۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۰
کد خبر 83121842
۰ نفر
انتظارات از بودجه 98

شيراز- ايرنا- يكي از سخت ترين و در عين حال اساسي ترين آزمون هاي دولت و مجلس تعيين بودجه هر سال است و در چنين مناسبتي، نمايندگان مردم در خانه ملت و فعالان اقتصادي به بيان انتظار خود از ويژگي هاي لايحه بودجه مي پردازند.

به گزارش ايرنا، جلسه فوق العاده هيات وزيران صبح و بعدازظهر يكشنبه 11 آذر 97 با موضوع بررسي لايحه بودجه سال 98 كل كشور تشكيل شد و تبصره هاي پيشنهادي ارقام كلان و ويژگي هاي بودجه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و لايحه بودجه سال 98 در آن به تصويب رسيد.
با تقديم لايحه بودجه به مجلس، نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي در كميسيون ها و فراكسيون هاي مختلف به بررسي لايحه بودجه مي پردازند و با توجه به نياز هاي كشور در زمينه هاي مختلف سعي در تصويب بودجه اي خواهند كرد كه تنها منجر به پويايي در كشور شود.
بر اساس گفته عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي دولت به احتمال زياد لايحه بودجه سال 1398 كل كشور را 18 آذر97 به مجلس ارايه مي‌كند.
از جمله مواردي كه بايد در بررسي لايحه بودجه مد نظر باشد مي توان به تعيين قيمت فروش نفت با توجه به نفت خيز بودن ايران و همچنين نحوه تامين مالي پروژه هاي عمراني كشور اشاره كرد البته نبايد فراموش كرد كه اولويت هاي كشور نيز بايد مد نظر باشد و برنامه ريزي ها به صورتي باشد كه منجر به پويايي كشور در تمامي ابعاد شود.
در اين شرايط، رئيس كل بانك مركزي، تعيين نرخ تقريبي 5700 توماني دلار در لايحه بودجه 98 را تاييد كرد.
عبدالناصر همتي شامگاه يكشنبه 11 آذر در گفت وگو با ايرنا اعلام كرد: اين رقم در حد پيشنهاد است و ميزان دقيق آن در لايحه بودجه 98 براي تسعير درآمد‌هاي نفتي، بعد از نهايي شدن اعلام مي شود.
پيش از اين، برخي رسانه ها نرخ پيشنهادي دلار در لايحه بودجه سال آينده را هشت هزار تومان اعلام كرده بودند كه واكنش برخي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي را نيز به دنبال داشت؛ با اين حال اين رقم تكذيب و اعلام شد كه قيمت دلار براي لايحه بودجه 98 در روزهاي آينده تعيين و نهايي خواهد شد.

** كشاورزي و صنعت اولويت هاي بودجه سال 98
نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در اين باره گفت: كشور در بخش كشاورزي و صنعت پيش تر چالش هايي را داشته و بايد با برنامه ريزي كه دولت در لايحه بودجه سال 98 دارد بتواند اين چالش ها را در اين دو حوزه اولا كاهش دهد و در جايگاه بعد نسبت به توسعه فعاليت هاي اين دو حوزه اقدام كند.
علي اكبري در ادامه افزود: محدوديت هايي در تعيين بودجه وجود دارد و اين محدوديت ها باعث شده تا امكان فعاليت هاي گسترده دولت در زمينه هاي مختلف كاهش چشم گيري داشته باشد.منابع و مصارف در كشور نه تنها محدود است بلكه آنچه مشخص است اين است كه دولت بايد با اولويت بخشي به فعاليت هايش توجه بيشتري به اولويت ها داشته باشد.
وي بيان كرد: يكي از اولويت هاي اصلي كشور موضوع اقتصاد است كه بايد توجه ويژه اي به آن شود و يكي از اركان اصلي حوزه اقتصاد نيز توليد است كه بايد پويايي داشته باشد و با توجه به نياز هاي مردم نسبت به رفع اين موضوعات در جامعه اقدام كنيم.
اين نماينده مجلس در ادامه گفت: اگر بتوانيم همين وضع موجود را حفظ كنيم و فعال نگه داريم ساير بخش هاي راكد مانده نيز فعال مي شوند در ساير بخش ها نيز همچون بخش كشاورزي مي توانيم به نهاده ها توجه بيشتري كرد و صنايع تبديلي نيز به عنوان يكي از زير شاخه هاي كشاورزي بايد بيشتر ديده شود.
او عنوان كرد: نبايد به سمت ايجاد كارخانه هاي جديد برويم بلكه بايد با توانمند ساختن كارخانه هاي موجود نسبت به افزايش بهره وري در اين كارخانه ها اقدام كنيم.
عضو هيات رئيسه كميسيون كشاورزي مجلس گفت:توليد كالا هاي صادرات محور نيز يكي از مواردي است كه منجر به بهبود شرايط اقتصادي كشور در دوران تحريم خواهد شد كه اين مهم نيز بايد در لايحه بودجه سال 98 لحاظ شود.
وي ابراز اميدواري كرد: با توجه به شرايط تحريم و مشكلاتي كه كشور در زمينه هاي بين المللي داشته، دولت به حوزه هايي كه در آن توانمندي داشته است در لايحه بودجه سال 98 توجه بيشتري كند.
اكبري ادامه داد: نبايد تنها اكتفا به ارزي كنيم كه از طريق فروش نفت وارد كشور شده و تنها به واردات فكر كنيم بايد با توجه به نياز امروز كشور نه تنها توليد را در بازه زماني كوتاه مدت بهبود دهيم بلكه با نگاهي بلند مدت نسبت به اقدامات اساسي در اين حوزه و حوزه هاي بنيادين اقتصادي اقدام كنيم.
نماينده مردم شيراز در مجلس شوراي اسلامي همچنين پيشنهاد داد: گردشگري نيز نبايد فراموش شود زيرا بسياري از كشور هايي كه بحران هايي از اين دست داشته اند توانسته اند با ايجاد جذابيت هاي گردشگري طبيعي و يا حتي غير طبيعي و ايجاد رونق گردشگري با تزريق ارز به چرخه پولي كشورشان شرايط را به سمت خود تغيير دهند.

** در جلسه هستم لطفا پيامك ارسال كنيد!
بر اساس پيگيري هايي كه از دفاتر نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي صورت گرفت بيشتر نمايندگان طي روزهاي پنج شنبه الي شنبه هر هفته در حوزه هاي محل انتخابيه حضور دارند و هر 20 روز نيز يك هفته بايد در حوزه هاي انتخابيه خود و در ميان مردم حضور داشته باشند و مسائل و مشكلات آنان را بشنوند.
طي چند روز گذشته كه تصميم بر نوشتن اين گزارش گرفتيم سعي كرديم با نمايندگان مختلف مردم استان فارس در مجلس شوراي اسلامي ارتباط تلفني برقرار كنيم اما تنها جواب تكراري كه از تمام اين نمايندگان گرفتيم پيامك هايي بود با مضمون «در جلسه هستم لطفا پيامك ارسال كنيد».
اين در حالي بود كه قبل و بعد از هر تماس پيامكي از طرف خبرنگار براي نمايندگان محترم ارسال مي شود و اين افراد از موضوع مد نظر مصاحبه و همچنين منبع پرسشگر آگاهي كاملي داشتند.
با اين حال بهرام پارسايي، فرج الله رجبي و مسعود رضايي نمايندگان مردم شيراز در مجلس، حسين رضا زاده نماينده مردم كازرون، محمدمهدي برومندي نماينده مردم مرودشت، رضا انصاري نماينده مردم داراب و رحيم زارع نماينده مردم آباده، بوانات و خرم بيد در اين مجلس حاضر به مصاحبه درباره لايحه بودجه سال 98 نشدند.
رحيم زارع نماينده مردم آباده ، بوانات و خرم بيد ،سخنگوي كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي است.

**بودجه سال 98 در موعد مقرر تقديم مجلس مي شود
پيشتر رئيس سازمان برنامه و بودجه گفته بود: با توجه به فضاي پيش آمده در عرصه هاي بين الملل، پيش بيني براي بودجه سال 98كار دشواري است، اما تلاش دولت اين است كه بودجه را با دقت ارزيابي و در موعد مقرر آن را تقديم مجلس كند.
محمدباقر نوبخت افزوده بود: بودجه 386 هزار ميليارد توماني عمومي كشور در بين دستگاه‌هاي مختلف اجرايي كشور (حدود 31 دستگاه) توزيع مي شود.
وي اضافه كرد:دولت 15 آذر ماه هر سال بودجه را به مجلس تقديم مي كند براي اين كه بودجه در زمان مناسب حاضر شود، از 15 مردادماه اين كار را شروع كرديم و حداقل هشت جلسه به عنوان ستاد بودجه تشكيل داده‌ايم.
نوبخت با تاكيد بر اين كه تا الان مشكلي براي اين كه بودجه در 15 آذر ماه تقديم شود نداشته‌ايم، ادامه داد: طي پنج سال گذشته فقط يك سال آن هم به دليل مسائل سياسي و برجام ما منتظر مانديم تا اجرايي شود بعد بودجه را تقديم مجلس كرديم در دولت يازدهم و دوازدهم دقيقا در همان وقت قانوني 15 آذرماه بودجه را تقديم مجلس كرده ايم.
ع.پ / 1876