۱۵ آذر ۱۳۹۷،‏ ۸:۴۱
کد خبر: 83124552
۰ نفر
دریچه ای نو به روی هنرهای كهن

بیرجند- ایرنا- سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی كه با حضور اقوام مختلفی از سراسر كشور در خراسان جنوبی برپا شده نمادی از دریچه ای نو ، به روی هنرهای كهن ایران است.

به گزارش ایرنا، سومین شب از سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی در بیرجند مركز خراسان جنوبی با استقبال پر شور مردم همراه بود. سالن های نمایشگاه مملو از جمعیتی است كه هنرهای دستی اقوام مختلف ایران را در غرفه ها تماشا می كنند.
سالن شماره یك اختصاص به استان های میهمان دارد در برخی غرفه ها آنقدر جذابیت تولیدات بالا است كه عده ای مشغول فیلم گرفتن از آن هستند.
غرفه ای كه یك بانوی شمالی در آن سوزن دوزی هایش را به نمایش گذاشته، مشتریانی اغلب از طیف بانوان را دور خود جمع كرده است. بخارا دوزی یكی از نمونه آثار صنایع دستی در این غرفه است، پرده ای سفید رنگ كه نقش هایی متقارن از پرندگانی چون طاووس، گنجشك، خروس و غیره روی آن دیده می شود.
در غرفه ای دیگر هنرمند كرمانی محصولاتی از نوع چرم را كه ظریف و كوچك تولید شده به نمایش گذاشته است و افرادی هم در لابه لای آن به دنبال گردنبدهای ماه تولد خود هستند.
غرفه های دست بافته های داری هم مشتریان خاص خودش را دارد، یكی از بانوانی كه می خواهد قالیچه ای را خرید كند بر سر قیمت با فروشنده در حال چانه زنی است و غرفه دار در تلاش است به او بفهماند كه این قالیچه كار دست بوده و ارزش زیادی دارد.
2 بانوی سیستانی نیز در غرفه ای كه متعلق به خودشان است هنرهای سوزن دورزی را به نمایش گذاشته اند. شمساتون جمالزهی در خصوص میزان فروش در این نمایشگاه به خبرنگار ایرنا می گوید: شهرهای دیگر كه می رفتم بهتر از این جا صنایع دستی را می خریدند اما در بیرجند سوزن دوزی مشتری زیادی ندارد.
سوزن دوزی های زیبایش با كاربردهای متفاوت بر دیوار غرفه آویزان است، او در كنار این كارها سبدهایی كه از حصیر خرما و داز فحشی بافته شده را می فروشد.

** گوش ماهی از هرمزگان تا بیرجند
هرچه به انتهای سالن نمایشگاه نزدیك می شویم ازدحام جمعیت بیشتر است غرفه ای كه گویا یك هنرمند بیرجندی سنگ های قیمتی اش را به نمایش گذاشته مشتری های زیادی دارد. محسن احسانبخش كه زمان افتتاح نمایشگاه در غرفه اش نخستین عقیق فرش هم رونمایی شده بود، سخت مشغول توضیح دادن خواص سنگ ها برای مشتریان است. تولیدات متنوع این غرفه بیشتر چشم بازدیدكنندگان را گرفته است.
بانوی تالشی در غرفه ای تلاش دارد كه دست بافته های زیبایش را كه از پشم تولید شده به مردم معرفی كند. عده زیادی دور تا دور غرفه اش ایستاده اند جوراب های پشمی در پیشخوان غرفه است تا مشتری های زمستانه این تولید سنتی را بهتر ببینند.
هنرمندانی از هرمزگان با تولیدات دریایی میهمان نمایشگاه صنایع دستی هستند. صدف ها یا به تعبیرعامه مردم بیرجند «گوش ماهی » با سایز های مختلف به شكل هنرمندانه ای در قالب زیورآلات از جای جای غرفه آویزان است و بانوان تماشاگر لابه لای آن به دنبال گردن آویز مورد علاقه خود می گردند.

** عكس یادگاری با لباس تركمن ها
در محوطه نمایشگاه بازار سیاه چادرها نیز داغ است. چادر تركمن ها كه غرفه فروش لباس های سنتی است، مجالی هم برای كسانی شده كه تمایل دارند چند لحظه ای لباس های زیبای تركمن را به تن كنند و از آن عكس یادگاری بگیرند.
زوج جوانی در این چادر سخت مشغول پاسخگویی به مشتریان هستند. بانوی فروشنده برایم توضیح می دهد كه لباس زنان تركمن «چوید» است و مردان با «كلاه تلفك» شناخته می شوند.
لباس های زیبای این قوم اصیل ایرانی بر تن شهروندان بیرجندی چشم نوازی كرده، آن هنگام كه مرد جوان در قاب دوربینش از آنها عكس می گیرد و فوری چاپ می كند.
عده ای هم در سیاه چادرهای برپا شده نشسته اند و با خوردن آش داغ محلی چند لحظه ای، زندگی زیبای عشایری را تجربه می كنند.
از فرصت این نمایشگاه ، غرفه های مواد غذایی هم بهره مند می شوند ، عسل ، ترشك ، لواشك، عرق های گیاهی، حلوا و غیره از جمله خوراكی هایی است كه در این نمایشگاه به فروش می رسد.
سهم شغلم معروف مرك ( از روستاهای اطراف بیرجند) هم در این نمایشگاه دیگی بر روی آتش بود كه برخی دهانشان را با آن شیرین می كردند.
در قسمتی دیگر از محوطه نمایشگاه غرفه ای از مخابرات منطقه خراسان جنوبی به چشم می خورد كه در آن تمامی سرویس های تلفن ثابت و همراه به مردم ارایه می شود.
سالن شماره 2 به هنرمندان خراسان جنوبی اختصاص دارد ورودی سالن شهرستان خوسف غرفه ای زیبا چیده و چشم نوازترین تزئین آن كرسی سنتی است كه افراد گرداگرد آن می نشینند.
در آن سوی سالن غرفه ای مخصوص حوله بافی خراشاد كه به تازگی نشان جهانی شدن را گرفته وجود دارد. برند جهانی شدن، دست بافته های زنان خراشاد را مشهور تر كرده و به گفته زهرا خراشادی (غرفه دار )، فروش خوبی از این بَرند تاكنون داشته اند.
مرد میانسالی هم از روستای ملك آباد در گوشه یك غرفه مشغول سبد بافی است او كه از 15 سال قبل این هنر را یاد گرفته می گوید: روزی سه سبد در نمایشگاه می بافم و می فروشم.
مهدی خوش بیان هنرمندی از دیار بشرویه با تولیدات خراطی در این نمایشگاه حضور دارد؛ دستگاه خراطی اش را با خود به نمایشگاه آورده و همانجا به سفارش مشتریان محصول تولید می كند، لوسترهای زیبا از چوب، ظروف مختلف و از همه مهمتر پرپریسك از جمله تولیدات او در این نمایشگاه است.
او از حضور در نمایشگاه راضی است اما می گوید: سال های قبل فروش بهتر بود، امسال قدرت خرید مردم خیلی پایین است و مشتری زیاد نداریم.
بقیه غرفه ها هم هر كدام به فراخور تولیدی كه دارند مشغول معرفی آن صنعت به مشتریان هستند.
یكی از شهروندانی كه در این نمایشگاه مشغول تماشای غرفه ها است به خبرنگار ایرنا می گوید: هنرهای زیبایی به نمایش گذاشته شده اما قیمت ها بالا است.
مریم حدادی ادامه می دهد: گرچه نتوانستم چیزی از نمایشگاه خرید كنم اما دیدن این هنرهای قشنگ برایم لذت بخش بود.
یك شهروند دیگر با بیان اینكه تنوع محصول در غرفه های سایر استان ها بیشتر بوده می گوید: البته غرفه های مربوط به خراسان جنوبی هم خوب بود اما به خاطر كمبود فضا چند نفر با هم در یك غرفه بودند لذا مشتری ها فرصت اینكه بتوانند به خوبی همه هنرهای دستی را ببینند نداشتند.
علی ایوبی می افزاید: سال های قبل در محوطه نمایشگاه هر شب مراسم اجرای زنده موسیقی محلی بود كه همین مساله باعث می شد جمعیت بیشتری جذب نمایشگاه شوند.
معاون صنایع دستی میراث فرهنگی خراسان جنوبی نیز هدف از برپایی سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی استان را توسعه و ترویج صنایع دستی و معرفی توانمندی ها و پتانسیل های استان عنوان می كند و می گوید: اینجا فرصتی برای نه گفتن به كالاهای خارجی فراهم است.
حسین عباس زاده در خصوص تجمیع برخی غرفه ها برای هنرمندان خراسان جنوبی اظهار می كند: به خاطر استقبال بی نظیر صنعت گران از این نمایشگاه در بسیاری از غرفه ها شاهد تجمیع هنرمندان و صنعت گران هستیم.
وی می افزاید: استان خراسان جنوبی 2 صنعت شاخص نساجی سنتی و بافته های داری در حوزه صنایع دستی دارد كه این 2 هنر به عنوان ركن اساسی در این نمایشگاه مد نظر قرار داده شده است.
عباس زاده یاد آور می شود: در حال حاضر اطلاعات 6 هزار صنعت گر در سامانه میراث فرهنگی ثبت شده است كه از این تعداد سه هزار و 500 هنرمند فعال هستند.
وی با بیان اینكه برگزاری نمایشگاه ها این فرصت را فراهم می كند كه مردم با روند تولید خودكفا آشنا شوند، می گوید: با توجه به اینكه هر ساله تعداد صنعت گران استان افزایش می یابد انتظار داریم فروش خوبی در این نمایشگاه داشته باشیم.
سومین نمایشگاه ملی صنایع دستی از 11 تا 15 آذرماه جاری با 120 غرفه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی بیرجند از ساعت 16 تا 21 میزبان علاقه مندان است كه به علت استقبال
تا 16 آذر تمدید شد.
سالن اول نمایشگاه اختصاص به استان های میهمان دارد و در سالن شماره 2 صنعتگران بومی غرفه های خود را برپا كرده اند. هنرمندان 28 استان در این نمایشگاه حضور دارند و صنایع دستی خود را به نمایش گذاشته اند.
سال گذشته میزان فروش و ارزش افزوده محصولات عرضه شده در نمایشگاه صنایع دستی استان بیش از یك میلیارد تومان بوده است.
گزارش از عصمت برزجی
9893* 6054