۱۳ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۵۹
کد خبر: 83122854
T T
۰ نفر
زنگ ورزش مدارس تهران فردا در فضای باز ممنوع است

تهران- ایرنا- رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران گفت: با توجه به افزایش آلاینده های جوی، زنگ ورزش مدارس پایتخت روز چهارشنبه در فضای باز ممنوع است.

مسعود ثقفی شامگاه سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: براساس مصوبه كمیته مواقع اضطرار آلودگی هوای شهر تهران، با توجه به افزایش آلاینده های جوی، زنگ ورزش و انجام فعالیت های بدنی دانش آموزان مدارس پایتخت فردا - چهارشنبه - در فضای باز ممنوع است.
وی تاكید كرد: مدارس موظف هستند از انجام برنامه های ورزشی و قراردادن دانش آموزان در فضای باز جلوگیری كنند.
كیفیت هوای تهران تا ساعت 18 امروز - سه شنبه - با شاخص 126 برای گروه های حساس ناسالم است.

** طرح زوج و فرد از درب منازل اجرا می شود
جلسه كارگروه هماهنگی شرایط اضطراری آلودگی هوای استان تهران به دلیل افزایش آلاینده های جوی عصر سه شنبه برگزار و بر اساس مصوبه این جلسه طرح زوج و فرد پایتخت فردا - چهارشنبه - از درب منزل اجرا می شود.
به گزارش عصر سه شنبه پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران؛ كارگروه اضطرار آلودگی هوای استان تهران به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری تهران تشكیل و مقرر شد به دلیل افزایش آلاینده های كمتر از 2 و نیم میكرون فعالیت بدنی دانش آموزان در زنگ ورزش مدارس این استان به جز شهرستان های فیروزكوه، دماوند، لواسانات و پردیس فردا - چهارشنبه - ممنوع شود.
با توجه به گزارش اداره كل هواشناسی و تاكید دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی مبنی بر پایداری جو و گزارش مركز پایش آلودگی هوای محیط زیست و شركت كنترل كیفیت هوای شهرداری تهران محدودیت‌های شرایط هشدار موضوع دستورالعمل شرایط اضطرار آلودگی هوا برای روز چهارشنبه (14 آذر) اعمال شده و تمام دستگاه‌های اجرایی و اقشار مردم همكاری لازم را به عمل آورند.
همچنین استقرار اورژانس پایتخت در نقاط پرتردد، خودداری از روشن كردن آتش در معابر، سوزاندن لاستیك، عملیات قیركاری، عمرانی و مانند آن كه منجر به افزایش آلودگی هوا می شود از مصوبات جلسه امروز بود.
كاهش فعالیت‌های بدنی بیماران قلبی و ریوی و مبتلا به آسم، به خصوص در فضای باز، خودداری از خروج غیرضروری از منزل، رعایت الگوی مصرف سوخت و دقت لازم در استفاده از وسایل حرارتی (آبگرمكن، بخاری و تأسیسات گرمایشی) به منظور جلوگیری از افزایش بی رویه درجه حرارت در فضاهای مسكونی، تجاری و اداری از توصیه جلسه كارگروه اضطرار آلودگی هوای تهران بود.
كاهش استفاده از وسایل نقلیه شخصی و استفاده از وسایل حمل و نقل همگانی، كنترل دقیق‌تر خودروهای فاقد برگه معاینه فنی توسط پلیس راهور و تشدید اعمال قانون در مورد تردد خودروها به ویژه كامیون‌ها و موتورسیكلت هایی كه آلایندگی قابل رویت دارند از دیگر توصیه این كارگروه بود.
همچنین شهرداری‌ها موظف شدند تا نسبت به جلوگیری از سوزاندن زباله، شاخ و برگ درختان و ضایعات، كاهش و یا جلوگیری از فعالیت های عمرانی در سطح شهر كه موجب تشدید آلودگی هوا می گردد نظارت بیشتری داشته باشند.
تقویت ناوگان حمل و نقل همگانی شهری با كنترل سلامت كامل خودرو و ممنوعیت فروش مجوز روزانه ورود به محدوده طرح ترافیك و جلوگیری از روشن ماندن اتوبوس و مینی بوس ها در پایانه ها و ترمینال های مسافربری از مصوبات جلسه امروز بود.
تهرام/7245//1348/1772