ساز و كاري براي دريافت پول نفت ايران از كره جنوبي

تهران- ايرنا- رئيس اتاق مشترك ايران و كره جنوبي گفت: ساز و كاري براي بازگرداندن پول نفت صادراتي از كره جنوبي تعريف شده است كه بر مبناي آن، مطالبات نفتي ايران با واردات كالا تهاتر مي شود.

«حسين تنهايي» امروز شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي ايرنا افزود: بر اساس اين ساز و كار، كالا توسط كره جنوبي به واردكنندگان عرضه و وجه آن از منابع حاصل از صادرات نفت كسر مي شود و واردكنندگان نيز وجه كالاهاي وارداتي را به دولت ايران پرداخت مي كنند.
وي ادامه داد: اگر بانك مركزي دو كشور نتوانند در مبادلات مالي با يكديگر همكاري داشته باشند، روابط اقتصادي بخش خصوصي مي تواند در بستر يك صندوق مشترك براي تهاتر كالا انجام شود.
در سال 2017 ميلادي، صادرات ايران (شامل نفت خام) به كره جنوبي هشت ميليارد دلار بود و كره جنوبي چهار ميليارد دلار كالا به ايران صادر كرد؛ اين رقم در 10 ماه نخست امسال كاهش يافت و مبادلات 2 كشور به پنج ميليارد و 700 ميليون دلار رسيد كه سهم صادرات ايران سه ميليارد و 700 ميليون دلار بود.
رئيس اتاق مشترك ايران و كره جنوبي اظهار داشت: اكنون روابط تجاري 2 كشور مربوط به صادرات نفت خام و محصولات پتروشيمي از ايران و واردات لوازم خانگي از كره جنوبي است؛ اقلام صادراتي و وارداتي ايران و كره جنوبي مي تواند متنوع تر شود؛ مثلا ايران به كره جنوبي مواد غذايي، سرب و روي صادر كند و در عوض كاغذ و محصولات آرايشي و بهداشتي وارد كند.
تنهايي سه شنبه هفته گذشته در سمينار مشترك فرصت هاي اقتصادي ايران و كره جنوبي گفت: كره جنوبي سومين شريك اقتصادي ايران بعد از چين و امارات است و با توجه به اينكه بسياري از كالاهايي كه ما از امارات وارد مي كنيم در كشورهاي ديگر توليد شده، مي‌توان گفت كره جنوبي دومين شريك تجاري تهران به شمار مي رود.
اقتصام**9189**2025