حجاج جهان را قبل و بعد از حج به ایران بیاوریم

تهران- ایرنا- رئیس جامعه راهنمایان گردشگری می گوید: با اتخاذ سیاستهای موفق در گردشگری زیارتی می شود قبل و بعد از اجرای مناسك حج، حجاج دیگر كشورها از اندونزی تا غرب جهان اسلام را به ایران بیاوریم.

علی صدرنیا روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا تاكید كرد: سیاستهای گردشگری ما نه تنها در قبال حج بلكه درمجموع گردشگری زیارتی اشكالاتی دارد و قادر نیستیم با سیاستهای فعلی، ارزآوری مطلوبی از گردشگری زیارتی داشته باشیم.
وی افزود: در شرایط حاضر، گردشگران زیارتی را با اتوبوس از مرز وارد می كنند و با طی مسافت چند ساعته و ایجاد خستگی، مستقیم به مشهد مقدس یا قم می برند و هیچ برنامه ای برای افزایش اقامت آنان و بازدید از شهرها و اماكن دیدنی دیگر برای آنها ندارند.
صدرنیا گفت: از نظر علم گردشگری با توقف بیشتر، تعریف رویدادهای خاص و بازدید از دیگر شهرها در مسیرهای دور و نزدیك، می شود درآمد چند برابری داشت و با اصلاح روند فعلی مانع از هدر رفت ظرفیت كشور در این زمینه شد.
وی تاكید كرد: گردشگران زیارتی در شرایط كنونی اصلا از تور لیدر (راهنماهای حرفه ای) استفاده نمی كنند در حالی كه ما آمادگی داریم با آموزش، تربیت و معرفی راهنماهای زیارتی كه اصول كار را بلد باشند بهره دو طرفه ای برای منافع گردشگران و كشورمان حاصل كنیم.
رئیس جامعه راهنمایان اضافه كرد: استفاده از راهنماهای حرفه ای علاوه بر بالا بردن امنیت گردشگران و افزایش خدمات رفاهی معرفی شده توسط راهنما موجب معرفی بهتر دیگر اماكن تاریخی و فرهنگی كشور و محل های خرید سوغات به تورها می شود.
صدرنیا یادآور شد: بازار این كار وجود دارد اما هم اكنون در گردشگری همه چیز وسط زمین و هواست و مسئولان امر برای توسعه گردشگری از متخصصان تجربی این كارمشورت نمی گیرند.
فراهنگ**3079** 1055