پویش مردمی پاكستانی ها برای كمك به دولت

اسلام آباد - ایرنا - به دنبال درخواست نخست وزیر و رئیس دیوان عالی پاكستان از مردم برای ساخت سدی بزرگ ، بسیاری از شهروندان این كشور در داخل و خارج و همچنین مسوولان برای كمك به دولت بسیج شده اند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، پویش مردمی كمك برای ساخت سد «بهاشا-دیامر و مهمند»، اوایل تیرماه امسال از سوی «ثاقب نثار» رئیس دیوان عالی پاكستان و سپس «عمران خان» نخست وزیر این كشور آغاز شد.تاكنون هفت میلیارد و 97 میلیون روپیه (معادل حدود 52 میلیون دلار) از سوی مردم این كشور در این مورد جمع آوری شده است.
رئیس دیوان عالی پاكستان از مردم این كشور خواسته بود برای جمع آوری یك هزار و 500 میلیارد روپیه برای ساخت این سد بزرگ به دولت كمك كنند.
«عمران خان» نخست وزیر پاكستان، هفتم سپتامبر (شانزدهم شهریور) در نطق تلویزیونی خود از مردم خواست برای ساخت سدهای بزرگ به دولت كمك كنند.
وی با بیان اینكه به دلیل سیاست های اشتباه دولت های پیشین پاكستان در باتلاق بدهی های خارجی گرفتار شده و توان حركت ندارد، گفت: اگر مردم پاكستان برای ساخت سدهای بزرگ به دولت كمك نكنند، دولت جدید پاكستان مجبور می شود به نهادهای مالی جهان برای دریافت وام مراجعه كند و این كار باعث می شود، تا كشور بیش از گذشته با مشكلات دست و پنجه نرم كند.
دولت پاكستان با تخصیص حساب ویژه بانكی برای جمع آوری كمك های مردمی برای ساخت دو سد بهاشا - دیامر و مهمند در شمال پاكستان دست به كار شد.
پس از آن بود كه ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش پاكستان، یك میلیارد روپیه در قالب چك و برای واریز به این حساب به ثاقب نثار رییس قوه قضائیه این كشور تحویل داد.
پاكستان به دلیل تغییرات اقلیمی یكی از كشورهایی است كه در سال ها و دهه های آینده با كمبود مشكل آب روبرو خواهد شد.
هر ساله به دلیل سرازیر شدن سیلاب در ایالت پنجاب، خیبرپختونخوا و سند، میلیاردها دلار به اقتصاد پاكستان خسارت وارد می شود.
پاكستان تنها از دو سد بزرگ تربیلا و مانگلا برای ذخیره منابع آبی برخوردار است.
بانك مركزی پاكستان طی روزهای گذشته در گزارشی اعلام كرد كه از مجموع مبلغ جمع آوری شده، هفت میلیارد و 9 میلیون روپیه از سوی شهروندان داخل كشور و 880 میلیون و 23 هزار روپیه از سوی شهروندان پاكستان مقیم خارج این كشور به حساب اختصاصی ساخت دو سد بهاشا - دیامر و مهمند واریز شده است.
بر اساس این گزارش، شهروندان پاكستانی مقیم آمریكا 334 میلیون و 735 هزار و شهروندان مقیم در انگلیس نیز 180 میلیون و 317 هزار روپیه برای ساخت سد كمك كرده اند.
شهروندان پاكستانی داخل این كشور نیز از طریق سامانه پیامكی تلفن همراه، 120 میلیون روپیه در ساخت دو سد بهاشا - دیامر و مهمند مشاركت كرده اند.
كمپین جمع آوری منابع پولی برای ساخت سد كه از سوی رئیس قوه قضاییه پاكستان آغاز شده بود حالا از حمایت گسترده دولت ارتش و مردم این كشور برخوردار شده است.
از سوی دیگر این روزها، ده ها هزار كاربر پاكستانی در شبكه های اجتماعی این كشور با دعوت از اقشار مختلف برای كمك به دولت، مردم را برای ایفای نقش برای ساخت سدهای بزرگ تشویق می كنند.
آساق**6125**1663**

سرخط اخبار جهان