كارت های بانكی به شبكه هوشمند سوخت متصل شدند

تهران- ایرنا- بانك مركزی اعلام كرد: طرح اتصال كارت های بانكی به نظام مدیریت مصرف سوخت كشور با بهره گیری از زیرساخت های تبادل داده و ابزارهای تسویه و پرداخت در نظام بانكی اجرا شد.

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی بانك مركزی، همانگونه كه در طرح توزیع سبد حمایتی دولت، بدون صرف یك ریال برای صدور كوپن كاغذی یا كارت های جدید، اتصال كارت های بانكی به زیرساخت رفاهی كشور انجام شد، در هفته ای كه گذشت نیز استفاده از كارت های بانكی موجود به جای كارت های سوخت میسر شد.
در این طرح به جای صدور كارت جدید سوخت، از طریق اتصال برخط (آنلاین) به نظام پرداخت بانكی، از كارت های بانكی موجود شهروندان به عنوان كارت سوخت استفاده می شود. برای انجام این اتصال، با همكاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، رابط كاربری بسیار ساده ای ایجاد شده كه بر اساس كد ملی هر شخص، فهرست كارت های بانكی وی به نمایش درآمده كه انتخاب یكی از آنها به عنوان كارت سوخت با سهولت و بدون نیاز به ورود اطلاعات انجام می شود.
براساس این گزارش، شهروندان می توانند از كارت بانكی خود برای سوخت گیری و نیز پرداخت بهای سوخت از طریق پایانه واحد اقدام كنند كه در كاهش زمان و زحمت سوختگیری اثر گذار خواهد بود.
كاربرد آسان این راه حل، نیازمند رفع مشكلات فنی پیچیده ‌و هماهنگی اطلاعاتی سنگینی بوده كه با تلاش دست اندركاران در مدت كوتاهی به نتیجه رسید.
با اجرای این طرح از صرف هزینه چند هزار میلیارد ریالی از منابع ملی و ارزی اجتناب شده و در كنار آن در زمان مردم برای مراجعه حضوری نیز صرفه جویی شد.
هماهنگی بین دستگاه های مختلف برای اجرای این طرح ملی در زمان بسیار كوتاه، نویدبخش توسعه آن به سایر خدمات دولت و اجرای موفق سایر الگوهای دولت الكترونیك است كه با همكاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شركت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی انجام شد.
به گزارش ایرنا، استفاده از كارت سوخت قرار است بزودی اجباری شود؛ بر این اساس، مالكان خودروهای فاقد كارت سوخت طبق جدول زمانبندی تا 24 آذر مهلت دارند از طریق دفترهای پلیس+10 و سامانه های اینترنتی به صورت رایگان نسبت به ثبت نام اقدام كنند.
بیش از 11 سال از آغاز نصب تجهیزات سامانه هوشمند سوخت در جایگاه‌های عرضه می‌گذرد و به گفته مدیرعامل شركت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، 21 میلیون كارت بنزین برای خودروهای سراسر كشور صادر شده است.
در ماه های اخیر به علت افزایش نرخ ارز، اختلاف قیمت انواع سوخت در ایران و كشورهای همسایه به شدت افزایش یافته كه این موضوع باعث رونق دوباره قاچاق شده است و همین امر دولت را بر آن داشته استفاده از كارت های سوخت را بار دیگر احیا كند.
اقتصام**9454**2022