۱۱ آذر ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۳۴
کد خبر: 83119684
۰ نفر
غار اسپهبد خورشید سوادكوه حفاران غیرمجاز را تنبیه كرد

ساری - ایرنا - حفاری غیر مجاز در منطقه غار تاریخی اسپهبد خورشید واقع در شهرستان سوادكوه موجب سقوط 2 نفر به چاه و مصدومیت آنها شد .

به گزارش خبرنگار ایرنا ، این حادثه براساس منابع محلی صبح امروز یكشنبه در محدوده غار اسپهبد خورشید رخ داد و امدادگران هلال احمر شهرستان سوادكوه به محل اعزام شدند .
رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان سوادكوه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : پس از تماس مردمی مبنی بر حادثه سقوط حفاران در غار اسپهبد خورشید ، نیروهای امدادگر به محل اعزام شدند .
وحید متانی افزود : 2 جوان 30 ساله كه به عمق حدود 15 متری غار سقوط كردند با حضور تیم امداد كوهستان از این چاه خارج شدند .
وی ادامه داد : یكی از مصدومان از ناحیه گردن و یكی دیگر نیز از ناحیه كتف دچار آسیب دیدگی شد كه توسط ماموران اورژانس به بیمارستان شهدای زیراب منتقل شدند .
طاق طبیعی اسپهبد خورشید با دهانه ای به طول 85 متر با بقایای قلعه ای كهن در ارتفاعات خطیركوه در حاشیه شرقی جاده سوادكوه واقع شده است كه در دو سوی دهانه داخلی این اثر طبیعی سازه هایی مطبق از كف تا زیر طاق با كاربری فضاهای مسكونی و تدافعی شامل پلكان ، حوض، انبار و آب انبار، از جنس لاشه سنگ و ملات آهك و گچ بنا شده است.
ورودی این طاق و غار كه در سال 1335 توسط عده ای از غارشناسان ایرانی كشف شد با سنگ و ساروج چیده شده و تا مدخل آن ادامه دارد ، حكایتگر سابقه ساخت این بنا در دوره ساسانیان است.
به دلیل سوابق تاریخی ،معماری بی نظیر و نقش بی نظیر در رخدادهای تاریخی در سال 1381 به شماره 7839 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید .
/1654 2096