سنگ تاریخی امامزاده یحیی در ورامین مفقود نشده است

تهران – ایرنا – رئیس دفتر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ورامین گفت: با وجود اخباری كه در برخی سایت ها و كانال های تلگرامی مبنی بر مفقود شدن سنگ قدیمی امامزاده یحیی(ع) ورامین درج شده، هیچ یك از شش سنگ قدیمی این بنای تاریخی مفقود نشده و موجود است.

به گزارش ایرنا بقعه متبركه امامزاده یحیی (ع) در روستای كهنه‌گل جنوب ورامین و نزدیك مسجد جامع در میان صحن امامزاده واقع شده است.
این بقعه متبركه مدفن امامزاده یحیی یكی از نوادگان امام‌زین‌العابدین (ع) است كه از نظر معماری به عنوان یكی از بناهای مهم تاریخی این شهرستان محسوب می‌شود.
دو روز پیش در یكی از خبرگزاری ها خبری مبنی بر مفقود شدن یك سنگ دعای قدیمی از محل امامزاده یحیی (ع) انتشار یافت.
رئیس دفتر میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ورامین با اشاره به قدمت 700 ساله این سنگ گفت: در امامزاده یحیی(ع) ورامین شش سنگ قدیمی وجود دارد كه تمامی این سنگ ها در محل امامزاده وجود دارد و خبر مربوط به مفقود شدن یكی از آنها كذب است.
ژیلا خدادادی افزود: این سنگ كه خارج از بقعه، روی دیواره های بیرونی امامزاده نصب شده بود در دهه 70 به دلیل اجرای طرح مرمت و بازسازی از محل نصب جدا شده و به داخل بقعه انتقال یافته است.
وی تصریح كرد: به منظور حفاظت از این اثر مهم تاریخی، دوربین های مداربسته توسط متولیان امامزاده در محوطه نصب شده و تمامی فعالیت های صورت گرفته در این مكان زیر نظر قرار دارد.
وی تأكید كرد: سنگ مذكور كه به سنگ دعا معروف است اكنون بر روی دیواره داخل بقعه نصب شده و هیچ تعرضی به آن صورت نگرفته است.
بنای امامزاده یحیی (ع) ورامین به شماره ‎ 199در فهرست آثار تاریخی ایران به ‌ثبت رسیده است.
در بخشی از این بنا كتیبه‌ای گچبری به‌ خط ثلث برجسته حاوی كلام‌ خدا و رسول اكرم (ص) در زمینه گل و بوته جلب نظر می‌كند كه گرداگرد حرم دور می‌زند و تاریخ محرم سال ‎ 707هجری و بانی بنا 'ابومحمد زید' یاد شده ‌است.
اثر نفیس و كم نظیر دیگر این امامزاده سنگ قبر محراب گونه كاشی آن است كه امضای دو استاد كاشی ساز كاشانی را با خود داشته كه تاریخ سال آن ‎705 قمری است و در حال حاضر در موزه آرمیتاژ لنینگراد نگهداری می‌شود.
براساس مستندات تاریخی از این بقعه جهانگردانی همچون مادام ژان دیولافوا در سال ‎ 1881میلادی و آندره‌گدار دیدن كرده‌اند.
ورامین در 35 كیلومتری جنوب شرق تهران بیش از 400 محوطه و اثر تاریخی دارد كه از این تعداد ، بیش از 80 اثر در فهرست آثار ملی ثبت شده است.
تهرام/7254//1348/ 1008