11 هزار كودك و زن یمنی در جنگ ائتلاف سعودی كشته و زخمی شدند

بغداد - ایرنا - در اثر جنگ تجاوزكارانه ائتلاف سعودی به یمن تاكنون حدود 40 هزار شهروند یمنی از جمله حدود 11 هزار كودك و زن كشته و یا زخمی شدند.

'محمد القبلی' نماینده جنبش انصارالله یمن در عراق روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت: طی یك هزار و 300 روز از حمله تجاوزكارانه ائتلاف سعودی به یمن 39 هزار و 655 هزار شهروند یمنی كشته و یا معلول و زخمی شده اند.
وی افزود: این تعداد حدود هفت هزار نفر كودك هستند كه سه هزار و 419 شهید و سه هزار و 300 كودك دیگر از جمله معلول و یا زخمی شدگان تجاوز به یمن هستند.
القبلی گفت: افزون بر دو هزار زن نیز در حملات تجاوزكارانه عربستان سعودی و همدستانش كشته و دو هزار و 400 زن دیگر معلول و مجروح شدند.
نماینده جنبش انصارالله در عراق به تخریب گسترده زیرساخت های یمن در جنگ تجاوزكارانه سعودی علیه مردم یمن اشاره كرد و گفت: 15 فرودگاه، 16 بندر، یك هزار و 300 مورد از تاسیسات آبی، 263 نیروگاه و ایستگاه برق، دو هزار و 800 جاده ، 465 شبكه و ایستگاه ارتباطات، یك هزار و 800 ساختمان دولتی، 15 هزار مركز توزیع مواد غذایی، 430 هزار خانه و 160 ساختمان دانشگاهی از جمله مراكز تخریب شده در اثر حملات نیروهای ائتلاف سعودی هستند.
ویران كردن 350 مركز درمانی و بیمارستان، 960 مدرسه و مركز آموزشی، 42 ساختمان مربوط به رسانه ها، یك هزار و 74 مسجد، 291 مركز گردشگری، چهار هزار و 400 مزرعه، 120 ورزشگاه و 232 مكان تاریخی از دیگر نتایج حمله سعودی به یمن است كه نماینده انصارلله یمن به آن اشاره كرد.
به گفته وی، در حملات ائتلاف سعودی به یمن همچنین 330 كارخانه، 632 مركز خرید و بازار، 273 تانكر سوخت، 436 قایق صیادی، بیش از پنج هزار خودرو، هشت هزار و 700 مركز تجاری، 764 انبار مواد غذایی، 658 كامیون حمل مواد غذایی، 355 مركز پرورش مرغ و دام و 373 پمپ بنزین هدف قرار گرفت و ویران شد.
القبلی گفت: ریاض محاصره سیاسی و اقتصادی شدیدی علیه مردم یمن اعمال می كند و از جمله اقدامات آن انتشار اسكناس بدون پشتوانه ریال یمنی است كه باعث سقوط شدید ارزش برابری آن در برابر ارزهای خارجی شده است.
وی، جلوگیری از ورود موارد غذایی و دارو به مردم یمن را از دیگر اقدامات كشورهای عضو ائتلاف سعودی دانست كه باعث افزایش سوء تغذیه و مرگ و میر بویژه در میان كودك شده است.
القبلی گفت: درحال حاضر یك میلیون كودك یمن مبتلا به وبا و 133 هزار نفر نیازمند درمان فوری هستند و تاكنون 18 هزار نفر نیز بدلیل تعطیلی فرودگاه صنعا و عدم امكان اعزام بیماران به خارج از كشور جان خود را از دست داده اند.
نماینده انصارالله یمن در عراق همچنین از كوچ و آوارگی بیش از سه میلیون یمنی در اثر مداخله نظامی سعودی در این كشور خبر داد.
در همین حال سازمان جهانی بهداشت نیز به تازگی در گزارشی سنگینی بار جنگ در یمن را بر دوش كودكان این كشور دانست و اعلام كرد، بیش از 11 میلیون كودك یمنی معادل 80 درصد از كودكان این كشور به كمك‌های بشردوستانه نیاز دارند.
از سوی دیگر صدها تن از شهروندان عراقی دیروز جمعه با تجمع در بغداد پایتخت و سر دادن شعار و در دست داشتن پلاكاردهایی، با مردم مظلوم یمن اعلام همبستگی و جنایات آل سعود با حمایت آمریكا در یمن را محكوم كردند.
شهروندان عراقی همچنین خواستار توجه دولت ها و نهادهای فعال در عرصه كمك های انسان دوستانه برای نجات مردم یمن از قتل در اثر بمباران بی رویه ائتلاف تحت رهبری آل سعود گرفته تا مرگ زنان و كودكان در اثر گرسنگی و بیماری شدند.
تجمع كنندگان در این حركت اعتراضی، همچنین سكوت مجامع بین المللی در برابر جنایت آل سعود و متحدانش در یمن و نیز بی تفاوتی در خصوص وضعیت فاجعه بار انسانی در این كشور را محكوم كردند.
خاورم*6**380**

سرخط اخبار جهان