خانواده ها در سال ٩٨ مایحتاج را با ارز 4200 می گیرند

تهران - ایرنا - رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در سال آینده خانواده ها برای تامین مایحتاج خود در حد 25 قلم، این اقلام را با ارز 4200 تومانی می گیرند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، محمد باقر نوبخت امروز پنجشنبه در جلسه بررسی ویژگی های بودجه سال ٩٨ در نشست با خبرنگاران با اعلام این كه لایحه بودجه 98 به مجلس تقدیم شده است، افزود: ما آثار تحریم در مصارف را در لایحه دیده ایم و آنچه توان ما بود ٢٠ درصد است و درباره تاثیر تحریم بر ركود تلاش شده است كشور با رشد اقتصادی مواجه شود.
وی تصریح كرد: حتی اگر ارز هم زیاد یا كم شود تلاش می كنیم خانواده ها و مردم را مصون نگهداریم.
نوبخت ادامه داد: برای بنگاه ها هم تلاش كردیم؛ مابه‌التفاوت سود تسهیلات در حد 65 هزار و ٣٠٠ میلیارد تومان است در قالب 14 برنامه در حوزه اشتغال داشته باشیم.
وی اضافه كرد: اینكه می گویند تحریم می خواهد ركود را افزایش و اشتغال را كاهش دهد ما با این موضوع مقابله می كنیم.
نوبخت افزود: در منابع، مصارف و اهداف كاملا با شرایط تحریمی پیش بینی و محاسبات را انجام داده ایم و فكر می كنیم با این بودجه هرچند در فضای تنگ و محدود مالی، با سرافرازی عبور می كنیم.
وی در ادامه با بیان اینكه وابستگی ما به نفت حدود ٢٧ درصد است، اظهار داشت: در مصارف هم آثار تحریم را مورد توجه قرار داده ایم.

*** افزایش حقوق كارمندان ٢٠ درصد است
نوبخت درباره افزایش حقوق كارمندان دولت و اینكه برخی نمایندگان مجلس گویند این میزان كم است، افزود: در بودجه ها جاری و سایر رشد صفر درصد دارد و بیشترین رشد كه با این منابع محدود برای حقوق و مزایا است كه ٢٠ درصد تعیین شده است.

*** حذف خانوارهای پردرآمد از یارانه نقدی در دستور كار است
رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور در پاسخ به این سوال كه چرا دولت برای حذف افرادی كه مستحق دریافت یارانه نقدی نیستند، وارد عمل نمی شود، گفت: در سال 98 پیش بینی شد كه ما منابعی كه باید بین خانوارها را توزیع كنیم به استان ها تخصیص بدهیم؛ استان ها با توجه به این كه از طریق استاندار، فرماندار، بخشدار و دهیار خانوارها را بهتر از وزارت رفاه و سازمان هدفمندی شناسایی می كنند، بتوانند حذف و صرفه جویی در این بخش داشته باشند.
وی افزود: همچنین از محل صرفه جویی یارانه، استان ها می توانند علاوه بر كاهش فقر (از اغنیا گرفته و به فقرا بدهند) پاداشی برای اجرای طرح های عمرانی خود از این محل استفاده كنند.
نوبخت گفت: منابع ما 98 هزار میلیارد تومان است كه در بخش های مختلف توزیع می كنیم فرض كنید كه سهم خانوارها از این 42 یا 44 هزار میلیارد تومان بشود ما به راحتی از این مبلغ می توانیم با تخصیص بهینه این مشكل را حل كنیم به هر میزان كمتر منابع بوجود بیاید همان میزان هم صرف جویی می شود.
وی اظهارداشت: با توجه به مدیریت سازمان برنامه و بودجه و سازمان هدفمندی یارانه ها از ابتدای سال تاكنون ما یك ریال برای پرداخت یارانه های خانوارها از خزانه دولت برداشت نكرده ایم درحالی كه در سالهای گذشته مجلس به ما اجازه می داد 13 تا 14 هزار میلیارد تومان از خزانه برداشت كنیم با این سازو كاری كه ما طراحی كردیم، نیازی به برداشت از خزانه نیست.
وی در باره یارانه غیرنفتی و پنهان گفت: ما با محاسباتی كه انجام دادیم و نهایی شد به طور حتم رقم قابل توجهی است كه قبل از این كه بودجه در مجلس بررسی شود، منتشر خواهیم كرد.
وی اضافه كرد: با سقفی كه برای نفت تعیین شد، مكانیزمی طراحی كردیم به صورت یك دوازدهم بتوانیم رقمی را كه اگر كم است را از محل ورودی صندوق به نوعی تامین كنیم همه اینها محاسباتمان ما را دقیق می كند و امیدواریم كه همچنان تكالیفی كه برای صندوق توسعه ملی برای سال 1398 است به انجام برسانیم.

*** رشد 25 تا 50 درصدی اعتبار آموزش و پرورش در بودجه 98
رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور در پاسخ به این سوال كه آیا برنامه ای برای افزایش بودجه آموزش و پرورش دارید كه مدارس فشار كمتری برای دریافت پول به خانواده دانش آموزان بیاورند گفت: در بودجه 98 اعتبار مناسبی بین 25 تا 50 درصد در بخش های مختلف در نظر گرفته ایم .
وی تصریح كرد: با افزایش اعتبار آموزش و پرورش در سال 98 به نظر می رسد هیچ كمبودی در بودجه نداشته باشیم تا مدارس بخواهند به خانوارها و دانش آموزان فشار بیاورند.
اقتصام* ٧٢6٨**1440**9186