2 تمساح پوزه كوتاه در قصرقند از چاه نجات یافتند

زاهدان - ایرنا - مدیر كل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: 2 تمساح گرفتار در چاه آب در روستای كوشوك قصرقند با تلاش های محیط بانان این شهرستان نجات یافتند.

وحید پورمردان روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: محیط بانان پس از بررسی عمق چاه و میزان آب موجود در آن با كمك اهالی این روستا اقدام به زنده گیری و انتقال تمساح ها به دریاچه پشت سد زیردان كردند.
وی افزود: متاسفانه با ادامه روند خشكسالی در منطقه كاهش منابع آب های سطح در بركه های زیست تمساح پوزه كوتاه مردابی و منابع غذایی شاهد نزدیك شدن تمساح ها به روستاها و گاهی افتادن آنها در چاههای آب هستیم.
مدیر كل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از مردم استان خواست در صورت مشاهده حیات وحش سرگردان و یا آسیب دیده در مناطق مسكونی به سرعت موضوع را به نزدیكترین اداره حفاظت محیط زیست اطلاع و از اقدام به زنده گیری حیات وحش بدون هماهنگی محیط زیست خودداری كنند.
پورمردان گفت: حدود 500 تمساح پوزه كوتاه ایرانی با نام محلی «گاندو» امسال در شهرهای جنوبی این استان سرشماری شدند.
وی ادامه داد: برای حفاظت و نگهداری بهتر از تمساح پوزه كوتا(گاندو) منطقه حفاظت شده گاندو باهوكلات در منطقه دشتیاری شهرستان چابهار با مساحت 465 هزار و 181 هكتار از وسیع ترین مناطق حفاظت شده سیستان و بلوچستان در سال 1349 به عنوان زیستگاه اصلی گاندو ثبت شده است.
به گزارش ایرنا تمساح پوزه كوتاه ایرانی كه بومیان محلی آن را گاندو می نامند باقیمانده راسته كروكودیل هایی است كه 225 تا 265 میلیون سال قبل می زیسته اند.
این جانور تنها گونه از راسته تمساح ها در ایران است كه پهن ترین پوزه را در مقایسه با سایر تمساح ها دارد، یكی از ویژگیهای مهم گاندو پاهای قوی آن است، شاید برای همین علت است كه می تواند تا خانه های مردم روستا برود هرچند دلیل معمول آن وجود سیلاب های فصلی و انتقال گاندوها به نزدیكی خانه ها است.
گاندو جانوری بسیار خجالتی، محتاط و ترسو است و به سختی می توان آن را مشاهده كرد حداكثر طول آنها چهار تا پنج متر است ولی با طول كمتر و بیشتر نیز دیده می شوند و غذای اصلی شان به طور عمده ماهی، لاك پشت، پرندگان آبزی و لاشخورها است.
كروكودیل‏ها یا گاندو از هندوستان، سیلان تا پاكستان غربی و بلوچستان جنوبی پراكنده ‏اند و رودخانه سرباز غربی ‏ترین نقطه انتشار كروكودیل در آسیاست و دارای ارزش توام ملی و بین‏ المللی است.
7316 **6081