۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۷
کد خبر 83123750
۰ نفر
هیات دولت لایحه مشاركت عمومی- خصوصی را تصویب كرد

تهران- ایرنا- هیات وزیران در جلسه امروز -چهارشنبه - كه به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری تشكیل شد، لایحه مشاركت عمومی- خصوصی را تصویب و به مجلس فرستاد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، هیات دولت این لایحه را با هدف استفاده از ساز و كار مشاركت عمومی- خصوصی به عنوان روشی كم هزینه و كارآمدتر در مقایسه با شیوه سنتی تملك دارایی های سرمایه ای و نیاز به بستر قانونی مستحكم برای اجرای طرح ها به این نوع مشاركت تصویب كرد.
لایحه مشاركت عمومی- خصوصی به تشریح اصول و مبانی حاكم برای تبیین و تفسیر قانون مشاركت عمومی – خصوصی می پردازد كه شامل مواردی همچون فرصت برابر و ایجاد رقابت، رفتار برابر، تناسب در تسهیم مسئولیت و ریسك و استفاده كارآمد از منابع مالی بخش عمومی و ظرفیت فنی و مدیریتی بخش خصوصی است.
تصویب این لایحه همچنین برای اولویت بخشی برای انجام مشاركت عمومی- خصوصی در پروژه های جدید، نیمه تمام و در حال بهره برداری به عنوان سیاست توسعه مشاركت عمومی- خصوصی خواهد بود.
بررسی ساختار و فرآیند اجرایی برای توسعه مشاركت، از دیگر مواد لایحه یاد شده است. این ساختار متشكل از شورای راهبری مشاركت عمومی- خصوصی، وظایف سازمان برنامه و بودجه كشور، وظایف و تعهدات طرف عمومی، كارگروه توسعه مشاركت عمومی- خصوصی و تسهیلگر مشاركت است.
انواع روش ها و قراردادهای مشاركت، چگونگی تأمین مالی دوره احداث و بهره برداری پروژه، ریسك ها و تضامین و مقررات عمومی از جمله مواد دیگر لایحه مشاركت عمومی- خصوصی است.

**دولت اساسنامه صندوق توسعه حمل و نقل را تصویب كرد
همچنین هیات دولت امروز با هدف ایجاد ساز و كار تجهیز و تأمین منابع مالی پایدار برای توسعه زیرساخت ناوگان حمل و نقل كشور و ارتقای ایمنی و افزایش سطح خدمات حمل و نقل كالا و مسافر، اساسنامه صندوق توسعه حمل و نقل را به تصویب رساند.
تشویق، حمایت و مشاركت در تأمین مالی و سرمایه گذاری داخلی و خارجی در ساخت، توسعه، تجهیز، بهسازی، نوسازی، نگهداری، بهره برداری زیرساخت های شبكه ناوگان حمل و نقل كشور، اعطای تسهیلات به متقاضیان سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل از طریق بانك های عامل، حمایت و تشویق صنایع و شركت های دانش بنیان مرتبط با حوزه حمل و نقل از جمله فعالیت های این صندوق شده است.
از دیگر فعالیت های صندوق توسعه حمل و نقل می توان به بیمه سرمایه گذاری در حوزه حمل و نقل و ارایه تضامین به متقاضیان، حمایت از تهیه و ارایه بسته های سرمایه گذاری، ارایه خدمات از طریق بانك های عامل به شركت های لیزینگ جهت فروش اقساطی ناوگان حمل و نقل عمومی به منظور نوسازی ناوگان و مشاركت در شركت پروژه های زیرساختی حمل و نقل اشاره كرد.

**اساسنامه شركت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) به تصویب رسید
هیأت وزیران در راستای ارتقای ایمنی و كیفیت خدمات حمل و نقل هوایی، ناوبری هوایی و فرودگاهی، اساسنامه شركت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) را تصویب كرد.
اهداف، مدت فعالیت و سرمایه شركت، وظایف، اختیارات و اركان شركت، از جمله مواد اساسنامه یاد شده است.

**گردهمایی بین المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی در سال 1397 برگزار می شود
دولت با توجه به اهمیت برگزاری گردهمایی بین المللی فارابی به عنوان یكی از رویدادهای تقویمی ثابت و مهم علوم انسانی در دهه گذشته در كشور با صدور مجوز برگزاری دهمین گردهمایی بین المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی در سال 1397 موافقت كرد.
سیام*3061**1336