ظریف به سوالات نمایندگان در كمیسیون امنیت ملی پاسخ داد

تهران- ایرنا- سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از حضور ظریف در این كمیسیون خبر داد و گفت: وزیر امور خارجه با حضور در كمیسیون به سوالات نمایندگان پاسخ داد.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، علی نجفی خوشرودی با اشاره به نشست امروز- یكشنبه- كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: نشست امروز با حضور محمد جواد ظریف به منظور پاسخ به سوال تعدادی از نمایندگان مجلس از وی و همچنین رسیدگی به استیضاح تعداد دیگری از نمایندگان برگزار شد.
وی اظهار داشت: در ابتدای جلسه كواكبیان نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر و پردیس و شش نفر از نمایندگان، اصل ماجرای دانمارك و موضع گیری برخی كشورهای اروپایی در شرایط كنونی را از وزیر امور خارجه جویا شدند، كه ظریف در پاسخ به سوال وی تصریح كرد كه بررسی و ارزیابی این اتفاق همچنان در دستور كار قرار دارد و این اتفاق مشكوك است و مورد تایید مقامات نظام نیست و قرار شد نمایندگان سوال كننده درخصوص قانع شدن یا نشدن، متعاقبا اعلام نظر كند.
سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان كرد: در ادامه سوال پژمانفر نماینده مشهد و كلات درخصوص وضعیت شیعیان در نیجریه مطرح شد كه ظریف در پاسخ دیپلماتیك در این رابطه را تشریح و بر ضرورت هماهنگی دستگاه ها تاكید كرد كه نهایتا پژمانفر از پاسخ های وی قانع نشد.
نجفی خوشرودی تصریح كرد: نماینده سوال كننده سوم، علی كرد نماینده مردم خاش و میرجاوه بود كه سوالی درباره روابط ایران با كشورهای همسایه در شرق و جنوب شرق مطرح كرد كه ظریف در پاسخ سفرها و تلاش های وزارت خارجه در روابط با این كشورها به ویژه پاكستان از جمله آزادی مرزبانان را تشریح كرد كه نهایتا این نماینده از پاسخ های ظریف قانع نشد.
سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه كرد: لاهوتی نماینده لنگرود، نیز در این نشست پرسشی درخصوص ضرورت تقویت دیپلماسی اقتصادی را مطرح كرد كه ظریف در پاسخ تصریح كرد كه وزارت امور خارجه، تسهیل كننده روابط خارجی است و مسئولیت هماهنگی و زمینه سازی را به عهده دارد.
وی در ادامه گفت: ظریف همچنین مقابله با تحریم و پایش شرایط اقتصادی را از مهمترین برنامه های وزارت خارجه خواند و بیان كرد كه وزارت خارجه برای تقویت دیپلماسی اقتصادی، معاونت اقتصادی ایجاد و نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران براساس شاخص های اقتصادی ارزیابی می شود، كه لاهوتی از پاسخ های ظریف قانع شد.
نجفی خوشرودی بیان كرد: در ادامه این نشست داداشی نماینده آستانه سوالی درخصوص بهره گیری بیشتر از ظرفیت های كشورهای همسایه مطرح را كرد كه ظریف در پاسخ به اولویت همسایگان در سیاست خارجی اشاره و تاكید كرد كه بر همین اساس، سفرهای متعددی به كشورهای مختلف همسایه داشته و روابط ایران با همسایگان بجز معدودی از كشورها، در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد و مقرر شد جلسه مشتركی برای بررسی بیشتر موضوع برگزار شود.
سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در ادامه ذوالنوری نماینده قم نیز دو سوال درخصوص اظهارات ظریف پیرامون پولشویی و توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران مطرح كرد كه ظریف در پاسخ به سوال وی، با اشاره به نقل ناقص از اظهاراتشان در دانشگاه تهران تصریح كرد كه در آن سخنرانی تاكید شد كه آنچه كه موجب شد آمریكا به ایران حمله نظامی نكند، فرهنگ ایثار و مقاومت مردم است نه توان دفاعی ما و این به معنای نادیده گرفتن توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران نیست كه در نهایت ذوالنوری از پاسخ های ظریف قانع نشد.
وی اظهار داشت: در ادامه نشست كمیسیون درخواست رسیدگی تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از وزیر امور خارجه درخصوص اظهارات وی پیرامون پولشویی وفق ماده 234 آیین نامه داخلی مجلس و رسیدگی از طریق قوه قضاییه مطرح شد.
نجفی خوشرودی ادامه داد: ابطحی نماینده خمینی شهر و حسن نژاد نماینده مرند و جلفا به نمایندگی از درخواست كنندگان، طرح موضوع كردند و وفق ماده مذكور كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ظرف مدت 10 روز نتیجه رسیدگی و وارد بودن درخواست نمایندگان فوق الذكر را اعلام می كند.
سخنگوی كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان كرد: در ادامه درخواست استیضاح تعداد 24 نفر از نمایندگان مطرح شد؛ نمایندگان استیضاح كننده محورهای استیضاح را مطرح و ظریف در این رابطه پاسخ گفت كه مقرر شد تا دو هفته بعد، در این خصوص نشست های بررسی مشترك برگزار و در این رابطه تصمیم گیری شود.
سیام*3061*1535