بي توجهي آمريكا به هند در مذاكرات صلح افغانستان

دهلي نو-ايرنا- زلماي خليل زاد نماينده ويژه آمريكا در افغانستان كه از چند روز گذشته سفر 18 روزه خود به منطقه را براي گفت وگو با مقامات كشورها آغاز كرده اين بار نيز برنامه اي براي گفت وگو با مقامات هندي در دستور كار خود ندارد.

به گزارش ايرنا، به نقل از روزنامه 'اكونوميك تايمز'،اين دومين باري است كه خليل زاد به عنوان نماينده امريكا ،نقش مهم و تاثيرگذار هند را در گفت وگوهاي صلح افغانستان ناديده مي گيرد.
وزارت خارجه آمريكا با صدور بيانيه اي اعلام كرد:زلماي خليل زاد نماينده آمريكا در افغانستان براي برقراري آشتي ملي در افغانستان در سفري 18روزه از پاكستان، افغانستان، روسيه، ازبكستان، تركمنستان، بلژيك، امارات و قطر ديدار مي كند.
خليل زاد در اين سفر با مقامات عاليرتبه افغان و طرف هاي مرتبط براي اطمينان از روند صلح در افغانستان تبادل نظر مي كند.
در ادامه بيانيه وزارت امور خارجه آمريكا آمده است:خليل زاد با اشرف غني رييس جمهوري افغانستان و ديگر طرف ها براي ترغيب طالبان براي شركت در مذاكرات صلح، از نزديك در ارتباط خواهد بود.
هرچند هند در مذاكرات صلح افغانستان در روسيه حضور داشت اما دهلي نو حمايت خود را از اين گفت وگوها اعلام نكرد.
'راويش كومار' سخنگوي وزارت خارجه هند پس از برگزاري مذاكرات صلح افغانستان در روسيه گفت:هند با طالبان مذاكره نخواهد كرد.
وي بابيان اينكه سياست هند در خصوص افغانستان تغييري نكرده است افزود:دهلي نو به صورت غير رسمي در مذاكرات صلح افغانستان در روسيه شركت كرده بود.
سخنگوي وزارت خارجه هند توضيح داد: در صورتي كه جرياني همگام با سياست ما در افغانستان آغاز شود، هند نيز در آن شركت خواهد كرد. ما از هر اقدامي در افغانستان كه به برقراري صلح در منطقه كمك كند حمايت مي كنيم .
هند طالبان را يكي از مشكلات اصلي در افغانستان مي داند و در اين زمينه با روسيه اختلاف دارد.
دهلي نو اعلام كرده است كه فرقي ميان تروريسم خوب و بد وجود ندارد و گروه طالبان بايد به خط قرمز هاي شناخته شده بين المللي احترام بگذارد و با توقف خشونت و تروريسم ارتباط خود را با القاعده قطع كند. طالبان همچنين بايد هيچ اقدام مخربي كه دستاورد هاي 15 سال گذشته افغانستان را با خطر روبرو مي كند انجام ندهد.
آساق**267**1600

سرخط اخبار جهان