ورود دانش بنیان ها به بخش هوانوردی غیرنظامی میسر شد

تهران- ایرنا- معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری تاكید كرد «اكنون ساخت هواپیمای مسافری در دستور كار معاونت نیست» اما شركت های دانش بنیان برای نخستین بار می توانند در بخش هوانوردی غیرنظامی فعالیت كنند.

به گزارش ایرنا، «سورنا ستاری» امروز (دوشنبه) در حاشیه برگزاری آیین بومی سازی زیرساخت های صنعت هوانوردی ایران در شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران افزود: صنعت هوانوردی در حوزه غیرنظامی استانداردها و سختگیری های خاص خود را دارد و هر شركتی در كشور قابلیت ورود به این عرصه را ندارد.
ستاری با اشاره به امضای چهار قرارداد و تفاهمنامه بین شركت های دانش بنیان، جهاد دانشگاهی، شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این آیین، ادامه داد: شركت هایی كه امروز شاهد امضای قراردادهای آنها بودیم امتحان خود را در بخش هوانوردی غیرنظامی بخوبی پس داده اند.
وی تصریح كرد: امضای این قراردادها این شروع خوبی در حوزه هوانوردی غیرنظامی و توسعه كسب و كار در این عرصه است، چون باید همه این سامانه ها با رعایت استانداردهای بین المللی تحویل شود لذا همكاری در زمینه ریسك بالایی دارد.
به گفته وی، با امضای این قراردادها این امكان برای نخستین بار در كشور فراهم شد كه شركت های دانش بنیان بتوانند در حوزه هوانوردی غیرنظامی كشور فعالیت خود را ادامه دهند.

** پیشرفت در زمینه خودكفایی تولید سامانه های هوایی بومی
معاون رییس جمهوری در این آیین یادآوری كرد ایران پیش از انقلاب هیچ دانشی در صنعت هوانوردی نداشت اما پیشرفته ترین هواپیماهای جهان در اختیار ایران قرار گرفته بود.
وی تاكید كرد در گذشته همه سامانه های هوایی مربوط به كشو های خارجی بود اما با تلاش متخصصان داخلی و شركت های دانش بنیان اكنون در این عرصه تحولات بزرگی را شاهدیم.
به گفته وی، با وجود سال ها تحریم در حوزه هوا و فضا پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران متخصصان زیادی تربیت شده است.
ستاری ادامه داد: امروز شاهد امضای چند قرارداد و تفاهمنامه با بشركت های دانش بنیان رای بومی سازی سامانه های ناوبری هوایی در ایران هستیم و بدون شك ما از هرگونه همكاری برای اجرای این قرارداد ها حمایت می كنیم تا با رعایت استانداردهای صنعت هوانوردی، ریسك اجرای آن توسط دانشگاه ها و شركت ای دانش بنیان كشور به حداقل برسد.
وی تصریح كرد: با نگرش جدید سازمان هواپیمایی كشوری و شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران برای استفاده از توانمندی های داخلی، بازار خوبی در این بخش ایجاد می شود تا با توجه به وجود دهها فرودگاه در كشور بتوانیم نیازهای خود را از منابع داخلی تامین كنیم.
به گزارش ایرنا، امروز چهار قرارداد و تفاهمنامه طراحی، ساخت سامانه های كمك ناوبری، راداری، برج مراقبت سیار با رعایت استانداردهای صنعت هوانوردی غیرنظامی بین شركت های دانش بنیان، جهاد دانشگاهی، شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امضا شد.

اقتصام*1108*1961*