49 گروه در جشنواره گروه نوازی فارس هنرنمایی می كنند

شیراز-ایرنا- دهمین جشنواره گروه نوازی هنرمندان با اجرای 49 گروه از سراسر استان فارس از نهم تا شانزدهم آذرماه جاری در تالار حافظ شیراز برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا، معاون هنری و سینمایی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، پنجشنبه با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران در شیراز اظهار داشت: حضور هیات علمی و استادان موسیقی ایران، اعتبار این جشنواره استانی را در حد جشنواره‌ای ملی افزایش داده است.
مهدی رنجبر افزود: مسئولان باید مجالی برای هنرمندان پیشگام در دنیای موسیقی فراهم كنند و در عین حال متناسب با سلیقه مخاطب گام برداریم و ژانرهایی از موسیقی را بپذیریم كه مخاطبان روز با آن آشنا هستند.

**بودجه سال 97 تاكنون محقق نشده است
معاون هنری و سینمایی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در پاسخ به چرایی عدم تخصیص بودجه دولتی برای برگزاری جشنواره گروه ‌نوازی و دیگر جشنواره‌های موسیقی در این استان، گفت: تا به امروز هنوز بودجه سال 1397 به این اداره كل نرسیده است.
رنجبر ادامه داد: كل بودجه معاونت هنری این اداره كل با 29 شهرستان در چهار رشته نمایش، سینما، موسیقی و هنرهای تجسمی، سه میلیارد و 800 میلیون ریال است كه از این میزان 20 درصد آن تحقق یافته است و تا كنون برای هر چهار رشته فقط 900 میلیون ریال پرداخت شده است.
معاون هنری و سینمایی اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با تاكید بر اینكه، اتكای حوزه فرهنگ و هنر به بخش دولتی نیست، گفت: دولت پاسخگوی رشد رشته‌های هنری نیست بلكه باید در این زمینه از بخش خصوصی یاری بخواهیم.
وی ادامه داد: بعد از اینكه تعدادی از سینماهای فارس در شیراز به بخش خصوصی واگذار شد، درآمدزایی و شمار مخاطبان افزایش یافت تا جایی كه امروز پُر فروش‌ترین حوزه فرهنگی و هنری سینماست و ظرف 2سال نیز 14 سالن سینما احداث شده است و این امر موید این است كه باید با حمایت بخش خصوصی برای ارتقای هنر تلاش كرد.
رنجبر گفت: بخش دولتی امروز می‌تواند به بخش خصوصی و مخاطبانی كه می‌توانند اقتصاد هنر را تامین كنند، كمك و از آنها حمایت كند.

** جشنواره گروه نوازی به هنرمندان جوان انگیزه می دهد
رئیس انجمن موسیقی فارس هم در این نشست اظهار داشت: برگزاری جشنواره گروه نوازی باعث شده است، 2 سال در شیراز، میزبان استاد احمد پژمان موسیقیدان و تنظیم‌كننده بزرگ فارس و ایران باشیم.
هدایت رضایی، با بیان اینكه شیراز همواره جایگاه فرهنگ و هنر كشور بوده است، افزود: حضور چندین استاد شاخص كشور كه به عنوان داور در این جشنواره حضور خواهند داشت، بیانگر اهمیت جایگاه فرهنگی هنری این استان است.
رئیس انجمن موسیقی فارس ادامه داد: برخی بر این باورند كه دچار جشنواره‌ زدگی شده ایم اما جشنواره گروه ‌نوازی فارس جایگاه خود را دارد و فرصتی ارزشمند برای بروز استعدادهای هنرمندان جوان است و اینكه آنها با انگیزه بیشتری در این حوزه فعالیت داشته باشند.
رضایی، با بیان اینكه این جشنواره بعد از دوره هشتم آن، به مدت سه سال متوقف شد، گفت: این جشنواره از سال 96 با همت شماری از هنرمندان و به ویژه بخش خصوصی برگزار شد.
او افزود: پس از برگزاری این جشنواره، استان فارس در اردیبهشت ماه سال 98 میزبان جشنواره موسیقی نواحی خواهد بود.

** پژوهش در حوزه موسیقی مهجور است
قائم مقام دبیر جشنواره موسیقی فارس نیز در این نشست بیان كرد: فراخوان جشنواره گروه نوازی از مرداد 97 اعلام شد و بیش از 80 گروه در این جشنواره شركت كردند كه در مرحله نخست، هیات انتخاب در تهران تشكیل شد و برگزیدگان راه یافته به مرحله نهایی، هفته گذشته مشخص شدند.
كیوان فرزین افزود: در این جشنواره، 49 گروه به بخش اجرا رسیده‌اند كه از این میان 11 گروه كودك در بخش كودك حضور دارند.
وی اضافه كرد: شركت‌كنندگان در بخش كودك به صورت غیر رقابتی، به اجرا می پردازند، در بخش موسیقی كلاسیك، پاپ و آواز جمعی گروه ها به دلیل نرسیدن به حد نصاب جشنواره به بخش رقابتی راه نیافتند و بخش رقابتی تنها در بخش‌های موسیقی دستگاه های ایرانی، موسیقی محلی و گروه‌های كوبه‌ای برگزار می‌شود.
فرزین، با اشاره به اینكه امسال بخش پژوهشی به جشنواره گروه نوازی فارس افزوده شده است،‌ اظهار داشت: پژوهش در حیطه موسیقی مهجور است و از همین رو برگزاری این بخش در بُعد علمی مطرح شد و 16مقاله در حوزه گروه نوازی به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است.
به گفته وی، گروه نوازی بستر اصلی ارایه موسیقی است و به لحاظ آماری بیشترین مخاطب را دارد.
قائم مقام دبیر جشنواره گروه ‌نوازی فارس ادامه داد: جشنواره سال 96 در حوزه كاستی‌ها و كمبود‌ها، آسیب‌شناسی شده، نظرات شركت‌ كنندگان در آن جمع‌آوری و بر اساس آن آیین‌ نامه‌ای تدوین شده و در اجرای برنامه‌های دهمین دوره از این جشنواره ملاك عمل قرار گرفته است.
فرزین گفت: در صورتی كه بتوانیم برای این جشنواره در شیراز دبیرخانه دائمی دایر كنیم می‌توانیم كیفیت جشنواره را برای سال‌های آینده افزایش دهیم.
وی، هدف از برگزاری جشنواره موسیقی استان فارس را كیفیت‌ بخشی به آثار ارایه شده در این حوزه، تشویق هنرمندان به شركت در رقابت‌ها و برگزاری مستمر كلاس‌ها و كارگاه ‌ها با حضور استادان بنام موسیقی ایران عنوان كرد.
فرزین افزود: جشنواره‌ها هنگامی موثرند كه استعداد‌های جوان توسط داوران راهنمایی شوند.
دبیر هنری دهمین جشنواره گروه نوازی فارس هم در این نشست گفت: یكی از خصوصیات این جشنواره، حضور هنرمندانی همچون حسین علیزاده، محمدرضا فیاض، شریف لطفی و محمدرضا درویشی است كه استادان شاخص موسیقی ایران‌ هستند و آثار ماندگاری از خود به یادگار گذاشته اند.
احمد پژمان افزود: حضور هنرمندان شناخته شده كشور در این جشنواره‌ها باعث می‌شود، مردم روی خوشی به برنامه‌ها نشان دهند و حضور پُر شماری برای تماشای آنها داشته باشند.
نخستین بخش دهمین جشنواره گروه نوازی فارس فردا (نهم آذر) در گروه‌های كودك به صورت غیر رقابتی در تالار حافظ شیراز به روی صحنه می‌رود.
روز شنبه (دهم آذر) سازهای كوبه ای و یكشنبه (یازدهم آذر) گروه‌های محلی به اجرای برنامه می‌پردازند.
دوشنبه (دوازدهم آذر) نشست تخصصی با موضوع آسیب شناسی در حوزه موسیقی پاپ با حضور بهروز صفاریان برگزار می‌شود.
سه شنبه (سیزدهم آذر) گروه‌های كلاسیك و آواز جمعی به اجرا می‌پردازند، چهارشنبه (چهاردهم آذر) به اجرای موسیقی دستگاهی اختصاص دارد و پنجشنبه (پانزدهم آذر) نشست‌های تخصصی در حوزه پژوهش با حضور محمدرضا درویشی، محمدرضا فیاض و نشستی با حضور حسین علیزاده در باره گروه نوازی در موسیقی ایران و شریف لطفی در حوزه اصول گروه نوازی در موسیقی، برگزار می‌شود.
همچنین در حاشیه این جشنواره، روز سیزدهم آذر نشستی در حوزه موسیقی فیلم با حضور احمد پژمان در دانشگاه فرهنگ و هنر برای دانشجویان و علاقه‌ مندان رشته‌های تئاتر، سینما و موسیقی برگزار خواهد شد.
اجراهای صبح این جشنواره از ساعت 11صبح و اجراهای عصر از ساعت 17برگزار و آیین اختتامیه این رویداد هنری نیز جمعه (شانزدهم آذر) از ساعت 18در تالار حافظ شیراز برگزار می‌شود.
ورود علاقه‌مندان برای همه بخش‌های این جشنواره رایگان و آزاد است.
7375 /6118

سرخط اخبار استان‌ها