8 هزار بانو برای ورود به فضای كسب و كار آموزش می بینند

تهران- ایرنا- مشاور امور بانوان و خانواده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، در راستای اجرای طرح های توانمندسازی بانوان، بیش از هشت هزار بانوی ایرانی آموزش های لازم را برای ورود به فضای كسب و كار فرا می گیرند.

سوسن رادفر روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: به همین منظور سال گذشته در مراكز استانها، حدود 50 مورد دوره های آموزش « توانمندسازی زنان از طریق فناوری اطلاعات» و «خانواده و فضای مجازی» ارائه و در مرحله دوم طرح در شهرستانها و روستاها، این دوره ها آموزش داده شد.
وی تاكید كرد: در مناطق شهری و روستایی این دوره های آموزشی در هفت تا هشت مرحله به اجرا گذاشته می شود تا بانوان علاقه‌مند بتوانند از این فرصت برای ورود به فضای كسب و كار استفاده كنند.
رادفر استقبال بانوان روستایی از این طرح را بسیار موفقیت آمیز دانست و اظهار داشت: محتوای دوره در مركز استان، شهرستان و روستا متفاوت است، به همین منظور اكنون این دوره ها در حال اجراست و قرار است تا پایان امسال در 270 نقطه از كشور این آموزش ها اجرا شود.
وی با بیان اینكه در این طرح در هر استان 9 دوره آموزشی برگزار می شود، تصریح كرد: در روستاها محتوای دوره با رویكرد كارآفرینی و توانمندسازی زنان است كه یك زن روستایی بتواند از طریق پیام رسان های داخلی، محصولات تولیدی خود را بازاریابی كرده و برای آن تبلیغات داشته باشد.
رادفر خاطرنشان كرد: یكی از برنامه های محوری وزارت ارتباطات برای ارائه آموزش های توانمندسازی بانوان، با رویكرد بومی سازی است تا بانوان بتوانند محصولات را در روستای خود وارد چرخه فروش حوزه روستایی كنند.
مشاور امور بانوان و خانواده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در سطح شهرستانها نیز با همكاری انجمن زنان كارآفرین به گونه ای برنامه ریزی شده است كه مخاطبان از تمام گروه های مختلف برای حضور در این دوره های آموزشی حضور داشته باشند، حتی برنامه ها به شیوه ای است كه دوره ها در شركتهای مختلف كارآفرینی و حوزه های كسب و كار بانوان هم آموزش داده می شود.
وی تصریح كرد: آشنایی بیشتر خانواده ها با فرصت های مناسب فضای مجازی برای كودكان و جلوگیری از تهدیدها و چالشها از محورهای این آموزش‌هاست كه امیدواریم علاوه بر ارائه آموزش های مناسب، زمینه های لازم برای استفاده مناسب از فضای مجازی نیز فراهم شود.
رادفر ادامه داد: امیدواریم با این آموزش ها خانواده ها به سمتی بروند كه از فیلترینگ به عنوان تنها راهكار برای كنترل فرزندان خود استفاده نكنند بلكه با در اختیار گذاشتن صحیح فضای مجازی و اینترنت از فرصت های مناسب فضای مجازی استفاده كنند.
مشاور امور بانوان و خانواده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: به طور میانگین، هر دوره در هر كلاس 35 نفر حضور دارند كه بر اساس اطلاعات و برنامه ریزی های انجام شده، اكنون 70 درصد طرح تمام شده است و 30 درصد باقیمانده آن نیز تا پایان امسال قرار است به اتمام برسد.
وی اظهار داشت: امیدواریم به اهداف این طرح برای توانمندسازی زنان برای ورود به بازار كسب و كار، خوداشتغالی و رونق كسب و كارهای كوچك برسیم.
رادفر تصریح كرد: اكنون حدود 30 درصد كاركنان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را بانوان تشكیل می دهند كه این موضوع هم می تواند در توانمندسازی بانوان در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات موثر باشد.
بر اساس آمار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اكنون حدود ٧٢ درصد بانوان از تلفن همراه استفاده می كنند و ٤٨ درصد از كاربران اینترنت نیز بانوان هستند.
اجتمام* 7268*1834** 1055