آبه خواستار لغو ممنوعيت واردات مواد غذايي ژاپن به چين شد

تهران - ايرنا - نخست وزير ژاپن خواستار لغو ممنوعيت واردات مواد غذايي از ژاپن به چين شد؛ ممنوعيت واردات مواد غذايي از ژاپن پس از وقوع فاجعه هسته اي فوكوشيما ممنوع اعلام شد.

به گزارش روز يكشنبه ايرنا به نقل از خبرگزاري ژاپن تودي، در حاشيه نشست گروه 20 كه جمعه و شنبه هفته جاري (9 و 10) آذر در آرژانتين برگزار شد، شينزو آبه نخست وير ژاپن از آخرين تصميمات چين مبني بر واردات برنج از منطقه «نيگاتا» واقع در 200 كيلومتري نيروگاه هسته اي فكوشيما ژاپن، از 'شي جين پينگ' رئيس جمهوري چين درخواست كرد تا هرچه سريعتر، ديگر ممنوعيت هاي واردات مواد غذايي از ژاپن را لغو كند.
به گفته مقامات رسمي ژاپن، چين اعلام كرده است كه با ارزيابي هاي علمي درباره اين مسئله اقدامات مناسبي انجام خواهد داد.
به گفته وزارت كشاورزي، جنگل داري و شيلات ژاپن: به غير از برنج نيگاتا، چين واردات مواد غذايي ژاپن شامل محصولات 10 استان از 47 استان را ممنوع اعلام كرده است.
ديگر كشورها از جمله كره جنوبي و سنگاپور، محدوديت واردات غذايي از ژاپن را به دليل نگراني از تاثير راديو اكتيو، حفظ كرده اند؛ اما تايوان اعلام كرده است كه محدوديت واردات از 10 استان را به 5 استان كاهش خواهد داد.
سال 2011 ميلادي و در پي زلزله و سونامي شديد در شمال شرقي ژاپن نيروگاه هسته اي «دايچي» فوكوشيما تخريب و منجر به آلوده شدن اين منطقه به مواد راديو اكتيو شد.
**آساق**9470**1663**