شناگر مهابادی ركورد جامعه معلولان كشور را شكست

مهاباد- ایرنا- رییس اداره ورزش و جوانان مهاباد گفت: «شاهو محمدی» شناگر معلول این شهرستان همزمان با سوم دسامبر /12 آذر/ روز جهانی معلولان، شعار «معلولیت محدودیت نیست» را در عمل نشان داد و ركورد جامعه معلولان ایران را در بخش شنای استقامت شكست.

قرنی مصطفی پور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار افزود: به مناسبت روز جهانی معلولان نابغه شنا معلولان ایران با حضور كمیته ركورد زنی ورزش های همگانی صبح امروز در استخر مخابرات ارومیه اقدام به ركوردشكنی كرد.
وی ادامه داد: این شناگر نونهال توانست در بخش شنای استقامت با طی مسافت 2 هزار و 483 متر و 20 سانتیمتر در مدت یك ساعت ركورد جدیدی را به نام خود ثبت كند.
مصطفی پور اضافه كرد: شاهو محمدی با شعار 'یك كروموزم اضافه دلیلی برای مخفی شدن در پستوی خانه نیست' توانست این ركورد جدید را به ثبت برساند.
رییس اداره ورزش و جوانان مهاباد اظهار داشت: علی نصیری به عنوان مربی و مشوق شاهو محمدی در ثبت این ركوردشكنی بود.
مصطفی پور یادآور شد: این ورزشكار معلول امسال نیز توانست در مسابقات شنای المپیك ویژه ایران قهرمان شود و به عنوان تنها قایقران مبتلا به سندروم داون كشور معرفی شود.
به گزارش ایرنا، از سال 1992 كه سوم دسامبر از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز معلول اعلام شد هر سال در سراسر دنیا موسسات خیریه و دست اندركاران این حوزه تلاش می كنند تا آگاهی همه اقشار جامعه را در این خصوص ارتقاء دهند.
شاهو محمدی دانش آموز پایه چهارم مدرسه استثنایی میرزا رسید شافعی مهاباد است؛ هم اكنون سه هزار و 300 معلول در شهرستان مهاباد تحت پوشش بهزیستی قرار دارند.
بر اساس آمار سازمان بهزیستی كشور در سال 1397 در حال حاضر یك میلیون و 500 هزار نفر معلول در ایران وجود دارد.
9903/3020/7129/1772