ضرورت ثبت كالا در سامانه جامع انبارها درالبرز

كرج- ايرنا- رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت البرز ازضرورت ثبت كالا درسامانه انبارها براساس ابلاغيه سراسري دراين استان خبرداد.

«بر اساس طرح سامانه جامع انبارها كه از ابتداي آبان ماه سال 1395 به صورت سراسري ابلاغ شده است همه اشخاص حقيقي و حقوقي كه كالا خريد و فروش و انبار مي كنند بايد آدرس و مشخصات دقيق انبارهاي خود را در سامانه جامع انبار و مراكز نگهداري كالا ثبت كنند».
جهانگير شاهمرادي روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: چنانچه در بازرسي هاي نوبه اي كارشناسان، كالاي ثبت نشده مشاهده شود به عنوان كالاي احتكاري تلقي و پس از تشكيل پرونده تخلف، صاحب كالا را به مراجع قانوني معرفي خواهند كرد.
وي اضافه كرد: شناسايي انبارها و مراكز نگهداري كالاي كشور، تسهيل فرايندهاي الكترونيكي از قبيل صدور بارنامه آنلاين و بيمه آتش سوزي از طريق سيستمي كردن اين فرايندها، ثبت ورودي و خروجي كالايي هر واحد نگهداري كالا و اخذ گزارش از ميزان موجودي كالا در تمام واحدهاي نگهداري كالايي كشور از جمله اهداف اين سامانه هستند كه به اهداف كلاني همچون مبارزه با قاچاق كالا و ارز و احتكار از طريق رصد دقيق جريان كالا در انبارهاي كشور ختم مي شود.
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز خاطرنشان كرد: مطابق بند پنج قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز تمام اشخاص حقيقي و حقوقي مكلف به رعايت احكام اين قانون هستند .
وي يادآورشد: همچنين بر اساس تبصره 2 ماده پنج قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز، وارد نمودن اطلاعات خلاف واقع يا ناقص يا با تاخير در سامانه هاي موضوع اين قانون نيز جرم به شمار مي رود.
شاهمرادي افزود: طبق ماده 13 آيين نامه اجرايي مواد 5 و 6 قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز، سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي موظف است از صدور بارنامه براي مبادي و مقاصدي كه در سامانه جامع انبارها و مراكز نگهداري كالا ثبت نشده اند، جلوگيري مي شود.
رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان البرز گفت: هر مركز نگهداري كالايي كه كالا يا بار در آن نگهداري يا به آن وارد يا از آن خارج مي شود بايد در اين سامانه به آدرس www.nwms.ir ثبت نام كند.
وي افزود: انبارها، واحد هاي توليدي، صنفي، كشاورزي، معادن، سردخانه ها ، واحد هاي بهداشتي و درماني يا واحد دامي مشمول بازديد كارشناسان هستند.
اكنون دراستان البرز هفت شهرك صنعتي دولتي و خصوصي و سه هزارو 500 واحد توليدي و صنعتي فعال است.
2098/ 6155