چهار نشان مرغوبیت بین المللی به هنرمندان صنایع دستی كاشان اعطا شد

كاشان- ایرنا - هنرمندان كاشان موفق به دریافت چهار نشان مرغوبیت بین المللی صنایع دستی در رشته نساجی از سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسكو) شدند.

به گزارش ایرنا، سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كاشان روز دوشنبه درمحل نمایشگاه توانمند سازی بانوان كاشان در صنایع دستی به خبرنگاران گفت: سیف الله بینوا در رشته شَعربافی، محمد بینوا در رشته زری بافی، محمود تمتاجی در رشته زری بافی و جمشید خداداد در رشته مخمل نقش برجسته موفق به دریافت نشان مرغوبیت بین المللی صنایع دستی شدند.
مهران سرمدیان افزود: این هنرمندان كاشانی بر اساس اعلام نظر و رای نهایی هیات داوران شورای جهانی صنایع دستی در آیین اعطای نشان مرغوبیت بین المللی صنایع دستی كه در تهران برگزار شد به این موفقیت دست یافتند.
سرمدیان با اشاره به اینكه شهر كاشان به عنوان شهر ملی نساجی سنتی نام گذاری شده است، افزود: این چهارمین بار است كه هنرمندان كاشانی موفق به دریافت نشان بین المللی صنایع دستی در چند سال گذشته شده اند.
مسئول حوزه صنایع دستی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كاشان نیز دریافت نشان مرغوبیت بین المللی صنایع دستی را گام موثری در معرفی و شناساندن صنایع دستی و هنرهای سنتی شهرستان كاشان ارزیابی كرد.
محمد بینوا گفت: سازندگان و صنعتگرانی كه موفق به دریافت این مهر و نشان می شوند، افزون بر دریافت گواهی یونسكو برای تبلیغ و عرضه محصولات خود، امكان شركت در كارگاه‌های آموزشی، ارزیابی، بازاریابی، طراحی و ترویج برای آنها فراهم می‌شود.
وی با بیان اینكه هم اكنون 52 رشته صنایع دستی در شهرستان كاشان فعال است، افزود: هنرمندان شهرستان كاشان همچنین 12 نشان اصالت یونسكو و 33 نشان ملی مرغوبیت صنایع دستی را كسب كرده اند كه از این شمار 32 نشان در رشته نساجی است.
اوایل تیر ماه امسال كاشان در شورای ملی صنایع دستی به عنوان شهر ملی نساجی از سوی هیات داوران انتخاب شده بود.
نمایشگاه توانمند سازی بانوان كاشان با به نمایشگاه گذاشتن برخی صنایع دستی بانوان این خطه از جمله قالیبافی، سفالگری، گلیم بافی و زیلوبافی به مناسبت 135 سالگی تاسیس اتاق بازرگانی كاشان برگزار شده است.
شهرستان كاشان با جمعیت افزون بر 365 هزار نفر در فاصله نزدیك به 200 كیلومتری شمال اصفهان واقع شده است.
6166/ 6022