در آینده نزدیك در اقیانوس اطلس حضور پیدا می كنیم

تهران - ایرنا- فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: در آینده ای نزدیك حتما در اقیانوس اطلس حضور پیدا می كنیم و كارهای بسیاری انجام خواهیم داد.

به گزارش ایرنا، امیر سرتیپ «حسین خانزادی» روز دوشنبه در جمع دانشجویان دانشگاه دافوس ارتش اظهارداشت: در تعامل با جامعه بین الملل و به منظور تامین امنیت برای كشتی های تجاری تا كنون 58 ناوگروه را به خلیج عدن اعزام كرده ایم.
وی با بیان موثر بودن اعزام ناوگروه های ایران افزود: تاكنون ناوگروه ها تقدیر نامه های بسیاری در زمینه مبارزه با دزدان دریایی دریافت كرده اند.
فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: از 10 سال گذشته همكاران من به صورت شبانه روزی در دریاها مستقر هستند و امنیت شناورها را تامین می كنند.
دریادار خانزادی با بیان اینكه حضور در آبهای آزاد به معنی بیشتر كردن عمق استراتژیك است، گفت: به بركت انقلاب، زیر فشار تحریم ها، با تكیه بر ظرفیت نیروهای انسانی از نیروی دریایی آب های سبز به نیروی دریایی آب های عمیق تبدیل شده ایم.
وی با اشاره به تبلیغات گسترده علیه جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: دشمنان ما در طول تاریخ اجازه نداده اند كه دیپلماسی دفاعی در منطقه رشد پیدا كند اما قطعا در آینده ای نزدیك دیپلماسی دفاعی برای ایران قدرت و منزلت به ارمغان خواهد آورد‌.
فرمانده نیروی دریایی با اشاره به جایگاه این نیرو در گسترش دیپلماسی دفاعی گفت: حضور مقتدرانه در دریا، نمایش پرچم توسط ناوگروه ها و بازدید ها از بنادر كشورهای مختلف نمایشی از سطح قدرت دفاعی است.
دریادار خانزادی با تاكید بر اینكه در جایی كه نیاز باشد توانایی بازدارندگی خود را از طریق دیپلماسی دفاعی نشان می دهیم، اظهارداشت: غربی ها برای به انزوا كشاندن ایران به دنبال محدود كردن دیپلماسی دفاعی ایران هستند.
وی یادآور شد: در سال های گذشته بازدیدهای 2 جانبه ای را از بنادر كشورهای فعال دریایی منطقه داشته و همكاری های فنی، آموزشی و عملیاتی را گسترش داده ایم.
فرمانده نداجا اعلام كرد: به منظور گسترش همكاری های نظامی اردیبهشت و خرداد سال آینده نخستین رزمایش بزرگ امداد و نجات و مقابله با دزدان دریایی را با محوریت ایران در اقیانوس هند برگزار خواهیم كرد.
دریادار خانزادی به برگزاری اجلاس نیروهای دریایی كشورهای حاشیه اقیانوس هند به عنوان بزرگترین اجلاس نظامی ایران اشاره كرد و گفت: زمانی كه چنین همایش بزرگی برگزار می شود همه با هم هماهنگ می شوند كه نباید به چه كسی چراغ سبز نشان دهند.
وی به حضور ناوگروه های جمهوری اسلامی ایران در 2 گذرگاه مهم دریای مدیترانه اشاره كرد و گفت: در آینده ای نزدیك حتما وارد اقیانوس اطلس می شویم و كارهای بسیاری انجام خواهیم داد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش دریای خزر را دریای صلح و دوستی دانست و عنوان كرد: در دریای خزر برای رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم اما اكنون حضور معناداری در خزر داریم و سفرهای 2 جانبه ای با كشورهای حاشیه ای این دریاچه انجام می شود.
دریادار خانزادی با بیان اینكه موقعیت ایران برای دشمنان ما اهمیت ویژه ای دارد، گفت: اگر یك دیپلماسی فعال در زمینه های مختلف داشته باشیم می توانیم یخ تحریم ها را با استفاده از دیپلماسی دفاعی آب كنیم.
وی دریا را فرصتی برای پیشرفت و ایجاد توسعه پایدار دانست، افزود: قدرت و توان دریایی جمهوری اسلامی ایران باید در شان و هم تراز تاریخ این كشور باشد.
فرمانده نیروی دریایی با بیان اینكه تجهیزات دریایی پیشرفته ترین ها تجهیزات هستند، گفت: برای حضور در دریا نیاز به یك عقبه بزرگ دانشی، زیر ساختی و صنعتی است از این رو حضور در دریا یك قدرت محسوب می شود.
دریادار خانزادی به ظرفیت سواحل مكران اشاره كرد و گفت: سواحل اقیانوسی مكران ویژگی های لازم برای تبدیل شدن به یك منطقه نمونه دریایی را دارند. اتصال به محور شمال به جنوب زمینه را برای صادرات كشورهایی متقاضی استفاده از این كریدور در مكران فراهم می كند.
وی نیروی دریایی را نیرویی نظامی، سیاسی، علمی و بین المللی خطاب كرد و اعلام كرد: از نهادهای بین المللی كشور از جمله سازمان بنادر خواسته ایم كه در سمینارهای بین المللی حتما یك افسر نیروی دریایی حضور پیدا كند.
سیام**9612**1553