30درصد زنان مطلقه در دهه دوم زندگی هستند

تهران- ایرنا- رئیس فراكسیون خانواده مجلس شورای اسلامی گفت: بالاترین میزان طلاق در گروه سنی زنان 15 تا 19 ساله است كه این میزان سی درصد كل زنان مطلقه را شامل می شود و در مردان نیز بیشترین طلاق به افراد 20 تا 24 ساله اختصاص دارد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه و كمك به زندانیان نیازمند، پروانه مافی در نشست مشترك اعضای فراكسیون خانواده مجلس شورای اسلامی از آمار تكان دهنده نسبت ازدواج و طلاق در كشور سخن گفت و اظهار داشت: در بین زنان مطلقه بیشترین سهم مربوط به آنهایی است كه در دهه سوم زندگی یعنی 21 تا 30 سال قرار داشتند و بیشترین سهم مردان نیز مربوط به آقایانی می‌شود كه در دهه چهارم حیات خود یعنی در رده سنی 31 تا 40 سال بودند.
وی افزود: این وضعیت در شهرهای بزرگ به مراتب بدتر گزارش شده و برای نمونه در استان‌هایی چون تهران، گیلان، و خراسان رضوی میزان طلاق بیش از معیار استاندارد است كه این موضوع مداخله نهادها را برای آسیب‌ شناسی جدی و انجام برنامه‌ ریزی می‌طلبد.

* كاهش 6 درصدی طلاق در شش ماه اول امسال
مافی با اشاره به كاهش آمار طلاق در سال 97 گفت: در شش ماهه نخست سال جاری 48 هزار و 287 واقعه طلاق ثبت شده كه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با كسر 51 هزار و 514 واقعه، شاهد كاهش شش و سه دهم درصدی این آمارها هستیم كه این خبر خوبی است ولی نیاز به تدوین برنامه جدی تر هستیم.
نماینده مردم تهران، ری و شمیرانات با اشاره به اقدامات و قوانین موجود گفت: علاوه بر پیگیری طرح ملی كنترل طلاق از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در برنامه ششم توسعه، سازمان بهزیستی مكلف شده تا در زمینه كنترل و كاهش نرخ طلاق به میزان 20 درصد سال پایه در طول اجرای قانون برنامه، اقدامات لازم را از طریق مركز فوریت‌های اجتماعی، مددكاری و مراكز مشاوره و خدمات روانشناختی به عمل آورد تا در جهت پیشگیری از بحران‌های خانوادگی خدمت‌رسان باشیم.
نشست مشترك اعضای فراكسیون خانواده مجلس شورای اسلامی با حضور نمایندگانی از سازمان بهزیستی، كمیته امداد و مدیرعامل ستاد دیه كشور در فراكسیون زنان و خانواده مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
اجتمام *1003* 3063