ای خاص و جذاب بخشیده است.
همچنین هنرهای زری دوزی و قلم كاری، ترمه و نقره كاری و تذهیب و تحریر انواع كتاب، قرآن و قطعات نگارگری و نقاشی جملگی به جایگاه بی بدیل هنر اصفهان گواهی می دهد.
علاوه براین صنایع دستی این استان همچون خاتم كاری، میناكاری، منبت، قلم زنی روی انواع فلزات شهرت جهانی دارد.
شورای جهانی صنایع دستی، روز چهاردهم شهریور 94، اصفهان را از بین شش شهر جهان كه نامزد ثبت جهانی صنایع دستی شده بودند به عنوان شهر جهانی صنایع دستی برگزید.
مشروح این میزگرد تحلیلی به زودی بر خروجی خبرگزاری جمهوری اسلامی قرار می گیرد.
2093