حاكمیت دوگانه در مورد مطبوعات باید برطرف شود

تهران - ایرنا - نایب رییس مجلس شورای اسلامی با تاكید بر ضرورت اجرای قانون مطبوعات، گفت: حاكمیت دو گانه در خصوص مطبوعات باید برطرف و تكلیف آن مشخص شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، علی مطهری عصر سه شنبه در بخش پایانی اجلاس مدیران و روسای مراكز و دفاتر استانی خبرگزاری جمهوری اسلامی، افزود: سایت ها باید زیر نظر هیات نظارت بر مطبوعات باشند و در قانون جدید رسانه ها باید به این موضوع رسیدگی شود.
مطهری در ادامه با تقدیر از استقلال و عملكرد ایرنا، گفت: این خبرگزاری، به شكلی رفتار كرده كه به صورت یك رسانه جناحی و گروهی شناخته نمی شود. ایرنا، ملی بودن خود را حفظ كرده و این روش باید ادامه پیدا كند.
وی اظهار داشت: ایرنا تحلیل های خوبی دارد ولی باید بیشتر به آن توجه كند. بخش مهم در خیلی از خبرگزاری های معروف دنیا، تحلیل های خبری است.
مطهری با بیان این كه خبرگزاری ها، خبرنگاران و فعالان رسانه، نقش اساسی در ساختن افكار عمومی جامعه دارند، مطبوعات را ركن چهارم دمكراسی و هر نظام حكومتی عنوان كرد.
وی رسانه ها را در میانه مردم و حكومت و واسطه ای بین این دو دانست و گفت: رسانه ها نیازهای مردم را به گوش حكومت رسانده و از حقوق مردم دفاع می كنند؛ رسانه ها، همچنین آسیب های حكومت را به گوش مردم می رسانند كه اگر این فعل و انفعالات درست انجام شود به نفع جامعه است.
مطهری دفاع از حقوق شهروندان را از وظایف مهم رسانه ها خواند و افزود: در نظام های آزاد سیاسی، خبرنگاران قدرتمند و منشا تحولات هستند.
وی تصریح كرد: افشای قتل های زنجیره ای، مساله كهریزك، قتل ستار بهشتی و اختلاس های رخ داده در سایه آزادی مطبوعات بوده است كه اینها آشكارا و جلوی بسیاری از نقض حقوق شهروندان گرفته شده است.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینكه برای نخستین بار در ایران مشروطه خواهان به نقش رسانه پی بردند و رسانه ها در آن دوران نقش اساسی داشتند، افزود: شعرا و نویسندگان بزرگی كه از طریق مطبوعات، افكار و عقاید خود را به مردم منتقل كردند، تاثیر بسزایی در انقلاب مشروطه داشتند.
وی گفت: آزادی رسانه یكی از عوامل پیشرفت جامعه است؛ چرا كه شرایط عدم تبعیض را ایجاد، رانت خواری ها را برملا و شرایط رانت خواری را خیلی سخت می كند. اگر رسانه های آزاد وجود داشته باشند، افراد همیشه نگران هستند كه اگر تخلفی مرتكب شوند، ممكن است رسانه ها آن را اعلام كنند.
به گفته وی، رسانه های آزاد، شرایط مساوی و شرایط عدم تبعیض به عنوان شرط عدالت ایجاد می كنند؛ از نظر اسلام جامعه برخوردار از عدالت جامعه بدون تبعیض است نه بدون تفاوت.
این نماینده مجلس همچنین با تاكید بر این كه قانون مطبوعات باید اجرا شود، افزود: حاكمیت دو گانه در خصوص مطبوعات باید برطرف و تكلیف آن مشخص شود.
مطهری گفت: سایت ها باید زیر نظر هیات نظارت بر مطبوعات باشند و در قانون جدید رسانه ها باید به این موضوع رسیدگی شود.
وی همچنین با اشاره به ضرورت برگزاری دوره های آموزشی برای خبرنگاران گفت: گاهی خبرنگار مطلبی را درست متوجه نشده و از قول ما چیزی منتشر می شود كه هیچ انطباقی با واقعیت مطلب نداشته و حتی ضد آن است. خبرنگاری اگر مطلبی را متوجه نشد نباید آن را منتشر كند و ضرورتی برای انتشار آن وجود ندارد.
وی همچنین درباره رعایت امانت در خبر اظهار داشت: خبرنگار باید عینا' نظر طرف را منتشر و دقت كند و حق تغییر مطالب را ندارد.
مطهری درباره نوع برخورد با خبرنگاران گفت: گاهی خبرنگاران را متهم به جرم های امنیتی می كنند در حالی كه حداكثر جرم آنها سیاسی است.
وی با تاكید بر ضرورت مساله مطالبه گری رسانه ها، گفت: یك رسانه باید مطالبه گر باشد و حقوق مردم را از دولت و حكومت بخواهد. رسانه نباید صرفا به نقاط قوت بپردازند.
مطهری با بیان این كه یك خبرگزاری خوب به نقاط ضعف مردم هم باید بپردازد، خاطرنشان كرد: رسانه ها نباید صرفا ثناگوی نظام و حكومت باشند، بلكه باید به انحراف ها هم توجه كنند.
وی در عین حال بر ضرورت رصد اجرای قانون اساسی توسط رسانه ها تاكید كرد و گفت: رسانه ها از یك سو و مجلس از سوی دیگر باید در این زمینه ورود كنند.
نایب رییس مجلس همچنین با اشاره به نقش رسانه ها در شرایط تحریم، اظهار داشت: باید به مردم امید واقعی و نه واهی داد و ضرورت مقاومت در شرایط فعلی برای مردم باید تبیین و توضیح داده شود.
وی با بیان اینكه آرزوی دشمن ایجاد آشوب در كشور است، افزود: مقاومت و ایستادگی طرح ترامپ را بر هم می ریزد و در نهایت كوتاه می آید، همانگونه كه در اتفاقات دی ماه سال گذشته كه البته ریشه آن در داخل بود، طرح آنها به هم ریخت.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به ضرورت تبیین مبانی اسلامی سیاست خارجی توسط رسانه ها، افزود: از نظر اسلام، وظیفه داریم به كشورهای اسلامی كمك، از آنها دفاع و با اشغال مبارزه كنیم و اینها را نباید توسعه طلبی تلقی كرد.
مطهری با اشاره به مساله برجام گفت: اگر كشور در اجرای برجام متعهد بود و بخشی از حكومت به دنبال بر زمین زدن آن نبود، اگر درست عمل كرده بودیم و از همین مواردی كه در برجام وجود داشت، استفاده می كردیم ترامپ نمی توانست از آن خارج شود، اما جنگ قدرت باعث شد با مشكلات بیشتری مواجه شویم.
وی اظهار داشت: ایرادی ندارد كه تعدادی از سنی ها را در منصب وزیر داشته باشیم. ما دم از وحدت اسلامی می زنیم و باید مطابق آن عمل كنیم.
مطهری با اشاره به مساله اقوام هم گفت: در قرآن چهار چیز به عنوان عوامل انقراض امت ها و اجتماعات ذكر شده كه یكی از آنها ظلم است كه اگر بر عدالت غلبه كند این جامعه منقرض می شود.
وی تصریح كرد: چوبی كه امروز به خاطر مساله اسرائیل می خوریم به دلیل تفرقه و اختلافی است كه 100 سال پیش در جامعه اسلامی پیدا شد. اگر این تشتت نبود 70 سال درگیر مساله اسرائیل و فلسطین نبودیم و كشورهای اسلامی نسبت به اروپا و آمریكا عقب نمی افتادند.
وی همچنین با اشاره به مساله عضو زرتشتی شورای شهر یزد، افزود: با فشار رسانه ها كوتاه آمدند و در اینجا نقش افكار عمومی را خیلی باید منظور كرد.
مطهری در بخش دیگر از سخنانش درباره اظهارات اخیرش پیرامون برجام و واكنش ها به این اظهارات، گفت: اگر كل كشور در موضوع برجام متحد بود ترامپ به این آسانی نمی توانست از برجام خارج شود نه این كه تنها عامل اقدام ترامپ این موضوع بوده باشد.
وی ادامه داد: یادتان است كه در اوایل امضای برجام چقدر هیات های اقتصادی و سرمایه گذاری از كشورهای اروپایی می‌آمدند. اگر چند تا از این سرمایه گذاری های كلان در كشور ما انجام می‌شد خود اروپایی ها و شركت های آمریكایی و دیگر شركت ها نمی توانستند به این راحتی برجام را نقض كنند و پایه های برجام محكم می شد، چون نگاه آنها اقتصادی است.
عضو كمیسیون فرهنگی مجلس اضافه كرد: من گفتم ما رفتارمان خوب نبود و این موضوع روشن و مشخص بود كه بخشی از حكومت نمی خواهد برجام اجرا شود و به هدفشان هم رسیدند.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی افزود: زمانی هم كه این طور شد باز به دولت حمله كردند كه شما چرا قرارداد را از ابتدا طوری بستید كه ترامپ بتواند از آن خارج شود.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مثل این است كه به پیامبر بگویند شما چرا صلح حدیبیه را این گونه نوشته اید كه سال بعد كفار قریش بتوانند آن را نقض كنند، در حالی كه این ناشی از شخصیت طرف مقابل است و نمی‌توانیم آن را به حساب این افراد بگذاریم.
مطهری گفت: بحث ما این بود كه نتوانستیم از همین مقدار مواهب برجام هم استفاده كنیم.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگر درباره استانی شدن انتخابات گفت: استانی شدن انتخابات از مجلس چهارم مطرح بوده است تا امروز كه بار دیگر مطرح شده است این طرح در كمیسیون هم تقریبا تصویب شده و مراحل نهایی را طی می كند و در نوبت صحن واقع است.
وی یاد آور شد: در مجلس هشتم هم زمانی كه این طرح مطرح شد بحث این بود كه گفتند مقام معظم رهبری خیلی موافق نیستند و به همین دلیل شورای نگهبان هم ایراد گرفت و منتفی شد ولی امروز ظاهراً نظر شورای نگهبان تغییر كرده و موافق شده است.
مطهری یادآور شد: این طرح البته صرفاً استانی نیست، بلكه استانی _ شهرستانی است و افراد با تركیبی از رای كل استان و شهر نماینده می شوند.
وی گفت: این باعث می شود اینها كاملا از حوزه انتخابیه شان جدا نشوند و كمبودها را منتقل می كنند و این خود نعمتی است.
وی خاطر نشان كرد: شرایط فعلی باعث شده است كه خیلی از نمایندگان وقتشان را در كارهای حوزه انتخابیه می‌گذارند و از مسائل ملی باز می مانند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگری درباره برخوردهایی كه بعضا با خبرنگاران می شود، گفت: خبرنگار بنا به مسئولیتی كه دارد ممكن است نظر اشتباهی بدهد كه نباید این را به معنای تشویش اذهان عمومی ببینیم.
وی با بیان اینكه برخی سخت‌گیری‌ها درست نیست و گاهی برخوردهای سیاسی می شود، خاطرنشان كرد: قبل از انتخابات 92 حدود 40 خبرنگار را با هم بازداشت كردند.
وی اظهار داشت: در قانون جامع رسانه باید این ها را ببینیم و نقص هایی كه در قانون مطبوعات فعلی هست را باید اصلاح كنیم. اگر مجلس هم همراهی كند و شورای نگهبان تایید كند در آنجا می توانیم این آزادی را برای خبرنگاران ایجاد كنیم.
مطهری در پاسخ به سوال دیگری درباره قانون منع بكارگیری بازنشستگان گفت: اصل این قانون مربوط به یكی دو سال قبل است و اخیرا اصلاح شده و استثناهای آن كم شده است، مشكل در اجرای این قانون است و در جاهایی مقاومت می كنند و باعث مشكلاتی شده است.
عضو كمیسیون فرهنگی مجلس اضافه كرد: این قانون از زمان ابلاغ 60 روز مهلت داشت كه این مهلت تمام شده است.
وی یاد آور شد: نظر من این بود كه از ابتدا این قانون شامل كسانی كه منتخب مردم هستند، نمی شود، شهرداران منتخب شورای شهر هستند و شورای شهر هم منتخب مردم. ممكن است اعضای شورا بخواهند یك بازنشسته را برای این كار بگذارند.
وی ادامه داد: خیلی تلاش كردیم شامل شهرداران نشود، ولی مشكلاتی ایجاد شد و اختلالی در مدیریت تهران به وجود آمد، ولی برداشت ها متفاوت بود و بالاخره اداره قوانین مجلس سازمان بازرسی و دیوان محاسبات نظرشان ملاك بود و الا برخی مثل بنده نظرشان این بود كه این قانون شامل شهرداران نباشد.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال دیگری درباره افزایش 20 نماینده به مجلس و این كه آیا این طرح به انتخابات سال آینده می رسد، گفت: افزایش تعداد نمایندگان طبق قانون سال ها پیش باید صورت می گرفت، چون هر 10 سال یك بار باید 20 نفر به مجلس اضافه شود اما چون حوزه های نمایندگی مورد اختلاف بوده و بارها خواستند به این حوزه ها سهمی بدهند و هر وقت وارد این موضوع شدند گفتند اول باید حوزه‌ها را اصلاح كنیم و بعد بگوییم كه در كجا اضافه شود.
وی خاطرنشان كرد: این موضوع همواره مورد اختلاف بوده و هر چند بار هم كه مطرح شده به بن بست خورده است.
نماینده مردم تهران گفت: این طرح در كمیسیون امور داخلی و شوراها مطرح شده و پیش رفته است اما سرنوشت آن را نمی‌دانم و خبر ندارم به تصویب نهایی رسیده یا نه.
وی درباره استیضاح وزیر امور خارجه هم گفت: روز یكشنبه جلسه ای در كمیسیون برگزار شد و در آنجا وزیر و نماینده استیضاح كنندگان توضیحات خود را مطرح كردند اگر همچنان 10 امضا باقی مانده باشد ظرف 10 روز وزیر باید به صحن بیاید.
مطهری گفت: روز یكشنبه گفتند كه امضاها پایین آمده است و یا در حال پایین آمدن است و احتمالاً روز سه‌شنبه منتفی می‌شود ولی باز نتیجه نهایی را نمی دانم چون اطلاع دقیقی ندارم.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره پذیرش كنوانسیون حقوق كودك از سوی ایران و آخرین وضعیت لایحه حمایت از كودكان و نوجوانان اظهار داشت: این لایحه به تصویب مجلس رسید و به شورای نگهبان رفت و شورای نگهبان به آن ایراد گرفت و در كمیسیون اصلاحات انجام شده و به صحنه آمد.
وی گفت: روز چهارشنبه اصلاحات انجام شد و رای آورد و دوباره به شورای نگهبان رفته است، اگر شورای نگهبان اصلاحات را بپذیرد تبدیل به قانون می شود و اگر نپذیرد و به مجلس برگردد ممكن است مجلس اصرار كند و به مجمع برود، شورای نگهبان رفته و احتمالاً هم تایید می‌شود.
مطهری درباره تركیب كمیسیون فرهنگی مجلس و این كه همچنان صداهای گذشته از كمیسیون شنیده می‌شود و اقدامات سلبی را شاهد هستیم، اظهار داشت: كمیسیون فرهنگی كارهایی را انجام داده مخصوصاً طرح اداره و نظارت بر صدا و سیما در كمیسیون فرهنگی تصویب شده و در نوبت طرح قرار دارد كه احتمالاً اولویت آن هم تصویب و زودتر مطرح شود.
وی ادامه داد: قانون صدا و سیما بعد از بازنگری قانون اساسی اصلاح نشده است و قانونی كه وجود دارد مربوط به سال 59 است كه در آن مقطع شورای سرپرستی صدا و سیما وجود داشت كه این شورا مدیرعامل سازمان را تعیین می‌كرد.
مطهری گفت: بعد از اصلاح قانون اساسی انتخاب رییس سازمان با مقام معظم رهبری شد و بعد از آن قانون اصلاح نشده است، لذا مدت زیادی است صدا و سیما بدون قانون اداره می شود و این كار را ما در مجلس هشتم شروع كردیم تا به مجلس دهم رسیدیم و الان در راه صحن است و اگر تصویب شود، كار مهمی است.
اقتصام*6984*1961*1535