۱۳ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۳۱
کد خبر: 83122811
۰ نفر
روحانی: قدرت بدون نقد، فساد زاست

سمنان - ایرنا - رئیس جمهوری نقد را لازمه اصلاح دانست و گفت: قدرت بدون نقد، فساد زاست.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر سه شنبه در جمع دانشجویان استان سمنان به مناسبت روز دانشجو پویایی جنبش دانشجویی را ثمره فداكاری سه دانشجوی آرمانخواه دانست و با بیان اینكه دانشگاه مبارز در كنار حوزه مبارز، هدف بزرگی را به رهبری امام محقق كردند، تصریح كرد: مسوولان نماینده واقعیت امروز جامعه و دانشجویان نماینده آینده مطلوب تر و ایران آزادتر و آبادتر هستند.
وی با بیان این كه نقد و نظر آزادانه دانشجویان در این جلسه، نشانه توفیق جنبش دانشجویی است، اظهارداشت: نقد سازنده و دلسوزانه به نفع حال و آینده كشور است.
دكتر روحانی گفت: در سال‌های ۳۲ و ۴۲ و سال‌های بعد، دانشگاه مبارز در كنار حوزه مبارز با رهبری و هدایت امام(ره) هدف بسیار بلندی را به ثمر رساندند. افتخار دارم در دوره نهضت اسلامی طلبه حوزه علمیه و همچنین دانشجوی دانشگاه تهران بودم و فضای ایستادگی و مبارزه را در دو محیط، با همه وجودم درك كردم.
رئیس جمهوری خطاب به دانشجویان خاطرنشان كرد: آنچه امروز در این جمع می‌بینم به معنای پیروزی دانشگاه و جنبش دانشجویی است كه در سال ۳۲ آغاز شد و در سال ۵۷ به كمال رسید.
دكتر روحانی در واكنش به سخنان مطرح شده از سوی نمایندگان و قشرهای مختلف دانشجویی و تشكل‌های دانشجویی، گفت: چه زمانی ما چنین فضایی داشتیم كه دانشجوی عزیز ما با آزادی كامل و با لحن دلخواه خود دولت را نقد كند. نقد حتماً حق شماست و نقد دلسوزانه و درست به نفع آینده كشور خواهد بود.
رئیس جمهوری با بیان اینكه اداره كشور و جامعه حتی زمانی كه دشمن غدار و ستمگری چون آمریكا و صهیونیسم و هیچ دشمن و مشكلی نداشته باشیم، كار پیچیده و سختی است، گفت: به ثمر رساندن طرح تحول سلامت، كار آسانی نبود، اینكه در ۵ سال گذشته حقوق كاركنان و كارمندان بیش از تورم بوده، كار آسانی نیست و اینكه دریافتی‌ها و مستمری‌ها نسبت به ۵ سال گذشته ۵ برابر شده، كار آسانی نبوده است.
دكتر روحانی با اشاره به اینكه روند تورمی از ۴۰ درصد سال ۹۲ به ۸ درصد در سال ۹۶ رسید، اظهارداشت: اگر قرار است جلوی آمریكا بایستیم؛ مشكلات و زخمی شدن و زخمی كردن هم جزو این رویارویی است و اینطور نیست كه برای ما همیشه پیروزی بدون هزینه باشد. هم بدر داریم و هم احد.
رئیس جمهور در ادامه سخنان خود با تأكید بر اینكه میدان جنگ فشار و سختی دارد، گفت: در سنگر ماندن مانند در خانه ماندن نیست در جنگ باید خود را آماده كنیم. میدان جنگ فشار و سختی دارد و باید سختی‌های فراوان را هم تحمل كنیم.
روحانی تأكید كرد: به اعتراف همه متخصصان اقتصاد ما در بین سال های ۹۲ و ۹۶ از تورم ۴۰ درصد به ۷ یا ۸ درصد رسیدیم. حال سوال اینجاست كه چه شد كه در سال ۹۶ با مشكل تورمی جدید مواجه شدیم. اولین عامل بیماری‌های مزمن گذشته در اقتصاد بود كه در یك مقطع آثار آن روشن‌تر و آشكارتر شد.
رئیس جمهوری با طرح این سوال كه چه كسانی مجوز مؤسسات اعتباری و بانك‌های خصوصی و خصولتی را صادر كردند، گفت: در چه زمانی بود كه مالباختگان این مؤسسات اعتباری به خیابان آمدند. چه كسی باعث شد كه مردم آن همه زجر ببینند و چه كسانی مال مردم را تاراج كردند و ظلم كردند. وقتی دولت یازدهم خواست مقابل آنها بایستد، در مقابل دولت قرار گرفتند و نامه نود امضایی فرستادند كه به اینها دست نزنید.
روحانی خاطر نشان كرد: یكسری بیماری‌های مزمن اقتصادی كنار هم جمع شد و متأسفانه مجبور شدیم ۳۰ هزار میلیارد تومان از خزانه به مالباختگان این موسسات پرداخت كنیم كه این مبلغ به معنای ۲۵۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی است. همچنین چه كسانی و با چه مجوزی در سال ۹۶ به خیابان آمدند و شعار دادند و ناآرامی‌های مضر برای منافع ملی ایجاد كردند كه البته همه اینها آشكار است.
رئیس جمهوری تصریح كرد: در كنار این عوامل، دشمن‌ترین افراد با ایران در آمریكا قدرت را به دست گرفتند. البته ما هیچ زمانی اعتماد صد در صد به آمریكا و دیگران نداشته و نداریم. اعتماد ما همیشه نسبی بوده است. پیغمبر اسلام(ص) هم در مكه با كفار قرارداد (صلح حدیبیه) امضاء كرد ولی اعتماد هم به آنها نداشت. فتح‌المبیین مربوط به همین قرارداد است. اما همان‌هایی كه با پیغمبر(ص) قرار داد امضاء كردند نقض عهد كردند. ما هم اگر طرفمان نقض عهد كرده تكلیف و وظیفه دیگری داریم.
روحانی در پاسخ به انتقادات دانشجویان كه بحث اعتماد به آمریكا را مطرح می‌كردند، گفت: شما می‌گویید چرا به آمریكا اعتماد كردید. چه كسی اعتماد كرده است؟ مگر ما در برابر كسی كه مذاكره می‌كند حتماً باید اعتماد داشته باشیم؟ مگر به صدام اعتماد داشتیم كه بعد جنگ با او مذاكره كردیم؟ در دوران امام راحل وزیر خارجه وقت دو سال تمام با عراق مذاكره كرد. مگر ما در آن دوره به صدام اعتماد داشتیم كه مذاكره كردیم؟
رئیس جمهوری با تأكید بر اینكه مذاكره ما درست بوده است، گفت: این مذاكرات به اتفاق همه مسئولین، اعم از دولت، ‌رهبری، مجلس و شورای نگهبان انجام شد و همه با هم این كار را كردیم و بسیار هم كار درستی بوده است.
روحانی با بیان اینكه' قبل از برجام دنیا ایران را محكوم می كرد و امروز آمریكا را'، گفت: برجام راه را برای نفت، تجار و بانكها باز كرد و سرمایه زیادی وارد كشور شد . آیا این پیروزی نیست و نباید به این پیروزی افتخار كنیم؟
رئیس جمهوری در مورد انعقاد قراردادهای نفتی با شركت توتال و خروج این شركت از كشور بعد از خروج آمریكا از برجام، گفت: وزیر نفت بلد بود چگونه با توتال قرارداد ببندد. یك شركت چینی هم در كنار توتال بود كه امروز با خروج توتال كار را به دست گرفته است.
روحانی خاطر نشان كرد: همه ما اعضای یك جامعه و ملت هستیم و دلسوز انقلاب و كشوریم. ما امروز پیروزیم و اگر كسی فكر می‌كند آمریكا پیروز است، اشتباه می‌كند. امروز ایران در عرصه بین‌المللی، پیروز است و ترامپ شكست خورده و آمریكا در شورای امنیت تنها مانده است.
رئیس جمهوری در ادامه در مورد تورم در سال جاری گفت: ما دو راه بیشتر نداریم، یا باید در برابر آمریكا تسلیم شویم و ادعای نادرست و صحیح آنها را قبول كنیم تا تحریم‌ها برداشته شود و یا باید بایستیم و مقاومت كنیم. سال گذشته آمریكا ۸ بار مستقیم و امسال ۳ بار غیر مستقیم درخواست مذاكره داشت، بر مبنای عزت مردم نپذیرفتم.
روحانی تأكید كرد: ایران به دنبال استقلال و آزادی است و از تحریم‌ها نهراسیده و در مقابل دشمن می‌ایستیم.
رئیس جمهوری در پاسخ یكی از دانشجویان مبنی بر اینكه دولت چه كار كرده است، گفت: شما هم باید بگویید دانشگاه برای كشور چه كار كرده است. چون همه ما در نفع و ضرر جامعه با هم هستیم. امروز روز آزمایش همه ماست.
روحانی تاكید كرد: همه باید دست به دست هم دهیم و در برابر تورم، مشكلات اقتصادی و توطئه‌های خارجی بایستیم. اینطور نیست كه دولت، مردم و مجلس به تنهایی اقدام كنند. همه باید در كنار هم باشیم و دست به دست هم دهیم.
رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع اف ای تی اف اشاره كرد و اظهارداشت: البته فعلاً در این مرحله بحث اف‌ای‌تی‌اف نداریم. آنچه امروز داریم ۴ لایحه در مورد پولشویی و تروریسم مالی است. روسای قوا به اتفاق لوایح ۴ گانه مرتبط را تایید كرده اند؛ راه حل مشكلات شفافیت است نه جنجال و اف ای تی اف خوب باشد یا بد، زیرساخت و لازمه ارتباط مالی با بانكهای جهانی است.
دكتر روحانی افزود: نباید اجازه دهیم جنجال بیهوده در مورد این لوایح راه بیفتد ما به تصویب این لوایح ۴ گانه نیاز داریم. باید با پولشویی مبارزه كنیم و راه آن شفافیت است.
رئیس جمهوری با طرح این سوال كه می‌خواهیم با بانك‌های دنیا همكاری كنیم یا نه؟ گفت: در حال حاضر كه آمریكا این همه فشار آورده است،‌ده‌ها بانك دنیا از كشورهای دوست كه با آنها تعامل داریم، به ما اعلام كردند كه اگر در اف‌ای‌تی‌اف عضو نباشید، نمی‌توانیم همكاری كنیم.
دكتر روحانی در ادامه سخنان خود، یادآور شد: شرایط امروز كشور بحرانی نیست، اما بسیار سخت و مشكل است. معضلات و مشكلات فراوانی داریم. شما هم عنوان می‌كنید كه در دانشگاه‌ها مشكلات وجود دارد و این درست است. من به دكتر غلامی وزیر علوم كه اینجا حضور دارند، بارها گفته‌ام روبروی زندانی كردن دانشجو به بهانه های سیاسی بایستد.
رئیس جمهوری با تأكید بر اینكه من امروز اینجا هستم تا سخنان شما دانشجویان را بشنوم، گفت: این جمع برای این بود كه شما آزادانه مطالب خود را بیان كنید و من هم خواسته‌های شما را بشنوم. نمی‌گوییم همه مشكلات حل شده و دولت در همه زمینه‌ها موفق بوده است.
روحانی خطاب به دانشجویان تأكید كرد: شما البته باید دولت و قدرت را در كشور نقد كنید زیرا قدرت اگر نقد نشود، فسادآفرین است. همه باید انتقاد و نقد را بپذیریم.
رئیس جمهوری در عین حال تصریح كرد: بهتر است نقدتان بدون پیشنهاد نباشد. راه‌حل پیشنهاد بدهید. شما دانشجو هستید و اینجا مركز تحقیقات و علم است. در انتقاد از مشكلات اقتصادی كه مطرح می‌كنید راه‌حل هم ارایه دهید.
روحانی به دستاوردهای دولت در بخش های مختلف كشور از جمله در استان سمنان اشاره كرد و گفت: در همین استان سمنان در بخش كشاورزی از ابتدای انقلاب تا آغاز دولت یازدهم، ۱۶ هزار و ۲۰۰ هكتار زمین كشاورزی به صورت قطره‌ای آبیاری می‌شد اما فقط در ۵ سال گذشته ۱۶ هزار و ۷۰۰ هزار هكتار زمین‌های كشاورزی زیر كشت با شیوه های نوین آبیاری رفتند.
رئیس جمهوری با بیان اینكه آیا قبول دارید كه در تولید گندم خودكفا شده‌ایم یا نه؟ گفت: هر جا دست به دست هم داده‌ایم موفق شده‌ایم. در سال ۲۰۱۷ در میان ۲۵ كشور پیشرفته دنیا از نظر سرعت رشد علمی مقام اول را كسب كرده‌ایم و این موفقیت دانشگاه است.
روحانی با تاكید بر اینكه حمایت از شركت دانش بنیان، یعنی حمایت از دانشگاه و نخبگان، افزود: مقالات شما امروز مورد استناد است. پزشكی و جراحی ما در دنیا عرض اندام می‌كند و این موفقیت دانشگاه است. آیا ما نباید افتخار كنیم. این افتخار برای دانشگاه و جوان‌های این كشور است.
رئیس جمهوری در ادامه خاطر نشان كرد: در این دولت برای اولین بار در برداشت گاز از پارس جنوبی از قطری‌ها پیشی گرفته‌ایم و این افتخار دانشگاه، صنعت و مهندسین ایرانی است.
روحانی همچنین به مخازن مشترك نفتی ایران و عراق اشاره كرد و گفت: برداشت ما از این مخازن مشترك ۷۰ هزار بشكه بود، اما امروز ۳۰۰ هزار بشكه برداشت می‌كنیم و این افتخار برای همه ما است.
رئیس جمهوری با بیان اینكه ما به دنبال شفافیت بوده‌ایم، اظهارداشت: فضای مجازی در اختیار مردم، نتیجه ایستادگی دولت بر شفافیت است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود تاكید كرد: قانون اساسی دستاورد بزرگ انقلاب است، اگر به همه آن عمل شود مشكلات هم حل می شود و رئیس جمهور باید بتواند در برابر تخلف از قانون اساسی تذكر دهد.
رئیس جمهوری با بیان اینكه شما پای صندوق‌های رأی رفته‌اید و رأی داده‌اید ۴۰ میلیون نفر رأی دادند كه رئیس جمهور بتواند به تخلف قانون اساسی تذكر دهد، گفت: در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی و اجتماعی؛ قانون اساسی مسیر همه پرسی از مردم رابه عنوان یك ظرفیت پیش رو گذاشته است و اشاره دارد در اینگونه مسایل اختلافی موضوع را به رأی عمومی بگذارید. البته باید مجلس تصویب و شورای نگهبان نیز آن را تأیید كند.
دكتر روحانی تأكید كرد: برای ما هیچ بن بستی وجود ندارد، قانون اساسی برای ما راه را گشوده است. من نقد شما را دنبال خواهم كرد شما هم به تذكر خود ادامه دهید و مطمئناً با وحدت، اتحاد و یگانگی قطعاً آمریكا را شكست خواهیم داد.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران امروز سه شنبه وارد استان سمنان شد و تا فردا برنامه های مختلفی در این استان دارد.
سخنرانی مردمی در جمع مردم شاهرود، شركت در اجلاس سراسری نماز، سخنرانی به مناسبت روز دانشجو در جمع دانشجویان استان و حضور در شورای اداری استان سمنان از جمله برنامه های رئیس جمهوری در این سفر دو روزه است.
همزمان با سفر كاروان تدبیر و امید به استان سمنان ، جمعی از وزرای كابینه روحانی نیز برای افتتاح و آغاز عملیات اجرای ده ها طرح مختلف به شهرستان ها سفر خواهند كرد.
روحانی پیش از این در فروردین ماه 95 همراه با كاروان تدبیر و امید به استان سمنان سفر كرده بود.
7408