10درصد بودجه منطقه آزاد ماكو به اقدامات فرهنگي اختصاص دارد

اروميه- ايرنا- مديرعامل سازمان منطقه آزاد ماكو گفت: 10 درصد بودجه سازمان به فعاليت هاي فرهنگي در اين منطقه اختصاص مي يابد.

به گزارش ايرنا، غلامرضا سليماني روز دوشنبه در جلسه شوراي آموزش و پرورش منطقه آزاد ماكو بيان كرد: فعاليت هاي ديني و مذهبي در مدارس از جمله فعاليت هاي فرهنگي است كه سازمان منطقه آزاد ماكو از آنها حمايت مي كند.
وي با اشاره به اينكه فعاليت مدارس امين و فعاليت روحانيان در مدارس منطقه بايد افزايش يابد، افزود: اين سازمان آماده همكاري با مديريت هاي آموزش و پرورش اين منطقه براي تامين بخشي از هزينه هاي اين مدارس است.
وي با تاكيد بر آگاه سازي مردم و فعاليت هاي فرهنگي اضافه كرد: اين سازمان آماده همكاري براي كمك به آموزش و پرورش جهت اشتغال به تحصيل دانش آموزان بازمانده از تحصيل است .
حجت الاسلام سيدمحمد هاشمي امام جمعه ماكو نيز در اين جلسه بر تداوم ايجاد مدارس امين در منطقه تاكيد كرد و افزود: در اين مدارس بايد از ظرفيت روحانيان براي پاسخگويي به مسايل ديني و مذهبي دانش آموزان و آموزشهاي لازم ديني استفاده شود .
مدير آموزش و پرورش ماكو نيز در اين جلسه از مدل سازي نهادهاي بين المللي همچون سازمان ملل و نهادهاي داخلي كشورمان مانند مجلس شوراي اسلامي و هيات دولت در مدارس اين شهرستان خبرداد و افزود: اين گونه فعاليت ها براي آشنايي دانش آموزان با فعاليت هاي آموزشي خارج از مدرسه و تجربه اندوزي آنها در بهمن ماه در سطح مدارس منطقه آزاد اجرا خواهد شد .
اكبر باباپور همچنين از اجراي مسابقات روباتيك در زمينه هاي روبات جنگجو، مين ياب، آتش نشان و خلاق در مدارس شهرستانهاي ماكو، شوط و پلدشت خبر داد.
به گزارش ايرنا، منطقه آزاد ماكو به لحاظ محدوده جغرافيايي شامل شهرستان هاي ماكو، شوط، پلدشت و شهر مرزي بازرگان بوده و در منتهي اليه شمال غرب كشور واقع است.
مساحت اين منطقه حدود پنج هزار كيلومترمربع و جمعيت آن بر اساس نتايج سرشماري عمومي نفوس و مسكن سال 1395، حدود 200 هزار نفر است.
منطقه آزاد ماكو به عنوان بزرگترين منطقه آزاد كشور داراي 140 كيلومتر مرز مشترك با كشور جمهوري آذربايجان و 130 كيلومتر مرز مشترك با كشور تركيه است.
7132/2093