كشور به نظام پدافند سایبری بومی نیاز دارد

تهران- ایرنا- رئیس سازمان پدافند غیرعامل كشور گفت: نیازمند یك نظام پدافند سایبری بومی در كشور هستیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، سردار سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی روز یكشنبه در پنجمین نمایشگاه صنعت بومی پدافند سایبری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران اظهار داشت: اگر امروز جنگی در دنیا روی دهد بدون شك بخشی از آن جنگ سایبری است كما اینكه در حملات روسیه به اوكراین و گرجستان شاهد این پدیده بودیم.
وی گفت: در شرایطی هستیم كه دو روند كلی توسعه و پیشرفت فناوری در حوزه های مختلف و تهدیدهای مرتبط با این فناوری ها را در كشور و جهان شاهد هستیم؛ البته اینكه هر كشوری نسبت به این روندها چه موضعگیری هایی انجام می دهند به نوع حكومت و استراتژی های آنها باز می گردد.
وی با اشاره به اینكه در زمان حاضر در سه حوزه سایبری، بیولوژیك و فناوری‌های همگرا زندگی می كنیم، افزود: در كنار این سه حوزه نیز در استفاده از فناوری ها با چهار روند كلی اینترنت اشیاء، اینترنت و‌ مردم، هوشمندی و هیبریدی یا تركیبی مواجه هستیم كه هر كدام ویژگی های خاص خود را دارند.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل كشور توضیح داد: ورود فناوری اطلاعات هوش مصنوعی چند ویژگی را به سیستم می دهد كه انتقال حالت از سلولی به سیستمی و وجود فرآیند جهانی در آنها، قابلیت كاهش كنترل و نفوذ حكومت ها، اشراف اطلاعاتی، كنترل گریزی، شبكه ای شدن از جمله آنهاست.
سردار جلالی با اشاره به اینكه شبكه‌های اجتماعی مانند فیسبوك می توانند معادلات اجتماعی را بر هم بزنند، اظهار داشت: برای ایجاد امنیت در فضای سایبر نیاز به تعریف دقیقی از سایبر داریم زیرا معماری در دنیا در حال شكل گیری است كه همه امور سبك زندگی مردم توسط شبكه‌های اجتماعی ارایه و دریافت می شود؛ پس اگر تمام امورات جامعه را از طریق شبكه های اجتماعی دنبال كنیم به طور حتم حاكمیت ملی از بین می رود و حتی در آن هضم می شویم.
وی با تاكید بر ضرورت داشتن اینترنت ملی، تصریح كرد: امروز وقتی اروپایی ها دنبال استفاده از اینترنت اروپایی هستند نشان از اهمیت موضوع دارد زیرا معتقدند تمام امور خود را در اختیار اینترنت امریكا قرار داده اند.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل كشور با بیان اینكه در زمان حاضر نیازمند محصولات بومی هستیم، گفت: آمریكایی ها نیز در زیر ساختارهای خود در این بخش، محصولات بومی خود را به كار گرفته اند و ما نیازمند صنعت بومی پدافند سایبری هستیم كه بتواند محصولات دفاعی سایبری را ابتدا در یك رنگینگ امنیتی در زمینه بیشترین حملات تنظیم و سپس از ظرفیت شركت های دانش بنیان، فناوری و تولیدكنندگان و ظرفیت های دولتی در كنار پدافند غیر عامل به عنوان یك نهاد حاكمیتی و راهبردی استفاده و تلاش كنیم از آنها به شكل بومی بهره ببریم.
فرمانده قرارگاه پدافند سایبری كشور با اشاره به سرعت فزاینده توسعه فناوری اطلاعات و فضای سایبری تاكید كرد: اكنون نگاه ما به جنگ در آینده تلقیقی از جنگ نظامی و سایبری است.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل كشور گفت: ما به رویكردهای جدیدی برای دفاع سایبری نیازداریم چون كارشناس جهان اكنون بر این اعتقادند كه هكرها به راحتی از پروتكل های امنیتی موجود عبور می كنند بنابراین باید با تمام توان برای بومی سازی محصولات به ویژه در زیر ساخت ها گام های اجرایی و عملیاتی برداشت.
وی اضافه كرد: تهدیدات فرا روی ما به گونه ای است كه دشمنان سعی می كنند با استفاده از شبكه های اجتماعی افكار عمومی جامعه را به سمتی سوق دهند تا مردم را در مقابل دولت ها قرار دهند.
وی اظهار داشت: افكار عمومی حوزه ای حیاتی است و بر امنیت ملی تاثیر می گذارد و به عبارت دیگر تهدیدات پیش روی ما افكارعمومی پایه شده هستند.
وی تاكید كرد: اگر می خواهیم از فناوری های موجود استفاده كنیم، به معماری مبتنی بر فناوری كه بومی، ایرانی و امن باشد، نیاز داریم به گونه ای كه هیچ ادعایی ای از كشور خارج نشود. برای این كار هم ‌نیاز به وزارت صنعت فناوری اطلاعات داریم و هم اینكه هر بخش آن در نقاط مختلف باشد و به جز این كاری از پیش نمی برد.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل كشور همچنین اظهار داشت: محصولات فناورانه ای كه تولید داخل باشد و امنیت آن نیز احراز شده باشد، با الزام دستگاه های مختلف در استفاده از این فناوری ها، آنها را حمایت می كنیم.
اجتمام *7029 * 3063