۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۱
کد خبر 83119927
۰ نفر
آب دریاچه ارومیه 90 میلیون مترمكعب افزایش یافت

ارومیه- ایرنا- رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینكه حجم آب موجود در نگین آبی آذربایجان به بیش از یك میلیارد و 140 میلیون مترمكعب رسیده، گفت: حجم آب موجود در دریاچه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 90 میلیون مترمكعب افزایش یافته است.

فرهاد سرخوش روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینكه تراز دریاچه ارومیه به یكهزار و 270 متر و 33 سانتی متر رسید، بیان كرد: تراز دریاچه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6 سانتی متر افزایش یافته است.
وی همچنین از افزایش 73 كیلومتری وسعت دریاچه ارومیه خبر داد و افزود: وسعت دریاچه ارومیه امروز به یكهزار و 795 كیلومتر مربع رسید.
سرخوش دلیل اصلی افزایش تراز دریاچه ارومیه در روزهای اخیر را آغاز بارندگی ها و رهاسازی آب سدها به سمت پیكره دریاچه عنوان كرد و گفت: مرحله نخست رهاسازی آب به دریاچه ارومیه به میزان 92 میلیون مترمكعب از سدهای زولا، سلماس، سد شهرچای و مهاباد انجام شده است.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینكه قبل از تشكیل ستاد احیا، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر كاهش می یافت، بیان كرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشك شدن آن را متوقف كرده است.
وی با تاكید بر اینكه طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، اضافه كرد: سال آینده چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می رسد كه نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اكولوژیك خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
3214/2093 /1484