نخستین‌ جشنواره كشت بادام كوهی در كاشان برگزار شد

كاشان - ایرنا - نخستین‌ جشنواره كشت بادام كوهی با شعار 'كاشان را سرسبز كنیم'، روز پنجشنبه با حضور جمعی از مسئولان كشوری و شهرستانی در برزك كاشان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، معاون وزیر جهاد كشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور در حاشیه این جشنواره به خبرنگاران گفت: عرصه های مرتعی كشور برای كشت بادام كوهی بسیار مستعد و قیمت بذر آن هم اكنون بین 120 تا 140 هزار ریال می باشد.
خلیل آقایی با اشاره به امكان برداشت این گونه پس از هفت سال افزود: اگر بادام كوهی فرآوری شود به 600 تا 700 هزار ریال به فروش می رسد.
وی بیان كرد: بذر بادام كوهی اثر مثبتی برای حفاظت خاك، جلوگیری از روان آب و پوشش های گیاهی دارد و با باران اندك هم می تواند رشد كند.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور اضافه كرد: سطح زیر كشت این گونه گیاهی در كشور مشخص نیست اما به طور تقریبی 150 تا 200 هزار هكتار مرتع زیر كشت بادام كوهی داریم.
وی در ادامه به تهیه نقشه كاداستر 14 میلیون هكتار از مراتع و جنگل های كشور اشاره كرد و گفت: تا كنون برای 32 میلیون هكتار از زمین های منابع طبیعی نقشه كاداستر تهیه شده است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان كاشان نیز گفت: نزدیك به 2 هزار نفر از بسیجیان، طلاب، دانش آموزان، دانشجویان و سایر قشرها در جشنواره كشت بادام كوهی شركت كردند.
محمدمهدی شریفی در مورد هدف برگزاری این جشنواره افزود: حفظ توانمندی های بالای محیط زیست و منابع طبیعی این شهرستان ضروری است چرا كه طبیعت منطقه از جمله برای كشت گونه هایی مانند بادام كوهی بسیار مناسب می باشد.
وی بیان كرد: اجرای این طرح می تواند نقش بسزایی در افزایش سرانه جنگلی، فضای سبز و باغ بذر داشته و با ایجاد چرخه زیستی فعال‌تر و تقویت زیستگاه های موجود شرایط مناسب‌تری را برای حفاظت از سایر گونه‌های گیاهی و جانوری منطقه ایجاد كند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان كاشان اضافه كرد: گونه گیاهی بادام كوهی در سطح 500 هكتار از مرتع های ارتفاعات جنوب غرب كاشان (واقع در بخش های نیاسر و برزك) با مشاركت قرارگاه بسیج سازندگی ناحیه مقاومت كاشان كشت می شود.
وی یادآور شد: بادام كوهی در برابر آب و هوای گرم و خشك مقاوم بوده و با ریشه ای كه در عمق زمین می گستراند، از فرسایش خاك جلوگیری می كند.
شریفی عنوان كرد: این گونه همیشه سبز برای مهار روان آب ها و سیلاب ها نیز اثرگذار است و كشت آن در مرتع های روستاهای نابر، اسحاق آباد، چنار، سادیان و برزآباد رایج می باشد.
به گفته وی، بادام كوهی با برخورداری از روغنی بسیار با ارزش در تولید فرآورده های صنعتی مانند اسانس، مواد دارویی و بهداشتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
به گزارش ایرنا، تمبر یادبود نخستین جشنواره كشت بادام كوهی نیز در ادامه رونمایی شد.
مساحت عرصه های منابع طبیعی كاشان 375 هزار هكتار است كه 75 درصد وسعت این شهرستان را شامل می شود.
شهرستان كاشان همچنین 182 هزار هكتار مرتع ییلاقی و 178 هزار هكتار مرتع قشلاقی دارد.
6136/8123