واكنش ظريف به اظهارات پمپئو درباره توان موشكي ايران

تهران- ايرنا- وزير امور خارجه كشورمان گفت كه آمريكا ايران را به نقض قطعنامه اي متهم مي كند كه خود آن را نقض كرده و ديگران را تهديد به مجازات در صورت پايبندي به آن مي كند.

به گزارش يكشنبه شب ايرنا، محمد جواد ظريف وزير امور خارجه ايران به اظهارات مايك پمپئو وزير خارجه آمريكا مبني بر نقض قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل از سوي ايران واكنش نشان داد.
ظريف در پيامي توئيتري نوشت: حالا ديگر «سورئاليسم» به مشي ايالات متحده در امور خارجه بدل شده است: در حالي كه خود قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل را نقض مي كند، و حتي كساني را كه نمي خواهند با تبعيت از تحريم هاي غيرقانوني آمريكا آن را نقض كنند، تهديد به مجازات مي كند، به دروغ ايران را متهم به نقض همان قطعنامه مي كند. دورويي!
پمپئو پيشتر ايران را متهم كرد كه با آزمايش موشك بالستيك ميان برد قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل را نقض مي كند.
بهرام قاسمي سخنگوي وزارت امور خارجه نيز در واكنش به اين اظهارات، با اشاره به اطلاعي پمپئو از مواضع ايران در ارتباط با سياست موشكي، افزود: مواضع جمهوري اسلامي ايران در مورد سياست هاي موشكي كاملا روشن است و بارها اعلام شده و مجددا اعلام مي كنم كه اين سياست ها، سياستي داخلي و مربوط به جمهوري اسلامي ايران است.
وي با تاكيد بر اينكه برنامه موشكي ايران موضوعي كاملا دفاعي است نه تهاجمي، ادامه داد: ما ناچار هستيم كه در اين منطقه پرآشوب و وضعيتي كه بر آن حاكم بوده است و همچنين با توجه به تجاربي كه از جنگ تحميلي و ديگر وقايع رخ داده در اين منطقه حساس به دست آورده ايم براي دفاع از كيان كشور، خودمان را به هر آنچه براي دفاع به آن نياز داريم مجهز كنيم.
سخنگو وزارت امور خارجه همچنين گفت: البته جاي تعجب دارد زيرا پمپئو در سخنان خود به قطعنامه 2231 شوراي امنيت استناد مي كند كه خودش با خروج از برجام اين قطعنامه را نقض كرده، و باز با استناد به اين قطعنامه سعي مي كند ديگران را به خروج از برجام و طبعاً خروج از اين قطعنامه تشويق كند.
دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا با اعلام خروج كشورش از برجام در ارديبهشت ماه سال جاري و بازگرداندن تحريم ها عليه ملت ايران، اين قطعنامه شوراي امنيت را نقض كرد.
شبد**9416**1010