۱۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۷
کد خبر 83119074
۰ نفر
سایه اختلاف بر سر تكلیف ها

تهران- ایرنا- مجموعه وزارت ارتباطات ظاهرا مدتی است به هدفی برای حملات صدا و سیما تبدیل شده و در مقابل هر حركتی، هجمه ای به سمت آن روانه می شود كه كمی بحث برانگیز است. اما ماجرا از كجا شروع شد و به كجا رسید؟

در دو سه هفته اخیر محمدجواد جهرمی و وزارت خانه ارتباطات و فناوری اطلاعات در تیررس صدا و سیما قرار گرفته است. وزیر جوان نیز در مقابل با یك هشتگ معنادار در توییتر به ریشه و اتاق فكر هجمه ها علیه وزارتخانه متبوعش اشاره و «معاونت سیاسی صدا و سیما» را به عنوان فرمانده اتاق جنگ معرفی كرد.
«آنچه در مصوبه شورای عالی فضای مجازی در مورد نیاز پیام رسان های بومی تصویب شد، انجام پذیرفت و فرآیندهای حمایتی مصوب ادامه خواهد یافت.» مدتی قبل وزیر ارتباطات در حساب كاربری توئیتر خود این خبر را اعلام كرد و به دنبال آن پیام رسان ها نیز از این موضوع ابراز خرسندی كردند و روند حمایت از آن ها شكل جدی تری به خود گرفت.
ماجرای حملات اصلی معاونت سیاسی صدا و سیما به وزیر جوان از زمانی شدت گرفت كه اخبار 20:30 به طور كامل اعطای وام به پیام رسان ها، ارائه پهنای باند رایگان، نیم بها شدن مصرف آنها برای كاربران، ارائه فضای مراكز داده رایگان- در مصوبه شورای عالی فضای مجازی در حمایت از پیام رسان ها آمده و در بیانیه ای مدیران پیام رسان آن را تایید كرده اند- را یك جا تكذیب كرد.
بعد از آن صدا و سیما تصمیم گرفت با مدیران كنونی پیام‌رسان‌های بومی گفت و گو كند و نظرشان را در این خصوص بداند. هفتم آذرماه اولین گفت و گو با «مهدی انجیدنی» مدیرعامل پیام‌رسان گپ انجام و از خبر 20:30 منتشر شد. این ویدیو كه قرار بود نویدبخش حمایت از پیام رسان های داخلی بود، جنجالی تازه ای را سبب شد. جنجالی به نام تقطیع!
واكنش ها از همان لحظه شروع شد. از همان زمانی كه صحبت های تقطیع شده انجیدنی این ذهنیت را به مخاطب القا كرد كه وزارت ارتباطات به وظایف خود در قبال حمایت از پیام‌رسان‌های بومی عمل نكرده و با راه‌اندازی برنامه‌های جعلی چون تلگرام طلایی و هاتگرام عملا راه را برای پیشرفت مدل‌های بومی بسته است.
مهندس جهرمی روز گذشته اسكرین شاتی را منتشر كرد كه نشان می داد صحبت های مدیر پیام رسان گپ در خبر 20:30 به شكل گزینشی كار شده است. او در حساب كاربری اش در توییترش نوشت: «علیرغم میل باطنی و این كه می دانم یك بازی سیاسی را گروهی علیه وزارت ارتباطات آغاز كرده اند و دلایل آن را به خوبی می دانم و بنا داشتم دیگر پاسخ این بازی ها را ندهم، اما به دلیل نسبت اشتباهی كه 20:30 مجدد به بنده داد پاسخ می دهم. دو فایل مصاحبه را با یك موضوع گرفتند و باز، گزینشی پخش شد.» در همین راستا ویدیو كامل صحبت های مهدی انجیدنی مدیر پیام رسان گپ از طریق شبكه آپارات پخش شد تا مشخص شود او از وزارت خانه انتقادی نكرده است.
زمانی كه این اتفاقات رخ داد، وزیر جوان در گفت و گویی كه به تازگی انجام داده، در پاسخ به سوال خبرنگاری كه از او پرسید- دلایل تقابل علنی صدا و سیما با شما چیست؟- گفت: «از زمانی شروع شد كه امیدوارم برداشتی كه شما بعنوان اهالی رسانه داشتید و از واژه «تقابل» استفاده كردید در بین افكارعمومی شكل نگرفته باشد، چرا كه قطعا صداوسیما می داند كه اولویتش برای تقابل باید جبهه استكبار و رژیم صهیونیستی باشد و نه عضو كوچكی از دولت منتخب مردم.»
وزیر ارتباطات با اشاره به شبكه های گسترده ای كه در بیرون از مرزها بدنبال تضعیف و ناكار آمد نشان دادن نظام اسلامی هستند، تاكید كرد: «ما نمی گوییم كه صدا و سیما در بیان دستاوردها و موفقیت های دولت اغراق كند، اما این كه برخی بخش‌های خبری تبدیل به توپخانه تخریب قوه‌ مجریه شده اند مایه تاسف است و عناصر ضدانقلاب از ایجاد این شكاف داخلی خوشحال می شوند.»
جهرمی در پاسخ به این سوال كه چه مسئله یا موضوع پشت پرده ای در مخالفت معاونت سیاسی صداوسیما با وی وجود دارد، گفت: «ما در این شرایط حساس قصد نداریم حرف هایی بزنیم كه دشمنان خوشحال شوند و صرفا با بیان حداقل ها صرفا از زحماتی كه مجموعه همكارانم در دولت كشیده‌اند دفاع می كنم و آقایان باید بدانند كه تخریب دولت برای صداوسیما اعتبار نمی آورد.»
وزیر ارتباطات با اشاره به اینكه كسانی كه در در انجام وظایف شان پیرامون شبكه ملی اطلاعات كوتاهی كرده اند امروز طلبكار شده اند، ابراز داشت: «شبكه ملی متشكل از 3لایه زیرساخت، خدمات و محتوا است كه صدا و سیما یكی از موانع مهم تحقق لایه 2 و عقب مانده از وظایفش در لایه 3 است.»
جهرمی ادامه داد: «در پیام رسان ها هم ما سند ملی داریم. مرجع ارزیابی و نظارت انجام وظایف نیز مركز ملی است نه صدا و سیما و خود ایشان باید پاسخگوی وظایفش باشد. صدا و سیما تلاش دارد دو پوسته تلگرام را به وزارت ارتباطات منتصب كند در حالیكه دبیرشورای عالی فضای مجازی در گفتگوی 10:10 باشگاه خبرنگاران جوان به تصریح درباره آن صحبت كرد. وزارت ارتباطات نقشی در این دو پوسته ندارد و قبلا هم مواضعش در این خصوص را گفته است.»
عضو كابینه دولت دوازدهم در انتهای صحبت هایش تاكید كرد: «این مجادلات سیاسی گروهی اندك در صدا و سیما نباید بر دو تكلیف مهم شبكه ملی و پیام رسانه ها سایه بیاندازد. با اختلاف اندازی این ها محقق نمی‌شود، البته بعید می‌دانم دغدغه آن ها این دو مطالبه مهم باشد، لازم شد از پشت پرده دلایل این حملات بی حاصل خواهم گفت.»
علمی*م.ش