۱۰ آذر ۱۳۹۷،‏ ۸:۵۳
کد خبر: 83118134
۰ نفر
بوشِ پدر درگذشت

تهران – ایرنا – رسانه های آمریكایی دقایقی پیش از مرگ ' جورج بوش ' چهل و یكمین رئیس جمهوری آمریكا در سن 94 سالگی خبر دادند.

به گزارش ایرنا ؛ « جورج هربرت واكر بوش » جمهوریخواه جمعه شب به وقت محلی در هوستون تگزاس درگذشت.
باربارا، همسر بوش نیز در اوائل بهار امسال در سن 92 سالگی درگذشت.
جرج هربرت واكر بوش ( George Herbert Walker Bush) (زادهٔ ۱۲ ژوئن ۱۹۲۴) چهل و یكمین رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریكا از حزب جمهوری‌خواه بین سال‌های ۱۹۸۹ و ۱۹۹۳ بود.
بوش اول در دوران زمامداری ریگان در سمت معاون وی مشغول به فعالیت بود. وی در طول سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۳ در زمان ریاست جمهوری ریچارد نیكسون سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، و مدیر سازمان سیا در سال‌های ۱۹۷۶ و ۱۹۷۷ بود و قبل از آن در سال‌های ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۶ میلادی سفیر ایالات متحده در جمهوری خلق چین بود.
او در سال ۱۹۹۲ انتخابات را به بیل كلینتون واگذار كرد.
از مهمترین حوادث دوران ریاست جمهوری بوش می توان به حمله نظامی آمریكا به پاناما، اتحاد دو آلمان، فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و بلوك شرق، تهاجم عراق به كویت و جنگ متعاقب آمریكا و متحدانش با صدام اشاره كرد.
وخامت اوضاع اقتصادی آمریكا در دوران این رئیس جمهوری جمهوریخواه منجر به شكست وی در انتخابات ریاست جمهوری در برابر بیل كلینتون دمكرات جوان شد.
او فرزند پرسكات بوش، سناتور ایالات متحده در سال‌های ۱۹۵۳ تا ۱۹۶۳ و دوروتی واكر بوش است .
چهار فرزند پسر و دو دخترحاصل 73 سال زندگی مشترك جورج هربرت واكر بوش و باربارا است كه «جورج بوش ِ» پسر ( رییس جمهور اسبق آمریكا ) و جب بوش چهل و سومین فرماندار فلوریدا مشهورترین آنها هستند.
اروپام**3092** 1546