كالا به اندازه كافی در انبارهای كشور ذخیره شد

كاشان - ایرنا - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: افزون بر 500 هزار انبار و مركز نگهداری كالا تحت نظارت سامانه جامع انبارها قرار دارند كه خوشبختانه در بازدیدها ذخیره هایشان بهتر از سال های گذشته بوده است.

به گزارش ایرنا، رضا رحمانی شنبه شب در دیدار با نماینده ولی فقیه در شهرستان و امام جمعه كاشان افزود: ماموریت اصلی این وزارتخانه تامین و حفظ كالاهای اساسی مردم است و دولت از ابتدای سال جاری ارز كالاهای اساسی مانند گوشت، برنج، روغن، شكر، نهاده های دامی، حبوبات و كره را تامین كرد.
وی بیان كرد: وزارت جهاد كشاورزی نیز ماموریت دارد كه تا پایان امسال از محل درآمدهای دولت، ذخیره سازی كالاهای اساسی را ادامه دهد تا در زمان مورد نیاز به بازار عرضه شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین به تشكیل كارگروه تامین مواد اولیه و حفظ زنجیره تولید در این وزارتخانه اشاره كرد و یادآور شد: تامین مواد اولیه در واقع برطرف كردن مانع های تولید می باشد و به بركت نظام جمهوری اسلامی، در سال های گذشته بخشی از مواد اولیه در داخل كشور تولید شده كه ظرفیت های خوبی هم برای تولید بیش از میزان نیاز ایجاد كرده است.
وی اضافه كرد: امسال در اجرای منویات رهبری معظم انقلاب در زمینه اقتصاد مقاومتی به همه مسئولان ذیربط دستور داده شد تا برابر 10 میلیارد دلار واردات سال های گذشته، به روی تولید صنایع داخلی كار كنند.
رحمانی تحریم ها را فرصتی برای شناسایی مشكلات تولید داخل دانست و عنوان كرد: بخشی از این مشكلات در سال جاری و بخش های عمده آن در آینده برطرف خواهد شد.
وی ادامه داد: با توجه به قرار گرفتن در برابر تهاجم اقتصادی، تلاش دشمن برای توقف تولید در كشور و ایجاد مشكل در تامین كالاهای اساسی انتظار می رود كه ائمه جمعه و جماعات نیز مردم را به انعطاف عمل بیشتر تشویق كنند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح كرد: مسئولان این وزارتخانه امروز در جبهه اقتصادی و در جنگ روانی با دشمن در نبرد هستند كه در این راستا انتظار می رود تا اشتغال موجود در استان ها در جهت كمك به تولید كشور حفظ شود.
وی همچنین گفت: گرچه كشتیرانی، بخشی از حمل و نقل و تبادلات مالی كشور مورد تحریم های ظالمانه قرار گرفته اما با عنایت خداوند سبحان، تدبیرهای رهبری فرزانه انقلاب، تلاش دولت و هوشیاری مردم با آنها مقابله می كنیم.
رحمانی تاكید كرد: هیچ مشكلی در تفویض اختیارها و محدودیتی در حمایت از تولید داخلی وجود ندارد چرا كه تنها در صورت حفظ توان تولید، دشمن شكست خواهد خورد اما برای این مهم باید دیدگاه ها و فرایندهای اداری نیز تغییر كنند.
نماینده ولی فقیه در شهرستان و امام جمعه كاشان نیز در این دیدار گفت: صنایع نظامی به علت آنكه مسئولیتش بر عهده فرماندهی معظم كل قوا است، پیشرفت های چشمگیری داشته و در صنایع داخلی نیز انتظار می رود كه محصولات دارای توان رقابت با كالاهای خارجی تولید شود.
آیت الله عبدالنبی نمازی با اشاره به حضور كمرنگ جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه های بین المللی افزود: صنایع داخلی دارای ضعف است، تولیدات نمی توانند رقابت كنند و در مواردی مردم نیز رغبتی برای خرید برخی از این كالاها ندارند.
وی تصریح كرد: هم اكنون خودروی ملی نداریم، خودروهای تولیدی در كشور كاستی های بسیاری دارند و از یك ملت انقلابی انتظار می رود كه محصولی بدون نقص و دارای استحكام تولید كنند.
نماینده ولی فقیه در شهرستان كاشان اضافه كرد: تولیدات داخلی باید به گونه ای باشد كه در نمایشگاه های بین المللی بتواند وارد شود و مردم سایر كشورها به خرید كالای ایرانی رغبت كنند.
وی با تاكید بر لزوم ارتقای جایگاه صنعت ایران در نظام بین المللی بیان كرد: اعتباری كه در مجموع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به آن دست یافته، در هیچ كجای جهان وجود ندارد.
آیت الله نمازی در ادامه نیز بیشترین مشكل صنعت شهرستان كاشان را كمبود مواد اولیه دانست و بر ضرورت رفع آن در جهت رونق كسب و كار تاكید كرد.
به گزارش ایرنا، وزیر صنعت، معدن و تجارت برای شركت در همایش 135 سالگی تاسیس اتاق بازرگانی كاشان به این شهرستان سفر كرده بود.
افزون بر یك هزار و 200 واحد تولیدی در منطقه كاشان مستقر می باشد كه بیشتر آنها در زمینه تولید فرش ماشینی فعالیت دارند.
6136/8123