۱۴ آذر ۱۳۹۷،‏ ۲۰:۵۵
کد خبر: 83124367
۰ نفر
كارگردان مشهور آمریكایی فیلم خاشقچی را می سازد

تهران- ایرنا- یك بازیگر و كارگردان مشهور هالیوودی برای ساخت فیلمی مستند درباره قتل روزنامه نگار منتقد سعودی كه در كنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسیده بود، وارد این شهر شد.

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیك، رسانه های تركیه ای از ورود «شان پن» بازیگر و كارگردان مشهور به استانبول برای ساخت فیلمی مستند درباره قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار منتقد سعودی خبر دادند.
خاشقچی كه با روزنامه واشنگتن پست همكاری می‌ كرد، 10 مهر ماه برای كارهای اداری خود به كنسولگری عربستان در تركیه مراجعه كرد و دقایقی پس از ورود از سوی یك هیات اعزامی 15 نفره از عربستان به تركیه به قتل رسید.
پن به همراه 10 تن از اعضای تیم خود در نزدیكی كنسولگری عربستان در استانبول دیده شده كه مشغول تهیه عكس و فیلمبرداری برای ساخت این فیلم مستند بودند.
حكومت آل سعود پس از 18 روز انكار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان كنسولگری عربستان در استانبول اعتراف و اعلام كرد كه در ارتباط با پرونده قتل او، 18 نفر از جمله 15 مامور تیم ترور اعزامی از ریاض دستگیر شده اند.
همه مدارك و شواهد نشان می دهد كه 15 مامور از نزدیكان محمد بن سلمان ولیعهد سعودی كه از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و بر این اساس، دولت تركیه خواستار استرداد این افراد برای محاكمه در استانبول است؛ درخواستی كه از سوی مقامات سعودی رد شد.
شبد**9416**9122