سازمان سنجش نحوه برگزاری آزمون وكالت را تایید كرده است

تهران- ایرنا- رئیس اتحادیه سراسری كانون های وكلای دادگستری (اسكودا) گفت: آزمون وكالت 97 كه روز جمعه نهم آذر ماه برگزار شد، طبق ارزیابی سازمان سنجش و نهاد وكالت از حیث نظم برگزاری و دقت بسیار مثال زدنی بوده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، مرتضی شهبازی نیا روز سه شنبه در نشست خبری افزود: كلید آزمون وكالت هنوز در اختیار اتحادیه كانون وكلا قرار نگرفته است و تا پیش از انتشار رسمی كلید سوالات این آزمون نمی توانیم در خصوص اشكالات احتمالی آن اظهارنظر كنیم.
وی ادامه داد: ایرادهای مطرح شده به نسبت سال های گذشته بسیار كم است و سوال اشتباه تقریبا در این دوره منعكس نشده است.
شهبازی نیا اظهار داشت: اینكه سوال اختلافی داریم هنوز مشخص نیست و سوال اختلافی زمانی است كه دو گزینه صحیح باشد و اینكه احتمال صحت دو گزینه وجود داشته باشد نیز در این سوال هایی كه غیررسمی منتشر شده و ما دیدیم، نبود.
رئیس اتحادیه وكلا گفت: اگر احیانا سوالی اشتباه باشد، هیچ ابایی نداریم سوال را خارج كنیم. سابقا هم انجام شده و بوده كه سوالی اشكال یا ایراد فنی داشته و آن سوال كنار گذاشته شده است. حتی اینكه اگر سوالی اختلافی بوده هر دو گزینه را گزینه قابل قبول اعلام كرده ایم.

* كانون های وكلا خودگردان هستند
وی اظهار داشت: نهاد وكالت به عنوان نهاد مدنی، مدافع حاكمیت قانون است و تلاش دارد ارزش های حقوق بشری، حقوق شهروندی و مردم سالاری در جامعه محقق شود. كانون های وكلا خودگردان هستند، بودجه عمومی ندارند و از طریق حق عضویت اعضا اداره می شوند؛ بنابراین با محدودیت های مالی خیلی جدی روبرو هستیم.

* الحاق مركز مشاوران به كانون های وكلا را می پذیریم
شهبازی نیا در پاسخ به سوالی مبنی بر پیشنهاد الحاق مركز مشاوران قوه قضائیه به كانون های وكلای دادگستری گفت: وجود دو نهاد موازی را با حقوق ملت مغایر می دانیم و از این منظر، اگر چه پذیرش افرادی كه توسط نهاد دیگری تربیت شده اند، از نظر حقوقی و كیفیت آموزش مشكل است ولی با قبول تبعات منفی الحاق را می پذیریم.
وی اضافه كرد: قوه قضائیه و مجلس هم درك كرده اند كه وجود نهاد موازی صلاح نیست و البته مطابق قانون اساسی هم نیست.
شهبازی نیا در پاسخ به سوال مبنی بر راه یافتن طرح جامع وكالت در صحن علنی مجلس گفت: اگر این امر اتفاق بیافتد قطعا خلاف قانون اساسی و آیین نامه داخلی مجلس است و بعید می دانم از مجلس كه چنین كاری كنند.
وی اظهار داشت: احتمالا این مطلب شایعه ای است كه از ناحیه افرادی خاص مطرح شده است كه احتمالا به دنبال مقاصد سیاسی هستند.
رئیس اسكودا در پاسخ به سوالی در مورد زمان اعلام نتایج آزمون وكالت گفت: تاریخ دقیقی نمی توان اعلام كرد اما حدودا در دی ماه نتایج آزمون اعلام خواهد شد.
وی افزود: در حال حاضر تغییر ساختاری برای برگزاری آزمون مدنظر و در دست بررسی نیست مگر اینكه در قانون تغییری ایجاد شود. بنابراین آزمون به همین كیفیت فعلی در سال آینده برگزار خواهد شد.
اجتمام*٣٢٢٩*1834