بيش از هشت هزار عنوان درسي دانشگاهي بازنگري شد

سمنان- ايرنا- وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: بيش از هشت هزار عنوان درسي دوره هاي كارشناسي و كارشناسي ارشد تجديد و بازنگري شد.

به گزارش ايرنا، منصور غلامي شامگاه سه شنبه در شوراي اداري شهرستان سمنان در دانشگاه اين شهر افزود: نمي شود روي رشته هاي سنتي متمركز شد و بايد به علوم و رشته هاي جديد توجه شود.
وي با بيان اينكه بيش از سه هزار مركز آموزش عالي در كشور وجود دارد، گفت: با توجه به كم شدن متقاضيان ورود به دانشگاه برخي ظرفيت ها خالي است.
غلامي افزود: در اين راستا در يكسال گذشته برنامه ساماندهي آموزش عالي در قالب استاني طراحي و مشخص شد كه هر استان بايد چه ميزان پذيرش دانشجو داشته باشد.
به گفته وزير علوم، تحقيقات و فناوري، به زودي دستورالعمل مذكور براي اجرا ابلاغ مي شود.

* تاكيد بر ارتباط دانشگاه با صنعت
وزير علوم، تحقيقات و فناوري بر اهميت ارتباط دانشگاه با صنعت تاكيد كرد و گفت: طرح گذراندن دوره خدمت سربازي در صنعت براي دانش آموختگان دوره دكتري تدوين و اجرايي مي شود.
وزير علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اينكه طرح مهارت افزايي دانشجويان در دستور كار است، تصريح كرد: تفاهم نامه اي با وزارت نفت امضا شده كه از توان علمي دانشجويان و استادان دانشگاه براي اكتشاف نفت و گاز و استخراج معيانات استفاده شود.
وي ادامه داد: 43 پارك علم و فناوري در كشور وجود دارد و به تدريج از آن شركت هاي دانش بنيان استخراج مي شود؛ توجه به اين شركت ها نياز كشور را به محصولات وارداتي كمتر و در عين حال اشتغالزايي ايجاد مي كند.

* وعده بدون عمل ممنوع
غلامي گفت: پيش از اين سفر استاني، رييس جمهور به تمامي وزيران گفت كه حرف و وعده اي بدون برنامه به مردم ندهند.
وي ادامه داد: دكتر روحاني توصيه كرد كه از كلنگ زدن طرح ها خودداري شود چرا كه كلنگ زني وعده نسيه است و طرح هاي نقد يعني افتتاح و بهره برداري ها را اطلاع رساني كنيم.

* سال آينده سال صرفه جويي است
وزير علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اينكه دولت امسال با مشكلات زيادي با توجه مسائل داخلي و بين المللي دست و پنجه نرم كرد، گفت: بسياري از مسائلي كه ممكن بود بحراني شود مديريت شد اما اين به اين معني نيست كه تمام مشكلات حل شده است.
وي ادامه داد: دشمنان انتظار داشتند كه با كارشكني خود ايران اسلامي به مشكلات جدي مواجه شود، اما دولت با اقتدار و تحت رهبري مقام معظم رهبري مسائل را مديريت كرد.
وي در خصوص بودجه سال آينده نيز گفت: در بودجه سال آينده به قشر حقوق بگير توجه زيادي شده و در عين حال تكميل طرح هاي عمراني در دستور كار است.
به گفته غلامي، براي كاهش درآمد حاصل از فروش نفت در لايحه بودجه تمهيداتي انديشيده شده تا كشور با مشكل مالي روبرو نشود.
وزير علوم، تحقيقات و فناوري خاطرنشان كرد: با چكش كاري لايحه بودجه توسط نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، سال پيش رو سال صرفه جويي و به هدف رساندن طرح ها خواهد بود.
9343/6103