'محاله كه فكر كنيد اينطوري هم ممكنه بشه' نمايشگر يك معضل روز

انزلي –ايرنا- نمايش اجتماعي و تاثير گذار 'محاله كه فكر كنيد اينطوري هم ممكنه بشه' پس از اجراي موفق يك هفته اي و در ميان استقبال كم نظير عموم مردم و هنردوستان در انزلي به كار خود خاتمه داد.

صحنه تاريك تئاتر و زني نشسته بر روي صندلي با چادر گلدار سفيد رنگ در ابتداي نمايش ذهن مخاطب را به سمت دادگاه و بازپرسي مي برد ، بله اين زن به عنوان متهم به قتل همسرش در مقابل بازپرس پرونده نشسته و پشيمان از كار نكرده اش جوابگوي سوالاتي است كه از او پرسيده مي شود ، سوالاتي كه هركدام از جواب هايش در قالب بخشي از نمايش عنوان مي شود و ذهن مخاطب را درگير موضوع نمايش مي كند.
نمايش ، داستان زندگي زن و مردي است كه هر دو در عرصه تئاتر فعاليت مي كنند و هركدام به نوعي توانسته بودند جايگاهي را در بين هنر مندان تئاتر براي خود پيدا كنند اما تنش زندگي آنان از جايي شروع مي شود كه نمايشنامه مرد در جشنواره رد ولي نمايشنامه پذيرفته مي شود .
مرد در اين مرحله از پوسته به ظاهر روشنفكر خود بيرون آمده و با آزار و اذيتهايش زن را عاصي مي كند. از آن جايي كه همسر با جديت به دنبال موفقيت در جشنواره است شوهرش با ترفندي از وي مي خواهد كه بازيگري نقش اول نمايشنامه اش را به وي بدهد تا جبران مافات كرده باشد و زن بدون اطلاع از نيت قلبي همسرش موافقت خود را اعلام كرده و در نهايت شوهر به بدترين شكل ممكن بازيگر نمايشنامه همسرش مي شود تا وي نتواند به آن جايگاهي كه مي خواهد برسد .
با بالاگرفتن تنش بين زن و شوهر ، و در حالي كه زن به حالت قهر قصد ترك منزل را داشت شوهر تهديد مي كند كه خود را از پنجره پرت خواهد كرد و در نهايت آن اتفاقي مي افتد كه نبايد و گرچه زن به خاطر عذاب وجدان ناشي از عدم كمك به همسر براي خروج از بحران روحي خود را گناه كار عنوان مي كند بازپرس با انجام تحقيقات متوجه بي گناهي زن شده و با اعلام حكم خودكشي شوهر حكم به برائت و آزادي زن مي دهد.
مساله تغيير نقش زنان نسبت به گذشته و تنش بين همسران در جامعه امروز از مسائل مهمي است كه در اين نمايش به آن پرداخته شده است .
كارگردان اين نمايش جذاب در خصوص اين نمايشنامه به خبرنگار ايرنا مي گويد: متاسفانه در جامعه امروزي اينگونه نگرش ها به گونه هاي متفاوت وجود دارد كه نسل جوان ما بايد نسبت به اين چالش ها آگاهي لازم را داشته باشند.
محمدرضا حسين زاده با تشكر از حمايت همه جانبه رييس اداره ارشاد اسلامي بندرانزلي افزود: در بسياري از موارد هنرمندان گروه فرهنگ بندرانزلي حتي هزينه هايي را نيز خود متحمل شده و با تمام توانشان سعي كردند كه اين نمايش به روي صحنه برود.
وي با قدرداني از حضور خوب مردم و هنرمندان اظهار داشت: : نمايشنامه اي با موضوع طنز تلخ اجتماعي نيز در برنامه كاري گروه فرهنگ بندرانزلي قرار دارد كه از اسفند امسال تمرين آن آغاز مي شود و تيرماه سال آينده به روي صحنه مي رود.
در ادامه رييس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي شهرستان بندرانزلي اظهار مي كند: خوشبختانه هنرمندان ما درك خوبي از جامعه و محيط اطراف دارند و پيام هايي را كه از جامعه مي گيرند به آن شكل داده و روح داده و به گونه هاي مختلف در قالب هنر نمايش به مردم باز مي گردانند .
فرهاد رحمان زاده با بيان اينكه موضوع نمايش 'محاله كه فكر كنيد اينطوري هم ممكنه بشه'
يكي از چالش هاي جدي جامعه در خصوص مشكلات خانواده ها است افزود: اينگونه موضوعات اجتماعي از جمله موضوعاتي است كه بارها و به گونه هاي مختلف بايد به آن پرداخته شود.
وي خاطر نشان كرد: گروه فرهنگ بندرانزلي اين موضوع را مورد توجه قرار داده و در قالب نمايشنامه پياده كرده و با وجود اينكه سياست هاي كلي اين گروه كار بر روي نمايش هاي داراي جنبه طنز است اين نمايش را به بهترين شكل ممكن روي صحنه برد كه بازتاب بسيار خوبي نيز در بين مردم داشت.
رييس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان بندرانزلي درخصوص نمايش مي گويد : با توجه به امكانات موجود در شهرستان و با توجه به تمام كمبود ها بايد بگويم نمايش 'محاله كه فكر كنيد اينطوري هم ممكنه بشه' به بهترين شكل ممكن انجام شد و معتقدم در صورت داشتن امكانات مناسب مي توان همين نمايش را در ابعاد بسيار تاثيرگزار تر براي مردم به روي صحنه برد.
رحمان زاده افزود:در حوزه نمايش بين شهرهاي رشت، لاهيجان و بندرانزلي رقابت جالبي وجود دارد اما بندرانزلي جزء سومين شهر در برگزاري نمايش تئاتر بوده و دومين شهر داراي تعداد گروه هاي نمايشي ثبت شده هستيم .
به گزارش ايرنا ،نمايش' محاله فكر كنيد اينطوري هم ممكنه بشه' نوشته چيستايثربي به كارگرداني محمد رضا حسين زاده هفتم تا دوازدهم آذر در انزلي به روي صحنه رفت.
زهرا ميري و حسن ويسي خاني بازيگران اصلي نمايش و محمد رضا حسين زاده نيز علاوه بر كارگرداني نقش بازپرس را برعهده داشت .
حسين زاده متولد مهر1345 بندرانزلي است. وي سال 1366 همراه فرهاد رحمان زاده و مرحوم محمد علي انتظاري و حميد شبانكاره گروه تئاتر فجر ( وابسته به سازمان تبليغات اسلامي بندرانزلي) را تشكيل داد.
اولين كار گروه فجر نمايش سايه هاي بلند نوشته رضا صابري بود كه با بازي و كارگرداني محمدرضا حسين زاده اجرا شد(1366) و پس از آن نمايش بند نوشته تاجبخش فنائيان را اجراء كرد.
سال 1370 گروه تئاتر آزاد فرهنگ را تشكيل داد و با اجراي نمايش هانل ؛اولين كار اينگروه را به تماشا گذاشت.
با تشكيل انجمن نمايش در سراسر شهرستانهاي كشور از سال 1367 الي 1388 به جز يك دوره در تمام دوره ها عضو هيات امناء انجمن بود .
از آثار نمايشي مهم وي، مي توان از سايه هاي بلند/نوشته رضا صابري 1367 بازيگر – كارگردان ، بند /نوشته تاجبخش فناييان /1368 كارگردان ، آز ورزان 1369 كارگردان ، هانل/ نوشته گرهارد هاپتمن /1371 كارگردان ، تيزچنگال 1378 نويسنده-كارگردان، از خاك تا افلاك 1379 نويسنده-كارگردان ، ركعت عشق 1382 نويسنده – كارگردان، بازيچه تقدير 1383 نويسنده – كارگردان ، عروس تاريكي 1384 نويسنده - كارگردان .
حسين زاده همچنين كارگرداني نمايش هاي :خانه عروسك /نوشته، هنريك ايبسن /1388 ، فنز /نوشته محمد رحمانيان/ 1389 ، بيدرمن و آتش افروزان /نوشته، ماكس فريش /1390، بدل /نوشته هدايت هاشمي /1392 ، نمايشنامه خواني :كله پوكها /نيل سايمون /1394 ، نمايش همسايه آقا /نوشته حسين كياني/1395، نمايش لعيا /نوشته پونه نيكوي /1395، نمايش را در كارنامه دارد.
7471 /6030

سرخط اخبار استان‌ها