نمايشگاه بين المللي تسليحات و تجهيزات ژاپن گشايش يافت

پكن- ايرنا- پيشرفته ترين تسليحات و تجهيزات نظامي دنيا در شهر توكيو پايتخت ژاپن كشوري كه خود از بزرگترين خريداران تجهيزات نظامي از آمريكا است امروز (جمعه) به نمايش درامد.

به گزارش ايرنا از شبكه خبري 'ان اچ كي'، دهها شركت از ژاپن و نزديك به 295 شركت نظامي و تسليحاتي از سراسر، دنيا تازه ترين دستاوردهايشان را در نمايشگاه تسليحات و تجهيزات ژاپن به معرض ديد گذاشته اند.
نمايشگاه بزرگ تجهيزات و تسليحات در شرايطي در اين شهر برپا شده است كه ژاپن قصد دارد با اختصاص 4 ميليارد دلار 40 فروند جنگنده رادارگريز اف 35 از شركت آمريكايي لاكهيد مارتين خريداري كند.
ژاپن بسيار اميدوار است با خريد انواع جنگنده هاي اف 35 از آمريكا از جمله هواپيماهاي عمود پرواز كه قابليت پرواز از روي عرشه ناو حامل بالگرد را دارند، توان نظامي خود را در برابر چين در درياي شرقي افزايش دهد.
آنطور كه تارنماي نيكي از ژاپن گزارش كرده است اين كشور به اين ميزان جنگنده بسنده نخواهد كرد و تصميم گرفته است دستكم 100 فروند از آنها را از آمريكا خريداري كند.
ژاپن برنامه جديد دفاعي و خريدهاي تسليحاتي اش را در ماه دسامبر امسال منتشر مي كند و انتظار مي رود يك درصد از رشد توليد ناخالص داخلي و شايد كمي بيشتر از آن را به اين خريدها اختصاص دهد.
گزارش حاكي است كه حتي اگر يك درصد از اين رشد براي اين خريدها اختصاص يابد باز هم ژاپن در ميان بزرگترين كشورهاي هزينه كننده براي دستيابي به تسليحات پيشرفته خواهد بود.
ژاپن در حال ايجاد يك ارتش بسيار قوي با جنگنده هاي پيشرفته است و مي خواهد با خريد سامانه هاي موشكي پيشرفته از لاكهيد مارتين براي مقابله با موشك هاي بالستيك كره شمالي هم قابليت بالاتري داشته باشد و به دنبال دستيابي به كشتي هاي نظامي و موشك هاي دوربرد و پهپادهاي نظامي است.
پيش بيني شده است كه در ماه آوريل سال آينده وزارت دفاع ژاپن اعلام كند كه بودجه نظامي اين كشور با 2.1 درصد افزايش به 46 ميليارد و 540 ميليون دلار مي رسد.
گزارش نشان مي دهد كه ترامپ رييس جمهوري آمريكا با افزايش فشارها بر كشورهاي ديگر از طريق اعمال تعرفه آنها را مجبور كرده است خريدهاي نظامي را افزايش دهند.
آمريكا بزرگترين تاجر اسلحه در سال جاري ميلادي بوده است به طوري كه ميزان فروش هاي تسليحاتي آمريكا به دولت هاي ديگر با 13 درصد از مرز 192 ميليارد دلار تا پايان ماه سپتامبر امسال فراتر رفته است.
آساق**231**1904**