۱۴ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۱۳
کد خبر: 83123379
۰ نفر
روحانی: نماز افتخار بشریت است

سمنان - ایرنا - رئیس جمهوری گفت: نماز افتخار بشریت و انسان است و خداوند انسان را به این فریضه دعوت كرده است.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز در تالار امیركبیر دانشگاه سمنان افزود: به تعبیری خداوند برای نماز از انسان دعوت كرده و آن را از ما خواسته است.
وی درباره ویژگی های نماز، تاكید كرد: نماز عبادتی است كه از وقت شناسی و نام رحمان و رحیم خداوند آغاز می شود.
رئیس جمهوری بیان كرد: شاید بشود همه دین را در دو كلمه پرستش و نیایش خلاصه كرد، پرستش جوهر اسلام، باطن و حقیقت دین است و نیایش صورت زیبای پرستش است.
وی با اشاره به اینكه نماز یك عبادت صرف یا یك فرع دین مانند دیگر فروع دین نیست، خاطر نشان كرد: نماز همه چهره اسلام است، صورت اسلام نماز است.
روحانی با اشاره به كلام امام علی (ع) (لكل شی ء وجه و وجه دینكم الصلاة)، افزود: جوهر دین ایمان به خدا و اعتقاد به حق و عمل به دستورات الهی است، اما پرچم دین نماز است.
رئیس جمهوری با بیان اینكه كشورها را با پرچم می شناسند، ادامه داد: دین بدون نماز قابل شناخته شدن نیست، نماز همان اصل عبودیت در كنار توحید است.
روحانی اضافه كرد: عبودیت بی توحید معنا ندارد و توحید بی عبودیت ما را به سرمنزل مقصود نمی رساند.
رئیس جمهوری تاكید كرد: تعبیرهای قرآن مجید نه نسبت به نماز در اسلام، در همه ادیان الهی تعبیرهایی ویژه است.
وی به اشاره های مختلف نماز در زندگی برخی چهره ها در قرآن كریم اشاره كرد و افزود: بیش از 135 نوبت در قرآن نام حضرت موسی(ع) آمده است، آن جا كه خداوند با حضرت موسی(ع) سخن می گوید، اولین دستور این است كه نماز را به پا دارد.
وی تاكید كرد: دیدار خداوند با حضرت موسی كلیم افتخار حضرت موسی(ع) است و این از خود قرآن هم پیداست كه خداوند لطف خاصی به حضرت موسی داشته است، در آن دیدار هم ابتدا اشاره به نماز است.
رئیس جمهوری اضافه كرد: آن كودك هم كه سخن می گوید و طهارت مادر و حقانیت خود را به جهانیان اعلام می كند می گوید به من امر به نماز شده است.
رئیس جمهوری افزود: وقتی حضرت ابراهیم(ع) هاجر را می گذارد و كودكش اسماعیل را در بیابان بی آب و علف و خشك رها می كند، آنجا هم از نماز یاد می شود.
وی تاكید كرد: مساله نماز مساله اسلام نیست، حقیقت دین است كه در واقع اتصال به خداوند است، چهره درخشان دین اتصال به خداوند است.
وی ادامه داد: نماز برای این نیست كه سر اسلام و خدا بخواهیم منتی بگذاریم، حیات، سكون و آرامش ما در كنار نماز به وجود می آید.
وی یادآور شد: امام صادق(ع) درباره امام علی(ع) فرموده است امیرالمونین(ع) هر كجا به مشكل برمی خوردند دو ركعت می خواندند.
وی بیان كرد: امیرالمونین(ع) با آن مقام و آن تربیتی كه برگرفته از اشرف مخلوقات عالم پیامبراعظم(ص) بود، در برابر مشكلات نماز اقامه می كردند.
روحانی بیان كرد: در شرح حال حضرت صدیقه كبری آمده است، وقتی امیرالمونین(ع) با پیكر بی جان حضرت فاطمه(ع) مواجه شدند، در آن سختی حضرت دو ركعت نماز اقامه كردند.
رئیس جمهوری با اشاره به اینكه یكی از توفیق های حجت الاسلام محسن قرائتی این است كه معانی را به زبان ساده بیان و قابل فهم می كند، تاكید كرد: اجلاس سراسری نماز نشست مبارك و معطری است به عطر والاترین عمل یك مومن و مسلمان كه آن عطر نماز است.

** نماز افتخار ماست
روحانی گفت: ما نیاز به نماز داریم و این افتخار و فخر ماست كه خداوند به ما اجازه داده با او صحبت كنیم و از خداوند رحمان و رحیم یاد كنیم، این چه عبادتی است كه از وقت شناسی، مكان شناسی و پاكی جسم و جان و نظم و ترتیب، شروع می شود.
وی افزود: در روز 17 ركعت نماز اقامه می كنیم و حداقل 10 بار می گوییم «بسم الله الرحمن الرحیم»، بنابراین نماز بهترین وسیله هدایت است و راه حق را به انسان نشان می دهد.
وی ادامه داد: از دینی كه همه مسلمانان در طول شبانه روز حداقل باید خداوند متعال را 10 بار با رحمانیت بخوانند، خشونت، بداخلاقی و تهمت خارج نمی شود.

** نماز خوان بداخلاق نیست
رئیس جمهوری در ادامه گفت: اگر اخلاق ما متناسب با نماز ما نیست، پس جایی مشكل داریم كه باید آن را حل كنیم.
وی با اشاره به قدرت آرامش بخشی نماز، بیان كرد: چه عنصری می تواند یك ملت بزرگ را در برابر ابرقدرت ها حفظ كند جز نماز و تكیه به لطف و رحمت الهی كه در انقلاب اسلامی شاهد آن بودیم.
وی ادامه داد: در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، نماز دسته جمعی میان جوانان نشانه مذهبی و انقلابی بودن بود و تعدادی بسیاری از روشنفكران معتقد در این آیین شركت می كردند.
روحانی گفت: الان شرایط به نحوی دیگر است، آن زمان در تمام دانشگاه تهران یك دخترخانم با روسری در فضاهای عمومی ظاهر می شد اما در همان شرایط هم بسیاری از همین جوانان برای وقت نماز به مسجد دانشگاه می آمدند و نماز خود را اقامه می كردند، چرا كه نماز همواره علامت ایمان و اسلام است.
وی افزود: در این شرایط افرادی هم بودند كه در غرب تحصیل كرده بودند اما زمانی كه به ایران آمدند احساس كردند باید نماز به عنوان قدرت اسلام بروز داشته باشد، به همین دلیل غیر از مسجد دانشگاه، در دانشكده ها هم نمازخانه درست كردند، همچون دكتر بازرگان و دكتر سحابی كه انسان های متدینی بودند و برخی از آنان نماز شب شان ترك نمی شد.

** نماز نمایش قدرت اسلام است
وی با اشاره به این كه برای اقامه نماز بیشتر بر جنبه جمعی سفارش شده است، گفت: نماز موجب احساس غرور و عظمت برای مسلمانان است و آنان با اقامه نماز، قدرت دینی خود را به گوش جهانیان می رسانند.
رئیس جمهوری با بیان این كه امروز نماز و حجاب در سطح دنیا، علامت دینداری است، افزود: خانمی كه حجاب اسلامی را رعایت می كند علامت دینداری دارد، همچنین وقتی جمعی در كنار هم می ایستند و نماز می خوانند باز هم علامت دینداری خود را به نمایش می گذارند.
وی با اشاره به این كه اقامه نماز اهمیت ویژه ای برای ما دارد، افزود: امروز كه زمان فشار اقتصادی دشمنان برماست، باید با تكیه برخداوند استقامت كنیم و این مساله در نماز نهفته است.
وی با بیان این كه اگر از طریق نماز به درگاه الهی متصل شدیم، ما از مشكلات عبور می كنیم، ادامه داد: آنان كه پای انقلاب اسلامی ماندند و در دوران دفاع مقدس همچون شهید بابایی فداكاری كردند همان هایی بودند كه اهل نماز بودند و این قدرت بود كه ما را در برابر توطئه های شدید حفظ كرد.

** ترویج نماز باید از خانواده آغاز شود
روحانی در ادامه گفت: نماز باید از خانه و خانواده شروع شود و رفتار پدر و مادر در مسیر ترویج نماز باشد، گسترش نماز در جامعه نیازی به گفتن ندارد بلكه باید با عمل مردم را به نماز دعوت كرد.
وی بیان كرد: در زمان پیروزی انقلاب اسلامی، راجع به حجاب با زنان بحث نمی كردیم، بلكه این خودشان بودند كه وقتی می دیدند دین اسلام عامل تحرك است، حجاب را می پذیرفتند.
وی با بیان اینكه همه ما یك هدف بلند داریم كه در سایه وحدت و یكپارچكی و اتصال به حق امكانپذیر است افزود: امروز نیاز به استعانت از خدا داریم در این شرایط باید ایاك نعبد و ایاك نستعین را تكرار كنیم.
روحانی با اشاره به اینكه تلاش كنیم نماز ابزاری برای درجه، پست و مقام نشود افزود: من ناراحتم از اینكه در گزینش ها سئوالاتی از جوانان پرسیده می شود كه آنان را دروغگو و ریاكار بار می آورد و این اشكال از ماست كه دین را به صورت واقعی معرفی نكرده ایم.
روحانی تاكید كرد: نماز باید به عنوان وظیفه، فخر، عظمت انسان، نیایش و استعانت از خداوند اقامه شود نه برای مسائل ریز و جزئی و همه باید به مساجد، نمازها و اجتماعات خود افتخار كنیم.
به گفته رئیس جمهوری اگر می خواهیم نماز را ترویج كنیم باید از خانه، خانواده و مدرسه شروع كنیم و در این مسیر آموزش و پرورش بزرگترین وظیفه را برعهده دارد.
وی گفت: معتقدم كه همه پول های مرتبط با اقامه نماز را به دبستان بدهیم كه در آن شاكله ها و شخصیت ها ساخته می شود و همه افراد مخلص، ساخته شده دبستان و خانواده هستند.
روحانی با تاكید بر اینكه اساس دین ما انتخاب است و هیچ جا با زور و اجبار دین درست نمی شود افزود: نماز پناه همه برای معنویت، دنیا، آخرت، قدرت روحی، افزایش توان و ایستادن در برابر مشكلات زندگی و فشارها است.
بیست و هفتمین اجلاس سراسری نماز با شعار «شیوه ها و مهارت های دعوت به نماز» به میزبانی دانشگاه سمنان به مدت یك روز برگزار می شود.
6103/7408/7405