تحرك مرزی در كردستان عراق بدون هماهنگی بغداد

بغداد - ایرنا - یك رسانه عراقی از عبور دادن یك اتوبوس مسافربری از مناطق كردنشین سوریه به خاك اقلیم كردستان عراق از سوی مقامات این منطقه و بدون اطلاع یا هماهنگی دولت مركزی در بغداد خبر داد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری سیاسه نیوز در خبری، این رویداد را تحولی قابل توجه و برای نخستین بار دانست كه مقامات كردستان عراق اجازه می دهند مسافران بجای استفاده از قایق و عبور از دجله با اتوبوس و از طریق پلی كه برای حمل سلاح استفاده می شود، به كردستان عراق بیایند.
این رسانه نوشته است كه پل نصب شده بر روی دجله مهمترین كانال نقل و انتقال سلاح و تجهیزات نظامی از عراق به سوریه از طریق ائتلاف مدعی مبارزه با تروریسم به سركردگی آمریكاست و نخستین بار است كه از آن برای جابجایی مسافر استفاده می شود.
در این گزارش به تعداد و هویت مسافرانی كه از این طریق وارد اقلیم كردستان عراق شدند، اشاره نشده است.
سیاسه نیوز افزود: این گذرگاه مرزی از سوی بغداد و دمشق رسمی نیست و از سال 2012 بدستور مسعود بارزانی رئیس وقت اقلیم كردستان عراق برای تسهیل در سفر سوری ها به اقلیم كردستان عراق گشایش یافت و هم اكنون نیز تحت كنترل نیروهای مسلح وابسته به اقلیم قرار دارد.
موضوع نحوه اداره گذرگاه های مرزی اقلیم كردستان عراق سال گذشته و در پی شكست همه پرسی جدایی طلبانه در این منطقه، به یكی از داغ ترین مباحث میان بغداد و اربیل تبدیل شد كه سرانجام با عقب نشینی مقامات اقلیم، نیروهای فدرال عراق كنترل اغلب آنها را بدست گرفتند.
خاورم*4**380**