رقيب انتخاباتي مكرون، عقب نشيني وي از تصميم خود را تمسخر كرد

تهران - ايرنا - رئيس حزب تجمع ملي فرانسه و رقيب امانوئل مكرون در رقابت هاي انتخاباتي سال 2017 فرانسه، تعويق شش ماهه افزايش ماليات سوخت را اقدامي حساب شده و برنامه ريزي شده دانست و درعين حال آن را به باد تمسخر گرفت.

به گزارش خبرگزاري فرانسه از پاريس، 'مارين لوپن' كه از همان ابتداي اعتراض هاي مدني در فرانسه حامي معترضان بود، در اين باره در حساب كاربري توئيتر خود نوشت: 'شش ماه فرصت!!
انتخابات نمايندگان فرانسه در پارلمان اروپا پايان ماه مه قرار است برگزار شود و انتخاب اين فرصت زماني شش ماهه يقينا اتفاقي بوده است!
علاوه بر لوپن، مخالفان و نمايندگان معترضان فرانسه تدابيري را كه دولت فرانسه براي كاهش تنش اتخاذ كرده است ناكافي و با تأخير توصيف كردند.
'دامن ابيد' معاون حزب جمهوري خواهان فرانسه درباره تعويق شش ماه افزايش ماليات سوخت گفت: 'اين فرصت بسيار كم و بسيار دير است. فرانسوي ها تدابيري را براي قدرت خريد قطعي توقع داشتند درحالي كه تعليق ماليات ها اعلام شده است'.
عقب نشيني دولت فرانسه از طرح خود مبني بر افزايش ماليات سوخت درحاليست كه براساس آخرين نظرسنجي ها، از هر 10 فرانسوي، هشت نفر از آنها با معترضان كه خود را 'جليقه زردها' ناميده اند، موافق هستند. براساس همين نظرسنجي كه توسط موسسه 'ايفوپ-فيدوسيال' برگزار شده است، ميزان محبوبيت امانوئل مكرون رئيس جمهوري فرانسه به كمترين حد خود يعني 23 درصد رسيده است كه نسبت به نظرسنجي قبلي شش درصد كاهش نشان مي دهد.
همزمان با افزايش دامنه اعتراض هاي مدني مردم فرانسه، 'ادوار فيليپ' نخست‌ وزير اين كشور امروز بصورت رسمي انصراف و عقب نشيني دولت فرانسه از افزايش ماليات سوخت را تاييد كرد.
**عقب نشيني دولت فرانسه از افزايش قيمت سوخت
افزايش ماليات سوخت كه براي يكم ژانويه 2019 برنامه ريزي شده بود به علت اعتراض هاي گسترده موسوم به جليقه زردها به حالت تعليق درآمد.
از دو هفته پيش واكنش ها به سياست‌ هاي دولت فرانسه در راستاي اصلاحات اقتصادي كه جديدترين آن منجر به افزايش قيمت سوخت در اين كشور شد، با موجي از اعتراض هاي گسترده مردم پاريس و چند شهر ديگر مواجه شده است.
بنابراين گزارش، در پاسخ به ناآرامي‌هاي هفته‌هاي گذشته و اعتراض هاي جليقه زردها، افزايش ماليات‌هاي مرتبط با سوخت در فرانسه به مدت شش ماه تعليق شده است. همچنين قيمت برق و گاز تا پيش از مي 2019، افزايش پيدا نخواهد كرد.
نخست‌ وزير فرانسه گفت كه هيچ مالياتي ارزش به خطر انداختن اتحاد مردم را ندارد.
طي روزهاي گذشته ده ها هزار نفر از مردم پاريس و چند شهر ديگر اين كشور به نشانه اعتراض به افزايش قيمت سوخت به خيابان‌ها آمدند. دليل اين كه اعتراضات جليقه زردها نام گذاري شده، پوشيدن جليقه‌اي شبرنگ زرد رنگي است كه طبق قوانين راهنمايي و رانندگي در فرانسه هر خودرو بايد به آن مجهز باشد تا درصورت نقص فني و توقف خودرو در ميان بزرگراه، صاحب خودرو آن را بر تن كند.
جليقه زردها بيشتر شهرونداني هستند كه با وجود كار و درآمد، در گذران زندگي و معاش به مشكل برخورده اند. كارمندان، كارگران و خانواده ‌هايي كه در حومه شهرهاي بزرگ يا مناطق روستايي زندگي مي‌كنند و براي رفت وآمد و زندگي روزمره به خودروي شخصي وابسته هستند.
شبك**اروپام**9041**1392

سرخط اخبار جهان