سن بلوغ حداقل 2 سال كاهش يافته است

تهران- ايرنا- روانشناس باليني كودك و نوجوان گفت: تحقيقات نشان مي دهد، بالارفتن شناخت و آگاهي فرزندان از مسائل جنسي به خصوص از طريق رسانه ها موجب شده است دوران بلوغ در دختران از 12 به 10 و در پسرها از 15 به 12 سالگي كاهش يابد.

ثريا علوي نژاد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ايرنا، اظهار داشت: در دوران بلوغ، دختران و پسران شاهد تغييرات فيزيكي و جسمي در بدن خود هستند به طوري كه اين تغييرات در دختران بين ۱۰ تا ۱۲ سالگي و در پسران در سنين ۱۲ تا 15 سالگي شروع مي‌ شود.
وي اضافه كرد: ظهور دوره بلوغ در بين كودكان متغير است؛ وقتي صحبت از بلوغ مي‌ شود، بيشتر تغييرات جسمي در ذهن تداعي مي‌ شود در حالي كه بلوغ علاوه بر تغييرات و رشد جسمي شامل بلوغ رواني، عاطفي، اجتماعي و بلوغ فكري نيز مي‌شود.
اين روانشناس باليني كودك و نوجوان افزود: عموما بلوغ با رشد جسمي آغاز مي‌ شود و با توجه به سير تحولات اجتماعي و فرهنگي كه در بسياري از جوامع صورت گرفته بايد اذعان كرد سن بلوغ حدود دو سال جلو افتاده است. تا پيش از اين، دوره بلوغ 14 يا 15 سالگي عنوان مي شد، اكنون افراد 12و 13 ساله آمادگي براي ورود به اين دوره را دارند و دليل عمده آن هم آشنايي آنان با مسائل جنسي از طريق دوستان و همكلاسي ها در مدارس و در بين خانواده است. البته نمي توان اين سير تحولي را در بين فرزندان بلوغ زودرس ناميد.
علوي نژاد ادامه داد: در كارگاه هاي تربيت جنسي سلامت كه در سطح شهرها داير مي شود، براي والدين از بدو تولد فرزند و حتي نامگذاري آن تا مراحل بعدي رشد تا ازدواج فرزندان، برنامه هاي آموزشي و تربيتي در نظر گرفته شده است تا خانواده ها با حضور در اين دوره ها با در ميان گذاشتن مسائل خود با مشاوران روان درماني، بهترين مسير تربيت فرزندان خود را برگزينند.
وي گفت: در اين كارگاه ها به طور عمده با توجه به سن فرزندان انواع آموزش هاي رفتاري و گفتاري به خانواده ها ارائه و از آنان خواسته مي شود با فرزندان خود با توجه به سن آنها رفتار مناسب داشته باشند. براي مثال كودكي كه به سن پنج يا 6 سال رسيده است و نسبت به مسائل جنسي خود حساسيت دارد در واكنش به سوال او بايد با توجه به سن پاسخ مناسب و صحيح ارائه دهند و از بكارگيري كلمات مبدل و اسم گذاري روي اندام جنسي خودداري كنند.
علوي نژاد افزود: وقتي فرزندي پاسخ قانع كننده و قابل درك از سوي والدين خود دريافت كرد به خصوص در زمينه مسائل جنسي، ديگر نيازي نمي بيند براي تكميل كردن آگاهي خود به ديگران مراجعه كند. از طرفي دادن اطلاعات صحيح به فرزند بدون استرس و اضطراب، زمينه رشد و توانمندي و حفاظت او را در مقابل سخنان كذب و منحرف، فراهم مي كند.
اين روانشناس از خانواده ها خواست نسبت به مسائل ذهني كودكان خود حساس باشند و ادامه داد: كودكان در سنين كودكي بسيار كنجكاو هستند و بايد در مقابل سوال هاي آنها پاسخ قانع كننده داد چرا كه ظرفيت هوشي بچه ها بسيار بالا رفته است و به سادگي قانع نمي شوند. نبايد به آنان دروغ گفت و بايد با توجه به شخصيت، ميزان آگاهي خانواده، سن و سال بچه ها، به ذهنيات آنان پاسخ داد.
اجتمام * 1417 * 3063