میزگرد 'بازآفرینی نیاز ضروری شهرها' در ایرنا برگزار شد

اصفهان- ایرنا- میزگرد ' بازآفرینی نیاز ضروری شهرها' روز چهارشنبه با حضور چند تن از مسوولان حوزه عمران و شهرسازی و میراث فرهنگی در خبرگزاری ایرنا مركز اصفهان برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این میزگرد، ایمان طاهر معاون بازآفرینی و مسكن اداره كل راه و شهرسازی استان اصفهان، امیر زاغیان، استاد دانشگاه، حمید شهبازی شهردار شهر هرند ، سید سهیل موسوی فرد مسوول گروه طراحی و بررسی طرح های توسعه شهری اداره كل میراث فرهنگی استان اصفهان حضور داشتند.
این كارشناسان با اشاره به اجرای اقدام پیشگیرانه و ارایه تسهیلات برای جلوگیری از روند افزایشی بافت های فرسوده در استان ، تاكید كردند: پیشگیری از افزایش جمعیت در بافت های فرسوده و ناكارآمد شهری، كمك به احیا و بهسازی بافتها از طریق ارایه تسهیلات و كمك برای انجام خدمات روبنایی و زیربنایی با كمكهای دولتی و استقبال مردمی از جمله مواردی است كه می تواند در كاهش روند رو به رشد بافت فرسوده در استان تاثیرگذار باشد.
گزارش تكمیلی این میزگرد در روزهای آینده در سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی ایرنا منتشر خواهد شد.
هشت هزار و 100 هكتار بافت فرسوده، سه هزار هكتار بافت تاریخی و سه هزار و 780 هكتار سكونتگاه غیر رسمی در استان اصفهان وجود دارد.
مساحت استان اصفهان یكصد هزار كیلومتر مربع است و 5.2 میلیون نفر در این خطه زندگی می كنند و 88 درصد آنان در شهرها سكونت دارند.
شهر اصفهان 2 هزار و 304 هكتار بافت فرسوده دارد كه 20 درصد مجموع مساحت شهر را شامل می شود.
در قوانین متعددی همچون برنامه چهارم، پنجم و ششم توسعه نگاه ویژه ای به احیا و بازآفرینی بافت فرسوده شده است و طبق این برنامه ها باید هر سال 10 درصد از بافت های فرسوده احیا شود.
بر اساس برنامه ششم توسعه بیش از 270 محله باید با اختصاص اعتبارات دولتی احیا شود، اما به دلیل شرایط سخت دریافت وام و با توجه به اینكه 60 درصد املاك واقع در بافت ناكارآمد فاقد سند مالكیت است، امكان احیا و نوسازی بافت های فرسوده از اصفهان كاهش چشمگیری پیدا كرده است.
7150 /6026/