توسعه سمنان نيازمند تامين آب و تكميل ظرفيت هاي آموزشي

سمنان- ايرنا- مسوولان شهرستان سمنان در نشست شوراي اداري اين شهرستان با حضور منصور غلامي وزير علوم، تحقيقات و فناوري، از برنامه هاي سفر كاروان تدبير و اميد به استان سمنان، تامين آب مورد نياز و تكميل ظرفيت هاي آموزشي را نياز اصلي براي توسعه عنوان كردند.

به گزارش ايرنا، نماينده سمنان، مهديشهر و سرخه در مجلس شوراي اسلامي شامگاه سه شنبه در نشست شوراي اداري شهرستان سمنان در دانشگاه اين شهر، به موضوع بحران آب در اين استان اشاره كرد و گفت: طرح انتقال آب درياي خزر به استان هاي مركزي از جمله سمنان نياز اساسي كشور است.
احمد همتي ادامه داد: مجوز زيست محيطي براي اجراي اين طرح اخذ شده و با مساعدت دولت اعتبار اين طرح در بودجه سال 98 گنجانده شده است و اميدواريم اجرايي شود.
همتي مساعدت دولت در احداث و راه اندازي منطقه ويژه علم و فناوري شهرستان سمنان را خواستار شد.

* سمنان نيازمند احداث 40 آموزشگاه جديد است
فرماندار سمنان نيز در اين نشست به كمبود فضاهاي آموزشي و مدرسه در اين شهرستان اشاره كرد و گفت: با توجه به مهاجرت هاي بي رويه، حداقل به 40 آموزشگاه و مدرسه جديد در شهر نيازمنديم.
سيدعباس دانايي افزود: حدود 29 هزار دانشجو در سمنان تحصيل مي كنند كه به عبارتي 15 درصد جمعيت اين شهرستان دانشجو هستند.
وي ضرورت ايجاد منطقه ويژه علم و فناوري سمنان را يادآور شد و تصريح كرد: مطالعات و جانمايي اين طرح انجام شده و نيازمند مجوز و مساعدت براي اجراي آن است.
فرماندار سمنان با اشاره به وجود 84 معدن در اين شهرستان گفت: بسياري از مواد معدني خام فروشي مي شود و راه اندازي پژوهشكده فن آوري معدني از ضروريات شهر است.
فرماندار سمنان به مشكلات جاده اي، راه آهن و بحران آب در اين شهرستان اشاره و اظهار اميدواري كرد كه با تلاش هاي دولت تدبير و اميد اين مشكلات رفع شود.

* دانشگاه سمنان استخر ندارد
رئيس دانشگاه سمنان هم در اين نشست گفت: اين دانشگاه 13 هزار دانشجو دارد اما هنوز يك استخر ندارد و براي كلاس هاي تربيت بدني هزينه زيادي بر دانشگاه تحميل مي شود.
مسعود نصيري افزود: طرح استخر دانشگاه سمنان از سال 88 تنها 30 درصد پيشرفت داشته و منتظر اعتبارات و مساعدت هاي دولت در اين زمينه هستيم.
وي خاطرنشان كرد: مركز فناوري اطلاعات دانشگاه سمنان هم با 15 درصد پيشرفت فيزيكي نيازمند تخصيص اعتبار براي تكميل است.
به گزارش ايرنا، منصور غلامي وزير علوم، تحقيقات و فناوري، حجت الاسلام محمدباقر عبدوس امام جمعه موقت شهرستان سمنان و جمعي از مسئولان و مقامات محلي در اين آئين حضور داشتند.
به گزارش ايرنا، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري اسلامي ايران روزهاي سه شنبه و چهارشنبه در قالب سفر كاروان تدبير و اميد در استان سمنان حضور دارد و در اين سفر 78 مصوبه با 14 هزار و 660 ميليارد ريال پيش بيني شده است.
روحاني پيش از اين در فروردين ماه 95 همراه با كاروان تدبير و اميد به استان سمنان سفر كرده بود.
9343/6103